CZECHY: SZALEŃSTWA KARNAWAŁU

 

 

Mięsopust, karnawał, zapusty – to określenia kojarzące się ze wspaniałą zabawą, inspirowaną karnawałem weneckim oraz tradycjami ludowymi. Dawniej ważnym elementem karnawału było ucztowanie – należało się porządnie najeść przed czterdziestodniowym okresem postu. Tradycja zabaw i biesiadowania przetrwała do dziś. W karnawale na stołach nie brakuje pączków, faworków, kiełbas, gorzałki i wina. W czeskich wioskach organizowane są tradycyjne świniobicia. Zapraszamy na karnawałową ucztę do Czech.

 

Korowody karnawałowe w regionie Hlinecko leżącym niedaleko Pardubic zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO. Głównymi postaciami biorącymi udział w pochodzie przebierańców są: Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Każdego roku w lutym barwny korowód wędruje po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno (www.hlinsko.cz).

 

W skansenie na Wesołym Wzgórzu (czes. Vesely Kopec) możemy obejrzeć stałą ekspozycję hlineckich masek karnawałowych (www.vesely-kopec.eu). Pochód przebierańców zobaczymy także w Lednicy na południu Moraw. Spróbujemy wyrobów z tradycyjnego świniobicia, kołaczy morawskich, śliwowicy i miejscowego wina.

 

Wielobarwne korowody masek przemierzą średniowieczne uliczki pięknego miasta Czeski Krumlov. Na gości czekają przedstawienia teatrów ulicznych, kuglarze i muzykanci, nie zabraknie również zabawy tanecznej i uczty (www.ckrumlov.cz).

 

Praski festiwal Carnevale nawiązuje do tradycji sięgającej czasów średniowiecza. Impreza odbywa się w muzeach, pałacach, galeriach, teatrach, szkołach, restauracjach i sklepach, a także na praskich ulicach. Jest festiwalem talentów i kreatywności, radości i barwnych maskarad. W tym roku na festiwal zapraszamy od 20 lutego do 4 marca (www.carnevale.cz)

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top