CZECHY: SPOTKANIE Z PILZNEM

Pilzno, trzecie pod względem wielkości województwo w Republice Czeskiej, znane jest zarówno u nas jak i w świecie przede wszystkim ze swojego „sztandarowego” produktu: piwa pilznera „Prazdroj”, występującego na rynkach zagranicznych pod nazwą „Pilzner Urquel”.

O tym, że są tam również zabytki, piękna przyroda inne atrakcje turystyczne dla których warto odwiedzić region, miała przekonać przedstawicieli polskiej branży turystycznej i mediów, prezentacja oferty turystycznej Województwa Pilzneńskiego zorganizowana, przy pomocy przedstawicielstwa w Polsce Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego Czech Tourism, w hotelu Marriott w Warszawie.

 

Swój region prezentowali członkowie zarządu województwa: ds. kultury, ochrony zabytków, ruchu turystycznego i marketingu Václav Koubik i d/s szkolnictwa, młodzieży i sportu Jiri Strucek. A pomagały im w tym: szefowa Czech Tourism w Warszawie Ivana Bilková oraz tłumacząca Ania Gruszczyńska.

 

Goście, posługując się króciutką prezentacją filmową, ku zaskoczeniu zaproszonych z napisami w języku angielskim, mówili o zabytkach, m.in. gotyckiej katedrze św. Bartłomieja w Pilźnie, której 102,6 metrowa wieża jest najwyższą w Czechach. O tamtejszej synagodze z 1893 roku, określanej jako trzecia pod względem wielkości w Europie, renesansowym ratuszu, teatrze z przełomu XIX i XX wieku, uniwersytecie, a także o ponad 20 kilometrowej trasie podziemnej piwnicami starej części miasta.

 

Przedstawili również inne zabytki, ciekawe miejsca oraz regionalne zwyczaje i obrzędy zarówno w stolicy województwa, jak i innych miejscowościach. Do pereł architektury należy m.in. Klasztor Kladrubski z opacką świątynią, malownicze zamki: Kozel, Nebilovy, Manĕtin, Zbiroh, Horšovsky Tyn, Lužany czy Švihov. Jest uzdrowisko Konstantinovy Lazne, 17 obiektów dla turystyki kongresowej itd.

 

Goście przywieźli również sporo folderów i innych materiałów informacyjnych w języku polskim. Przedstawiają one zarówno całe województwo, jak i samo Pilzno; Tradycje i zwyczaje ludowe; Podziemia – są one również w średniowiecznych i późniejszych kopalniach rud na Szumawie i Poszumawiu oraz w rejonie Tachovska; Widoki z wysokości – z wież obserwacyjnych, punktów widokowych, samolotów, paralotni czy spadochronów; Sporty nietradycyjne i ekstremalne. No i, oczywiście, czeską kuchnię i browary. Których, poza najsławniejszym w Pilźnie, jest tam jeszcze 9 małych. M.in. Chodovar w Chodowej Planie, gdzie można skorzystać z piwnych kąpieli.

 

Z obszernej, bogato ilustrowanej broszury w dużym formacie można się dowiedzieć m.in., że chlubą województwa jest przyroda – lasy zajmują w nim 39% powierzchni, a szczególne miejsce wśród nich zajmuje narodowy Park Szumawa oraz Park krajobrazowy Czeski Las. Sporo jest tam również zamków: średniowiecznych, renesansowych, barokowych i secesyjnych – o najważniejszych już wspomniałem i ruin grodów, starych kościołów, pałaców oraz zabytkowych średniowiecznych miast. Wśród nich najmniejsze w Europie Środkowej: Rabsztejn nad Strzelą. Warto też przyjechać na festiwale folklorystyczne w Pilźnie, Klatowach na Chodsku, na jarmarki, festyny, karnawały, bale, dyskoteki czy wiejskie potańcówki.

 

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych woj. pilzneńskiego znaleźć można na: www.turisturaj.cz, www.touristparadise.com i www.plznensky-kraj.cz. Po prezentacji rozlosowano wśród gości, którzy jako pierwsi prawidłowo odpowiedzieli na pytania quizowe, dwa upominki oraz weekendowy pobyt dla 2 osób w jednym z hoteli. Po czym nastąpiła część gastronomiczno – rozrywkowa z przysmakami regionalnymi, pilznerem i morawskimi winami. A przygrywał do nich zespół „Hot Spats” grając czeski swing i melodie filmowe z lat 30-tych XX wieku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top