CZECHY POŁUDNOWE: CIEKAWOSTKI MIASTA PISEK I ZIEMI PISECKIEJ

Południowoczeskie Ateny, miasto szkół i studentów, Mekka skrzypków, miasto w morzu lasów… To tylko niektóre określenia miasta Písek. Powstało ono dzięki bogactwom mineralnym, a dokładnie złotonośnemu piaskowi, który wydobywano tu już od XII wieku. Stąd pochodzi nazwa Písek, czyli po polsku Piasek.

 

W tamtych czasach powstał też najważniejszy zabytek miasta – gotycki kamienny most. Jego budowę rozpoczęto prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku, za panowania Przemysła Otakara II (1253–1278). Pierwsza pisemna wzmianka o moście pochodzi z 1348 roku, z czasów panowania Karola IV.

Prowadził wówczas tędy Złoty Szlak łączący ziemie czeskie z Bawarią i Górną Austrią. Do Czech przywożono sól, drogie tkaniny, wino i przyprawy; do Bawarii wożono zboże, słód, miód, słoninę i ryby. W XVIII wieku most został ozdobiony barokowymi rzeźbami. Perłą architektury Písku jest także Zamek Królewski.

Powstał w drugiej połowie XIII wieku za panowania Przemysła Otakara II. Zaprojektowany został z rozmachem; nieduży dziedziniec otaczały cztery arkadowe skrzydła z trzema wieżami. Sale reprezentacyjne i kaplica znajdowały się na pierwszym piętrze.

Miasto zakupiło w roku 1509, jednak w kolejnych stuleciach doszło do jego dewastacji i przebudowy, w wyniku których zamek stracił swe pierwotne piękno. Do dziś zachowało się tylko zachodnie skrzydło nad rzeką Otavą, w którym udostępniona dla zwiedzających jest duża gotycka sala ozdobiona kopiami fresków z roku 1479.

Na terenie zamku już od roku 1902 mieści się Muzeum Prácheňské z rozległymi zbiorami dotyczącymi historii i przyrody regionu. Za nowoczesną ekspozycję, którą każdego roku zwiedzają dziesiątki tysięcy turystów, otrzymało ono od Rady Europy tytuł Europejskiego Muzeum roku 1996.

Miłośnikom koni warto polecić odwiedzenie stadniny, ulokowanej na obrzeżach miasta, otwartej w roku 1902. Został w niej wyhodowany legendarny koń Ardo. Posłużył on jako model J. V. Myslbekowi, projektantowi pomnika świętego Wacława w Pradze. Stadnina została w roku 2010 wpisana na listę Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej.

W odległości około 27 km na północny zachód od Písku znajduje się kolejna perełka regionu – zamek Blatná. Należy on, obok Švihova i Červenej Lhoty, do najlepiej zachowanych zamków wodnych w Czechach. Powstał na miejscu pierwotnej twierdzy z XIII wieku, przebudowanej w XIV wieku w stylu gotyckim.

W kolejnych stuleciach dochodziło do dalszych zmian architektonicznych, w wyniku których powstała trzyskrzydłowa budowla z dziedzińcem otwartym na park. Zamek znajduje się obecnie w prywatnych rękach. Jest otwarty w sezonie dla zwiedzających, natomiast park można zwiedzać przez cały rok.

www.jiznicechy.cz; www.piseckem.cz; http://www.cez.cz/orlik

Zdjęcia: Czech Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top