BREMA – MIASTO O WIELU TWARZACH

Freimarkt Roland fot.Ingrid Krause(BTZ)

Bremę – miasto hanzeatyckie nad Wezerą charakteryzuje 1200 lat tradycji i otwartość na świat. Najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Bremy są: wspaniały ratusz w stylu renesansu wezerskiego oraz pomnik Rolanda (obydwa na liście światowego Dziedzictwa UNESCO) znajdujące się na zabytkowym Starym Rynku, Schnoor – najstarsza dzielnica miasta oraz oryginalna architektura ulicy Böttcherstraße. I oczywiście nie wolno zapomnieć o znanych na całym świecie czterech muzykantach z Bremy z baśni braci Grimm. Wpływ na obraz miasta miała Wezera, która będąc trasą handlową uczyniła z Bremy dumne miasto hanzeatyckie, jakim jest ona obecnie.

 

W Bremie do tej pory można odczuć marynarską atmosferę: podczas ładnej pogody życie toczy się tutaj na promenadzie Schlachte nad Wezerą. Z ogrodów i tarasów wielu lokali i restauracji można podziwiać malowniczy widok na zabytkowe i nowoczesne statki stojące na nabrzeżu. Szczególnie żywe są morskie tradycje w centrum północnej Bremy – Vegesack. Oferuje ono bogaty świat przeżyć – malownicze domy kapitańskie, kwatery portowe oraz morskie święta i statek szkoleniowy „Deutschland”.

 

W portowym mieście Bremie, jednym z największych budowlanych projektów Europy, w ciągu ostatnich dwudziestu lat wydarzyły się niepowtarzalne rzeczy. Stare dzielnice portowe Bremy, położone na prawym brzegu Wezery przerodziły się w XXI wieku w pulsującą arterię. Obok ciekawych ofert gastronomicznych odwiedzający znajdą tu stare spichrze oraz muzeum portowe. Szczególnie urozmaicone jest kulturalne życie Bremy: Teatr Bremy z przedstawieniami operowymi po włosku, Shakespeare Company.

 

Czy też wiele muzeów – jak na przykład Muzeum Sztuki Współczesnej Weseburg, będące największym muzeum sztuki nowoczesnej, Muzeum Pauli Modersohn-Becker, pierwsze poświęcone dziełu malarki. Poprzez musicale, teatr transwestytów aż do teatru na statku – tutaj znajdzie się coś dla każdego gustu. Krótkie uliczki Starego Miasta przekształcają spacer na zakupy w beztroskie przeżycie. Obok niezliczonych butików, dużych domów handlowych i towarowych, ofert gastronomicznych oraz wielu wydarzeń kulturalnych, odwiedzający znajdą tu wszystko, co im sprawi radość: szklane pasaże, zabytkowe miejsca, modne tematy, świetne oferty oraz wiele niezapomnianych atrakcji i zabytków czekających na każdym roku.

 

Dzielnica Ostertor/Steintor oferuje zakupy w niepowtarzalnej atmosferze. Charakteryzuje się ona wysoce oryginalnymi oraz szczególnymi sklepami, takimi jak stary kolonialny sklep z przyprawami „Holtorf”, który prowadzony jest już przez czwarte pokolenie właścicieli. Jego wnętrze utrzymane jest nadal w stylu secesyjnym. W Bremie świętuje się przez cały rok! Freimark – najstarszy festyn ludowy w Niemczech, Święto Muzyki, Festiwal Maritim, największe, sześciodniowe wyścigi w Niemczech, najnowsze musicale i nowości teatralne, znaczące wystawy, tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy z czarem Schlachte na promenadzie Wezery…

Hanzeatyckie miasto nad Wezerą to pełnia życia i przeżyć! Oto wybrane imprezy:

* 01.08.2009 – 17.01.2010 – „A.R. Penck – Deutschland“, Muzeum Sztuki Współczesnej Weserburg.

* 22.08. – 13.09.2009 – Święto Muzyki w Bremie: Artyści o światowej sławie, program ukazujący przekrój muzycznych stylów i repertuarów oraz tradycyjne i niecodzienne miejsca wykonywania utworów.

* 19.09.2009 –28.03.2010 „SchuhTick – zimne stopy i gorące podeszwy“ Muzeum Zamorskie Übersee.

* 16.10. – 01.11.2009 – Freimarkt: największe święto ludowe na północy Niemiec, jedno z najstarszych w całych Niemczech (już po raz 975).

* 26.11. – 23.12.2009 – Jarmark bożonarodzeniowy i czar Schlachte: rynek i promenada nad Wezerą.

 

Noclegi w Bremie: Od pensjonatów B&B, poprzez korzystne cenowo hotele, aż do pięciogwiazdkowego hotelu Superior Wellness – można tu znaleźć wszystkie kategorie cenowe. Godziny otwarcia sklepów w centrum: z reguły od poniedziałku do soboty od 10.00 do 20.00, kilka otwartych niedziel w ciągu roku. Dojazd do Bremy: Samolotem: pn/śr/pt z Gdańska, z innych miast przez Frankfurt nad Menem Autobusem liniowym bez przesiadki z Katowic, z przesiadką ze wszystkich regionów Polski. Pociągiem przez Hanower i Hamburg. Samochodem autostradą przez Hanower i Hamburg.

Informacja turystyczna – również w języku polskim: www.bremen-tourism.de

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top