FESTYN CHIPAO W WÓLCE KOSOWSKIEJ

W chińskiej restauracji Xing Long w Wólce Kosowskiej odbyła się impreza pod nazwą „Chipao Event.” Chipao lub Qipao albo w dialekcie kantońskim cheongsam to najpopularniejszy tradycyjny chiński ubiór kobiecy. Najczęściej jest szyty z jedwabiu i ciasno opina ciało. Pod szyją jest charakterystyczna stójka. Suknia Chipao sięga do kostek, aczkolwiek współcześnie popularna jest również wersja mini. Chipao wywodzi się z Mandżurii i pierwotnie była rodzajem chałatu noszonym przez Mandżurów (zarówno mężczyzn i kobiety). Kształt stroju pochodzi z jego pierwotnego przystosowania do jazdy konnej; niesymetryczne zapięcie zabezpieczało przed wiatrem podczas galopu i ułatwiało strzelanie z łuku, stójka osłaniała szyję, zaś rozcięcia u dołu ułatwiały wsiadanie na konia.

 

Nazwa stroju pochodzi od słowa qírén (ludzie chorągwi), którym Chińczycy pierwotnie określali Mandżurów. Po podboju Chin przez Mandżurów w w 1644 qipao stało się damskim strojem dworskim, ulegając przeobrażeniom – pojawiły się zdobienia w postaci haftów, ozdobnych guzików i jedwabnych sznurków z pętelkami. A także letnie formy stroju, wykonane z jedwabiu i zimowe z futrzanymi podpinkami.

Wśród kobiet chińskich chipao upowszechniły się dopiero na początku XX wieku, po upadku monarchii i zniesieniu ograniczeń dotyczących ubioru z czasów cesarstwa. Pod wpływem zachodniej mody kobiety zaczęły skracać chipao, zrezygnowały także z noszenia kamizelek.

Rewolucja komunistyczna z 1949 r ograniczyła popularność chipao i innych modnych strojów w Szanghaju, ale shanghainese emigranci i uchodźcy przenieśli modę do Hongkongu, gdzie pozostała popularna. W czasie rewolucji kulturalnej strój ten uznawano za ubiór burżuazyjny, a wszyscy – od komunistycznych przywódców po robotników i chłopów ubrani byli w zuniformizowane mundurki.

We współczesnych Chinach chipao ponownie stały się popularne wśród Chinek. Podkreśla tożsamość etnicznych Chińczyków i nosi się go przy ważnych okazjach dyplomatycznych. Od 2013 roku, Peng Liyuan, pierwsza dama Chin,zakłada chipao towarzysząc mężowi, Xi Jinpingowi prezydentowi Chińskiej Republiki Ludowej podczas oficjalnych wizyt zagranicznych.

Restauracja Xing Long to jedna z najlepszych chińskich restauracji w naszym kraju, obsługiwała kulinarnie ubiegłoroczną wizytę prezydenta Chin Ludowych w Polsce. Na Festyn Chipao przybyło wielu Chińczyków, w tym ambasador Chińskiej Republiki Ludowej JE Xu Jian z małżonką.

Obejrzeliśmy chińskie tańce i pokazy mody tradycyjnych strojów chipao, słuchaliśmy melodyjnych chińskich pieśni w wykonaniu m.in. małżonki pana ambasadora. Podczas pokazów, goście delektowali się znakomitymi chińskimi potrawami przygotowanymi przez miejscową restaurację. Właściciele restauracji państw Linda i Long kultywują chińskie tradycje kulinarne.

W karcie dań są rozmaite dania z drobiu, ryb oraz owoców morza, w tym gulasz z węgorza w winie, okoń morski duszony, parzony i smażony oraz słodko-kwaśny, filet w sosie syczuańskim, duszone rybie głowy na ostro, krewetki na chrupko z pieprzem, homar smażony w sosie serowym, kraby z grzybami i plackiem ryżowym, przegrzebki z makaronem fasolowym, ostryga smażona z jajkiem przepiórczym czy krewetki w winie.

A także kurczak duszony na brązowo czy z orzeszkami nerkowca, kaczka na gorącym półmisku, kaczka po pekińsku czy kacze języki smażone z solą, boczek na słodko lub ze świeżymi pędami bambusa, żeberka smażone w jajku, wołowina po syczuańsku na ostro lub w sosie ostrygowym, wreszcie żeberka jagnięce po mongolsku (porcja 130 zł).

Podczas festynu utworzony został polski oddział Klubu 16 +1 (16 państw europejskich i Chiny), którego prezesem został dr Jerzy Rzymanek. Będzie on tworzył warunki do współpracy pomiędzy krajami Europy i Chinami oraz do nawiązywania i pogłębiania kontaktów gospodarczych, turystycznych i naukowych, a także promocji chińskich prowincji w Europie i krajów europejskich w Chinach.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top