Kryształowo czyste, niebieskie morze, wokół niego promienie słońca i cudowna natura. Turyści przyjeżdżają tu odpoczywać albo przeżywać przygody.
Ale jest też druga strona tej wyspy, która powinna zwrócić uwagę gości, a są to obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości (UNESCO).
Przybycie Krzysztofa Kolumba na wyspę miało duży wpływ na życie na Karaibach. Na lewym brzegu rzeki Ozama było założone miasta Nueva Isabela, na cześć królowej Izabeli. Miasto jednak zostało zniszczone przez huragan. Kilka lat później na drugim brzegu wyrosło nowe miasto o pięknej nazwie Santo Domingo. Stało się miastem z pierwszą katedrą, szpitalem i uniwersytetem w Ameryce.
Dziś ta karaibska kulturowa i historyczna perła jest słusznia zapisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości (UNESCO) od roku 1990. Miasto leży nad rzeką Ozama i ciekawostką jest, że budynki nie zostały zbudowane w miejscowym stylu, ale wszystkie cechy architektoniczne były zaadopotowane z Hiszpanii. Jednym z najciekawszych budynków jest pałac Alcázar de Colón, gdzie kiedyś mieszkał Diego Kolumb, syn słynnego żeglarza, razem ze swoją żoną Marią de Toledo.
Diego podczas swego życia starał się o to, aby Santo Domingo stało się stolicą całego zamorskiego imperium. W pałacu można zobaczyć ponad 20 sal zei zbiorami mebli, obrazów i instrumentów muzycznych. W ciagu wieków niektóre budynki w mieście zostały zniszczone przez trzęsienia ziemi i napady piratów. Katedra Santa María de La Encarnación, najpiękniejsza budowla, nie została zniszczona.
Katedra jest najstarsza w Ameryce, była budowana w latach 1514-1542. Przed głównym wejściem znajduje się plac Plaza a Colón, na środku którego zobaczycie pomnik wielkiego żeglarza i odkrywcy – Krzysztofa Kolumba.
Kolejną wywierającą duże wrażenie budowlą jest twierdza Ozama, najstarsza wojskowa twierdza na całym kontynencie amerykańskim. Głównym zadaniem twierdzy była obrona portu przed wrogami.
Wieża Torre de Homenaje, którą zbudowano w 1503 roku, jest częścią twierdzy i najstarszą bazą wojskową w Ameryce. Jeśli tam się wybierzecie, możecie się zachwycać pięknym widokiem na całą stolicę. Następnymi przystankami będą miejsca, które czekają na wpisanie na Listę UNESCO. Park Narodowy Jaragua, który znajduje się w południowo-zachodniej części Republiki Dominikańskiej, ma powierzchnię 1536 km² i jest jednym z najcenniejszych chronionych obszarów na całych Karaibach.
Znajduje się w nim wiele ekosystemów: lasy, plaże, skaliste brzegi, mokradła, trawy morskie i rafy koralowe. Fauna i flora jest tu niepowtarzalna, można zobaczyć gatunki, które żyją tylko tutaj (np. Hispaniolan solenodon i Hispaniolan hutia, 11 gatunków nietoperzy). Warto także wspomnieć o licznych gatunkach ptaków, czy na południowym-wschodzie parku endemiicznych gatunkach legwanów, a także ciekawe gatunki kaktusów.
Wizyta w tym parku narodowym jest naprawdę konieczna, jeśli chcecie widzieć różnorodniość tutejszych roślin, zwierząt i ekosystemów. Na wybrzeżu w pobliżu Bayahibe rozciąga się park narodowy Parque Nacional del Este z cudownymi białymi plażami nieodległych wysp Saona, Catalina i Catalinita, zielonymi lasami palmowymi i wapiennym krajobrazem.
W parku tym zachwyca jego dziewicze piękno. Można się w nim poczuć jak żeglarze, którzy po długiej podróży zobaczyli mały raj. Znajduje się w nim ponad 570 gatunków roślin i 160 gatunków ptaków. Jeśli wybierzemy się w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara wzdłuż wybrzeża, dostaniemy się do miasta Montecristi, które leży na północnym-zachodzie kraju.
Główne centrum San Fernando de Montecristi zaczęło być zamieszkiwane w roku 1533 przez rodziny z Wysp Kanaryjskich, a w połowie XVI wieku stało się ważnym węzłem handlowym. Początkowo nie miało zbyt dobrej opinii, ponieważ bardzo często, aż do XVIII wieku, przebywali tu piraci. Dowodem na to jest niezliczona ilość zatopionych wraków statków w tutejszych wodach.
Najciekawszym z nich jest Montecristi Pipe Wreck, który został tak nazwany w związku z wielką ilością fajek, które przewoził. Przy wizycie w tym miejscu warto też zwrócić uwagę na pogórze El Morro, którego ogrom zapiera dech w piersiach. El Morro jest przykładem starych pogórzy w Republice Dominikańskiej, a miasto Montecristi stoi trochę w jego cieniu.
Miasto jest bardzo piękne, z szerokimi ulicami przy których stoją zachwycające wiktoriańskie budynki drewniane z cynkowymi dachami. Wielkim znaczenie historyczne ma także La Isabele, miasto założone przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiej podróży na wyspę w roku 1494. Było ono średniowiecznym ufortyfikowanym miastem zbudowanym z masywnych kamieni.
Najważniejszymi w nim budowlami były dom Kolumba, kościół i budynek Alhondiga używany jako magazyn na towary transportowane do Hiszpanii. La Isabela została pierwszym miejskim centrum europejskiego stylu i dziś możemy tu podziwiać na przykład kamień położony jako pierwszy na budowę pierwszego miasta Nowego Kontynentu, który został położony przez samego Krzysztofa Kolumba.
Republika Dominikańska jest nie tylko doskonałym miejscem na relaks na plaży i miejscem, gdzie można przeżyć przygody. Jest to kraj pełen ciekawej historii i kulturowych zabytków z dawnych czasów. Więcej informacji o Republice Dominikańskiej znajdziecie na www.GoDominicanRepublic.pl. Należy ona do najpopularniejszych miejsc na Karaibach. Zajmuje dwie trzecie wyspy Hispaniola (Haiti). Jest to hiszpańskojęzyczny kraj na Morzu Karaibskim, który jest dumny ze swoich różnorodnych krajobrazów.
Są w nim niekończące się długie dziewicze plaże, tropikalne dżungle i góry. Ruch turystyczny należy do najszybciej rosnących gałęzi gospodarki w kraju. Republika Dominikańska ma pięć głównych rejonów turystycznych, którymi są Puerto Plata – Cabarete – Sosúa, Samaná – Las Terrenas, Punta Cana, La Romana – Bayahibe a Santo Domingo – Boca Chica – Juan Dolio.
Zdjęcia: Urząd Turystyczny Republiki Dominikańskiej