CZECHY: RATUSZ W LIBERCU PEŁEN SKARBÓW

 

 

Z balkonu ratusza w Libercu przemawiały tak sławne osoby jak cesarz Franz Josef I, prezydenci Edvard Beneš czy Václav Havel. Z 65-metrowej wieży można oglądać całe miasto i otaczające je pasma górskie. Wnętrza kryją prawdziwe skarby – witraże, malowidła czy żyrandole. Ratusz w Libercu to jedna z największych atrakcji miasta. Stoi w samym centrum górując nad czeskim grodem. Jego budowa według projektu wiedeńskiego architekta Franza Neumanna trwała od 1888 do1893 roku. Nawet, jeśli nie będziemy chcieli wejść do środka, budowla zachwyci nas swymi reliefami, balustradami, postaciami heroldów czy zegarem, którego rogi zdobią motywy księżyca i słońca.

 

Patrząc na balkon możemy wyobrazić sobie przemawiającego do zebranych cesarza Franza Josefa czy prezydenta Czech Václav Havla. Swe poglądy głosił stąd także negatywny bohater – Adolf Hitler w 1938 roku.

 

MIEDZIANY RYCERZ NA WYGNANIUM

 

Zadzieram głowę do góry i zastanawiam się, jaki widok roztacza się z 65-metrowej wieży. Jej ozdobą był kiedyś miedziany rycerz – symbol ochrony praw miejskich, który został usunięty w 1952 roku i umieszczony w Muzeum Północnoczeskim. Rycerza zastąpiła czerwona gwiazda, usunięta w 1989 roku, a od 1990 roku na szczycie znajdował się symbol Republiki Czeskiej – lew.

 

W 2005 roku na swe stare miejsce powrócił miedziany rycerz. Na prawo od wejścia pod oknami jest umocowana stylizowana gąsienica czołgu z brązu – wymowna pamiątka interwencji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku. Na poszczególnych częściach gąsienicy są wyryte nazwiska 9 osób, które zostały zabite w Libercu.

 

Wędrujemy na wieżę najpierw marmurowymi, potem metalowymi ażurowymi kręconymi schodami, by po chwili wydać okrzyk zachwytu. W dole rynek, uliczki dochodzące do niego, wieże kościołów, a na horyzoncie pasma gór ze szpiczastym Jeszted, który jest jednym z symboli Liberca.

 

WIELKI ŻYRANDOL, WITRAŻE I ORAGANY

 

Ale widok to nie jedyna atrakcja libereckiego ratusza. Wędrując po korytarzach i salach budowli na każdym kroku natykamy się na prace niezwykle utalentowanych rzemieślników. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to kolorowe witraże przedstawiające różne postacie. W sali ceremonialnej na drugim piętrze oprócz witraży podziwiać możemy drewnianą boazerię, organy.

 

A przede wszystkim olbrzymi mosiężny, ważący 450 kg żyrandol przywieziony z Berlina czy umieszczone nad nim malowidło przedstawiające zwycięstwo prawdy nad ciemnymi siłami.

 

W sali tej odbywały się dawniej posiedzenia rady miasta, obecnie odbywają się tu koncerty organowe oraz uroczystości zaślubin czy wręczania świadectw maturalnych uczniom kończącym szkoły średnie.

 

Zdjęcia autorki

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top