GOŚCIE GLOBTROTERA: STADNINA KONI RACOT

 

 

Gościem drugiego listopadowego spotkania z cyklu Goście Globtrotera był pan Jacek Ługowski, prezes Stadniny Koni Racot sp. z o.o. Stadnina i wygodny hotel mieszczą się w klasycystycznym, XVIII-wiecznym pałacu książąt Jabłonowskich, zbudowanym w malowniczej wiosce Racot, nieopodal wielkopolskiego Kościana. Nic dziwnego, że nasz gość dużo czasy ze swojej prezentacji poświęcił historii – w pałacu zawsze dużo się działo. Pałac zaprojektowany przez słynnego architekta Dominika Merliniego od początku był miejscem spotkań inteligencji, a także obiektem krzewienia polskiej kultury. To tu funkcjonowała jedna z pierwszych w Polsce scen dworskich, na deskach której swoje sztuki wystawiał Józef Wybicki i Wojciech Bogusławski, zwany ojcem teatru polskiego.

 

Gośćmi księcia Jabłonowskiego byli także książę Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko. W późniejszych latach pałac przechodził we władanie kolejno: królów niderlandzkich z dynastii Orańskiej, a następnie wielkich książąt saksońsko – weimarskich. W roku 1919 na mocy zapisów w traktacie wersalskim dobra racockie stały się własnością skarbu państwa polskiego.

 

Decyzją rady ministrów z 1921 roku, pałac w Racocie zyskał rangę rezydencji prezydentów Rzeczypospolitej. Bywali tu prezydenci Stanisław Wojciechowski i Ignacy Mościcki. W 1928 roku utworzono przy pałacu Państwową Stadninę Koni ,,Racot”, która była jedną z trzech w przedwojennej Polsce.

 

Dziś, po gruntownym remoncie, w zabytkowej budowli znajduje się 3 gwiazdkowy hotel o wysokim standardzie oraz nowoczesny Ośrodek Szkoleniowo – Rekreacyjny. Atrakcją obiektu jest bez wątpienia powozownia. Wśród eksponatów można między innymi podziwiać zachowany w doskonałym stanie powóz, którym 26 grudniu 1918 roku podróżował Ignacy Jan Paderewski.

 

Prezes Jacek Ługowski zaprosił wszystkich chętnych na bal sylwestrowy. Jako że będzie to podróż po Staropolsce serwowane będą przysmaki, wzorowane na pierwszej polskiej książce kucharskiej wydanej w 1682 r. „Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw” pióra Stanisława Czernieckiego. To książka o tym, jak pobudzać smak i wyobraźnię, jak zaskakiwać biesiadników, czarować ich wyglądem potraw. Więcej in formacji o stadninie i pałacu znaleźć można na www.racot.pl

 

Zdjęcie prezesa Jacka Ługowskiego: autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top