CZECHY: MAGICZNE JARMARKI BOŻONARODZENIOWE

 

 

 

 

Na ulicach słychać dźwięki kolęd, na placach lśnią gwiazdy betlejemskie, a pod nogami skrzypi świeży śnieg. Zewsząd roznosi się zapach choinek i grzanego wina. To Boże Narodzenie w Czechach. Jarmarki świąteczne z oryginalnymi pamiątkami spotkamy w miastach, na zamkach i w pałacach. Niektóre jarmarki rozpoczynają się już pod koniec listopada i trwają aż do początku stycznia. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze jest uważany za największy i najpiękniejszy w Czechach. Odbywa się corocznie na Rynku Starego Miasta. W sobotę 29 listopada zostaną uroczyście zapalone lampki na choince. Na gości czeka ciekawy program i stoiska z ozdobami świątecznymi, szopkami, drewnianymi zabawkami, biżuterią, miodem pitnym i innymi przysmakami.

 

W magiczną atmosferę świąt wprowadzą nas kolędy śpiewane przez zespoły dziecięce. Jarmark potrwa do 1 stycznia 2015. Świąteczna atmosfera wypełni również Brno. Jarmark bożonarodzeniowy na Placu Wolności (náměstí Svobody) i Placu Morawskim (Moravské náměstí) rozpocznie się już 28 listopada. Na dzieci i dorosłych czeka ciekawy program i mnóśtwo przysmaków, między innymi morawskie frgale (okrągłe ciasta z nadzieniem serowym lub owocowym). Impreza potrwa do 23 grudnia 2014.

 

Magiczny Czeski Krumlov zaprasza na tradycyjny jarmark świąteczny od 28 listopada 2014 do 6 stycznia 2015, w każdy weekend od piątku do niedzieli. Specjalny program czeka także na najmłodszych gości. Dzieci będą mogły zobaczyć na przykład żywą szopkę betlejemską. Wyjątkowa świąteczna atmosfera towarzyszy jarmarkom bożonarodzeniowym w pięknym mieście Ołomuniec na Morawach Środkowych od 23.11 do 24.12.2014.

 

Na gości czeka urozmaicony program kulturalny, miedzy innymi wystapienia muzyczne, teatralne dla dzieci i dorosłych, wspólne śpiewanie kolęd. Poznamy regionalne zwyczaje świąteczne, możemy podziwiać piękne szopki betlejemskie, rozmaite wyroby rzemieślnicze, spróbować przysmaków regionalnych i delektować się gorącym miodem pitnym czy grzanym winem.

 

13 grudnia 2014 w malowniczym skansenie wołoskim u podnóża Beskidów rozpocznie się jarmark świąteczny, na którym zakupimy tradycyjne wyroby rzemieślnicze, zapoznamy się z miejscowymi zwyczajami a także z ekspozycją skansenu w Rožnovie pod Radhoštěm. Bogaty program kulturalny, zdobienie tradycyjnych pierniczków, pokazy wyrobu i dekorowania ozdób świątecznych i wiele ciekawych wydarzeń czeka na gości w czasie adwentu na czeskich zamkach i w pałacach.

 

Tradycyjny przedświąteczny jarmark organizuje pałac Sychrov w Czeskim Raju od 29 do 30 listopada 2014. W programie pokazy rzemiosł, sprzedaż wyrobów, degustacje, występy teatralne i inne atrakcje. Ciekawe imprezy szykuje przed świętami słynny zamek Karlštejn leżący w pobliżu Pragi. 21 grudnia 2014 okolice zamku wypełni muzyka i tańce, nie zabraknie jarmarku historycznego, na którym zakupimy między innymi oryginalne wyroby rzemieślnicze, biżuterię, wieńce adwentowe, a także różne przysmaki i tutejsze wino.

 

Na jarmarku adwentowym na zamku Loket niedaleko Karlowych Warów 6-7 grudnia 2014 zapoznamy się z dawnymi czeskimi zwyczajami świątecznymi i zakupimy oryginalne prezenty. Zamek będzie czynny dla zwiedzających, łącznie z niezwykłą ekspozycją narzędzi tortur.

 

W sobotę 29 listopada pałac Loučeň w pobliżu Pragi zaprezentuje się zwiedzającym już w świątecznej szacie. Ciekawostką będzie chrzest największego wieńca adwentowego w Czechach. Atrakcyjny program czeka także na najmłodszych gości. Więcej informacji: http://www.czechtourism.com/pl/press/home/

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top