CZECHY: PRASKI ORLOJ MA 600 LAT

Jeden z najcenniejszych symboli Pragi i Republiki Czeskiej – Praski zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza Staromiejskiego świętuje w tym roku 600 – lecie swojego powstania.

 

Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadaně na zlecenie ówczesnych radnych.

 

„Orloj“ pokazuje cztery rodzaje czasu: czas staroczeski, czas staroniemiecki, czas astronomiczny oraz jako jedyny zegar na świecie – czas babiloński.

 

 

Codziennie o każdej pełnej godzinie od 9:00 do 21:00 w oknach pojawiają się figurki dwunastu apostołów, pianie koguta kończy pochód apostołów. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej stronie Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską. Obie figurki zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku.

 

Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie. Każdego dnia przed Ratuszem Staromiejskim gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie tego niezwykłego spektaklu.

 

Praski „Orloj“ jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach. Jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi XV wieczny zegar astronomiczny (http://www.tourism.olomouc.eu/). Również wieża ratuszowa w Litomyšlu (www.litomysl.cz). została przyozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku.

 

Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie (www.mestopv.cz). Zegar astronomiczny z Nivnic jako przykład sztuki ludowej zostal wystawiony na ekspozycji muzeum w mieście Uherský Brod (www.mjakub.cz/). Zegar powstał przed 90 laty, skonstruowany przez stolarza Josefa Lukeša jako prezent dla mieszkańców Nivnic.

 

Zdjęcie: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top