
Prezes Mariusz Gazda przedstawił podczas spotkania ideę i system funkcjonowania SKOK-ów działających od 1992 roku. Opiera się ona na członkach posiadających w nich udziały i trzymających oszczędności, z których innym członkom udzielane są pożyczki gotówkowe. Obecnie do Kas należy około 2,5 mln Polaków. Posiadają one około 2,4 tys. placówek tworzących największą sieć instytucji finansowych w kraju.

Odpowiadając na pytania o ocenę nowej ustawy dotyczącej Kas, która wejdzie w życie 28 października, nasz gość stwierdził, że niektóre zapisy ostatnich regulacji prawnych budzą wątpliwości i niepokój, ale równocześnie poddanie SKOK-ów nadzorowi Komisji Nadzoru Bankowego zwiększy do nich zaufanie. Będą one mogły także obsługiwać spółdzielnie, parafie itp. Znana niechęć banków do Kas wynika natomiast z tego, że SKOK-i odbierają im sporo klientów oraz pieniędzy, które na nich mogłyby zarobić.
SKOK Wołomin powstał w 1999 roku i obchodził właśnie 13-lecie działalności. W rankingu instytucji finansowych tygodnika „Polityka” za 2011 rok znalazł się na 86 miejscu. Obecnie na pewno przesunął się do pierwszej „80”, gdyż znacznie zwiększyły się jego środki. Posiada 75 tys. członków i 95 oddziałów na terenie kraju.

Na moje pytania M. Gazda wyjaśnił, że oprocentowanie oszczędności członków zgromadzonych w Kasie wynosi od 3,7 do 6,3% w skali roku, w zależności od liczby posiadanych udziałów. Natomiast pożyczek na dowolny cel 15% rocznie. Jest to więcej niż np. w przypadku kredytów inwestycyjnych pobierają banki, ale mniej niż od konsumpcyjnych inne instytucje finansowe.

Dwutygodnik „Dobry Znak” przedstawiła Agnieszka Żądło – Jadczak. Pierwszy numer tego pisma ukazał się 1.7.2008 r. Liczył 16 stron, miał 40 tys. nakładu, był pismem dla Wołomina i okolic. Od początku rozdawany jest bezpłatnie. Aktualnie wydanie krajowe ma 32 strony i 150-tysięczny nakład. Ukazuje się także 7 dodatków regionalnych do egzemplarzy kierowanych na teren 6 województw o nakładach od 6 do 50 tys.
Mają one objętość po 4 strony, wołomiński 12. Pismo posiada korespondentów terenowych. Stawia sobie za cel przybliżanie czytelnikom historii Polski, problemów prawnych, finansowych, społecznych, kulturalnych, zdrowia, sportu, a także turystyki. Posiada również dział listów czytelników oraz wersję elektroniczną: www.gazeta-dobryznak.pl.

„Dobry Znak” nawiązał również kontakt z „Kurierem Wileńskim”, czego efektem w aktualnym numerze jest artykuł Mieczysława Jackiewicza „Wilno z XVI – XVII w.”. Jak już wspomniałem, od tego numeru dwie strony w piśmie przygotowuje SD-P „Globtroter”. W następnym numerze, za 2 tygodnie, ukaże się reportaż z Etiopii napisany przez znawcę tego kraju i przewodnika po nim, a zarazem wiceprezesa „Globtrotera”, Andrzeja Zarzeckiego.
Zdjęcia autora