WARSZAWA: JACKS’ BEER – DEGUSTACJA PIW KRAFTOWYCH

Gastronomia, nie tylko polska, została mocno dotknięta przez pandemię Covid–19. Mimo przymusowe zamknięcie w jej trakcie wielu restauracji, barów, piwiarni i cukierni to już, miejmy nadzieję, przeszłość, sytuacja i perspektywy w wielu placówkach gastronomicznych nadal jest bardzo trudna, a ruch w większości z nich znacznie mniejszy, niż jeszcze w niedawnej przeszłości. Gastronomicy i branże z nimi związane ubiegają się zarówno o pomoc państwa, także w drodze zmiany przepisów podatkowych, nierzadko absurdalnych i nielogicznych, jak i wychodząc do potencjalnych klientów z nowościami lub atrakcyjnymi ofertami. Jedną z nich zaprezentowała zaproszonym dziennikarzom sieć barów i restauracji stworzonych dla amatorów amerykańskiej kuchni i smakoszy piwa, The Legendary Jack’s Restaurant & Bar. Na razie jest ona niewielka, gdyż jej placówki znajdują się w centrach Warszawy, Gdańska, Sopotu i Łodzi.

Ale, jak poinformował na spotkaniu z prasą i degustacji właściciel i twórca tej marki, Jacek Czauderna, stara się o pozyskanie odpowiednich lokali również w Krakowie i Wrocławiu. Restauracje te stanowią połączenie oryginalnej kuchni i wydarzeniami artystycznymi, zwłaszcza, na wzór amerykański, muzyką na żywo, z serwowaniem piw kratowych, a więc rzemieślniczych z małych browarów. Oferują też kameralną atmosferę, sympatyczną obsługę oraz różnorodne menu przygotowywane przez doświadczonych kucharzy. O szczegółach mówili w trakcie degustacji wspomniany szef sieci, a także szef kuchni restauracji w Warszawie Jacek Wróblewski i specjalista i znawca pis, Maciek Stokowski.

Próbować można wiele amerykańskich przekąsek i sałatek, zup – m.in. tex-mex z nachosami i serem oraz dań gorących: steaktów i burgerów czy skrzydełek z sosem Jack Daniel’s i sosem habanero. Z dobieranymi, najbardziej pasującymi do nich gatunkami piw. Sieć oferuje na razie cztery gatunki pasteryzowanego, nie filtrowanego piwa, które dzięki temu zachowują znakomity, zdaniem ich miłośników, smak. Trzy jasnego: India Pale Ale, American Pale Ale i Pils oraz ciemnego Jack’s Strong. W przygotowaniu jest także piwo mocne. Warzone są one w zaprzyjaźnionym z siecią browarem Wąsosz pod Częstochową.

„Nowe cztery smaki piwa, to odpowiedź na zainteresowanie złotym trunkiem wśród gości restauracji naszej sieci – powiedział Jacek Czauderna. Po sukcesie Jack’s Beer, który stał się kultowym w naszych lokalach, przyszła pora na dodanie zróżnicowanej smakowo oferty piw”.

Przedstawiciele sieci przedstawili też swoje sugestie na temat doboru poszczególnych gatunków piwa do konkretnych zestawów potraw. India Pale Ale i dominującą goryczką zachowuje swój smak zwłaszcza z lekką sałatką Cesar z kurczakiem, pieczonymi pomidorami, cherry i prażonymi migdałami w karmelu. American Pale Ale z wyrazistym smakiem cytrusowym i umiarkowaną goryczą doskonale sprawdza się podane z krewetkami z masłem, czosnkiem i kolendrą. Pils z tradycyjnymi amerykańskimi daniami: Classic American Burgerem lub Cheeseburgerem serwowanymi z sałatą, pomidorami, cebulą, piklami i sosem amerykańskim w frytkami. Natomiast ciemny lager Jack’s Strong jest najbardziej odpowiedni do soczystych steków z wołowiny. Podczas spotkania i degustacji grał na gitarze i śpiewał po angielsku piosenkarz Marcin Stanek. Amatorzy kuchni amerykańskiej oraz piw rzemieślniczych mają więc ich wybór.

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top