DIABEŁ BEZ BUMERANGU

DIABEŁ BEZ BUMERANGU


Istniejące od 1996 r. Wydawnictwo LTW wyspecjalizowało się w książkach podróżniczych, górskich, historycznych i pamiętnikach. Wydało też szereg reprintów przedwojennej literatury m.in. serię kilkunastu książek Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, Kamila Giżyckiego, Ferdynanda Goetla, Mariusza Zarzyckiego, Mieczysława Lepeckiego, Sergiusza Piaseckiego, Antoniego Słonimskiego, Mariana Hemara i wielu innych.

Jako pierwsze w Polsce po 1939 roku wydało reprinty wszystkich 14 tomów „Cudów Polski”.

 

Poza klasyką i uznanymi sławami literatury podróżniczej wydawnictwo LTW wydaje też książki nowych na rynku wydawniczym autorów. Właśnie ostatnio ukazały się dwie ciekawe książki: „Alfabet podróżnikaTomasza Cyrola – z zawodu prawnika a z zamiłowania podróżnika (odwiedził ok. 50 krajów) i reportera oraz „Notes z antypodówJoanny Sypuły-Gliwy, dziennikarki wychodzącego w Melbourne „Tygodnika Polskiego”.

 

Alfabet podróżnika” to pokłosie przygód przeżytych na całym świecie podczas licznych podróży. Jak wygląda najgorszy hotel świata? Dlaczego zniknęło Morze Aralskie, Czy da się ugotować w gejzerze jajko? Dlaczego nie warto jechać na Hawaje? Jak radzi sobie służba zdrowia na Trynidadzie? Jak wejść w posiadanie arbuza w pociągu kolei transsyberyjskiej? I wreszcie – do czego może prowadzić nieporozumienie w najstarszym browarze Irlandii? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w najnowszej książce Tomasza Cyrola – autora bestsellerowej książki „Transsibem nad Bajkał” wydanej też w wydawnictwie LTW.

 

Jaki jest Bajkał – zdawałoby się, że każdy wie: ponad 1,6 km głębokości, ponad 30 tys. km2 powierzchni, około 23 tys. km3 pojemności, krystalicznie czysta, zimna woda, bogata fauna i flora, mnóstwo wpadających doń rzek i tylko jedna wypływająca. Rosjanie zwą go „perłą Syberii”, naukowcy – „rosyjskim Galapagos”. Jak naprawdę jest tam, nad tym ogromnym jeziorem, jak to jest stać na jego brzegu, jacy ludzie tam żyją, jak płynie czas – to wiedzą tylko nieliczni. Wyruszmy więc za sprawą niniejszej książki na wielką wyprawę transsibem nad ten błękitny bezmiar, gdzie szklankę krystalicznej wody można zaczerpnąć bezpośrednio z jeziora.

 

Z kolei „Notes z antypodów” to wielobarwny zapis z podróży po Australii. Znajdziemy tu zarówno elementy typowego dziennika podróży, jak i reporterskie opisy, których bohaterami są ludzie tak niebanalni, jak lotnik, który w 1949 porwanym samolotem uciekł z komunistycznej Polski, dziewiętnastowieczny poszukiwacz złota i przygód Sygurd Wiśniowski czy tajemnicza Mistress bytująca w zarastającej buszem rezydencji. Wraz z autorką przemierzymy pustynię, by dotrzeć do czerwonego serca Australii, gdzie wydobywane są opale, będziemy wspinać się na rozsławioną filmem Petera Weira Wiszącą Skałę, powędrujemy po Ballarat, do miasta z czasów gorączki złota, zajrzymy do wielokulturowej szkoły dla emigrantów i do domu kapitana Cooka w Melbourne. Dowiemy się też, czym jest tańcząca Matylda ze słynnej australijskiej piosenki. Wybierzmy się więc w tę egzotyczną podróż po Terra Australis czasów dawnych i obecnych, po krainie, gdzie, jak to niektórzy mawiają, „diabeł zgubił bumerang”.

 

 

Tomasz Cyrol. Alfabet podróżnika. Wydawnictwo LTW. Łomianki 2012. 152 str. Cena 22 zł

 

Joanna Sypuła-Gliwa. Notes z antypodów. Wydawnictwo LTW. Łomianki 2012. 256 str. Cena 39 zł

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top