CZECHY: RELIKWIARZ ŚW. MAURA W NOWEJ EKSPOZYCJI

Z zachowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa z zamku Bečov nad Teplou (26 km od Karlowych Warów) został przeniesiony do nowego pomieszczenia słynny relikwiarz świętego Maura. Ten, jeden z najcenniejszych zabytków sztuki złotniczej na ziemiach czeskich, obecnie jest prezentowany w przylegającym do zamku wyremontowanym pałacu renesansowym, w tak zwanych Domach Pluhów (czes. Pluhovské domy).

Przeniesienie zabytku nadzorowało dwudziestu funkcjonariuszy policji i sił bezpieczeństwa MSW. Relikwiarz przechowywany jest w unikalnej gablocie, jedynej w swoim rodzaju w Czechach, spełniającej najwyższe wymogi bezpieczeństwa, jak również zapewniającej zabytkowi odpowiedni mikroklimat.

Waży ona kilka ton, więc podłoga pomieszczenia, w którym się znajduje, musiała zostać specjalnie wzmocniona. Relikwiarz świętego Maura uważany jest za drugi najcenniejszy zabytek ruchomy w Czechach, po klejnotach koronacyjnych królów czeskich. Można go oglądać na zamku Bečov nad Teplou od 2002 roku.

Historia tego romańskiego zabytku sięga początków XIII wieku. Relikwiarz przechowujący szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza powstał na zlecenie klasztoru benedyktynów we Florennes. Został wykonany z pozłacanego srebra, pozłacanej miedzi i ozdobiony niemal 200 drogocennymi kamieniami.

Po rewolucji francuskiej to cenne dzieło zakupił książę Alfréd de Beaufort-Spontin, właściciel zamku Bečov. Po drugiej wojnie światowej rodzina Beaufortów musiała opuścić posiadłość, gdyż sympatyzowała z nazistami. Przed odejściem Beaufortowie ukryli relikwiarz pod podłogą w kaplicy zamkowej.

Po czterdziestu latach potomkowie rodu zaplanowali odzyskanie zabytku za pośrednictwem amerykańskiego handlarza, który zaoferował czechosłowackim urzędom kwotę ćwierć miliona dolarów za bliżej nieokreślony zabytkowy przedmiot. W poszukiwania tajemniczego zabytku włączyła się policja i kryminolodzy.

Relikwiarz odnaleziono 5 listopada 1985 roku. Był mocno uszkodzony po 40 latach przebywania w ziemi. Prace restauratorskie trwały 11 lat. Po kosztownej renowacji zabytek stał się największą atrakcją małego miasteczka Bečov.

Od redaktora:

Gdy oglądałem ten wspaniały relikwiarz w trakcie międzynarodowego dziennikarskiego wyjazdu studyjnego do kraju (województwa) karlowarskiego w 2016 roku, wystawiony jeszcze w zamku, towarzyszyła mu, w sąsiednim pomieszczeniu, prezentacja historii odkrycia go i procesu renowacyjnego.

W szklanej gablocie wystawiona była, trochę zmurszała, pierwotna drewniana część sarkofagu. Obok jego kopia wykonaną ze świeżego, jasnego drewna, z pozłacanymi płaskorzeźbami części dekoracji oraz osobno detale. Można było to wszystko oglądać ze wszystkich stron oraz dowolnie fotografować.

Zrobiłem wówczas cała serię zdjęć, z których trzy publikuję. Napisałem również obszerną relację z zamku, z historią 8 świętych Maurów oraz losów, odkrycia i renowacji tego relikwiarza. Tekst ten: CZECHY: ZAMEK BEČOV I RELIKWIARZ ŚW. MAURA, jest nadal do przeczytania na naszych stronach.

Zdjęcia: Czech Tourism i Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top