BEZKRESY: TRZY PYTANIA

Jak sobie radzi w warunkach pandemii i co proponuje klientom warszawskie Biuro Turystyczne „Bezkresy”? Jego współwłaścicielowi Waldemarowi Ławeckiemu zadaliśmy trzy pytania:

* Jak funkcjonują „Bezkresy” podczas pandemii koronawirusa?

– Niestety pandemia mocno nas poobijała. Rządzący skutecznie postraszyli turystów aby siedzieli w domu i oczekiwali zachorowania, a przecież należało zacząć uczyć się żyć z tym wirusem…. Zwolniliśmy część pracowników, zmniejszyliśmy liczbę godzin pracy i tym samym wynagrodzenia, a dzięki “wsparciu” rządowemu wciąż jeszcze trwamy. W czasie pandemii obsłużyliśmy zaledwie kilka grup krajowych i egzotycznych turystów do krajów afrykańskich.

* Jakie macie propozycje dla turystów?

– Kontynuujemy wyprawy w sprawdzone, dobrze nam znane i wciąż godne odwiedzenia miejsca oraz rozszerzamy ofertę o miejsca znajdujące się “po sąsiedzku”, a także uszczegóławiamy i autrakcyjniamy dotychczasowe programy. Ponadto dzięki zdobywanym doświadczeniom idziemy w egzotykę, docierając do miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów z dużych biur.

* Zajmujecie się także promocją Kresów dawnej Rzeczypospolitej, na czym ona polega?

– Promocją Kresów są nasze wyprawy tamże. Wielu turystów wciąż nam dziękuje, że dzięki naszym wycieczkom poznali prawdziwą I i II Rzeczpospolitą z jej złożonością i bogactwem pozostawionym za obecnymi granicami. Ponadto miałem zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w niesamowitym projekcie. Otóż młoda ekipa filmowców zobowiązała się do nakręcenia serii filmów o naszym dziedzictwie narodowym pozostającym na Kresach. Poszukiwali historyka, ale jednocześnie z wiedzą o Kresach i znajomością tych miejsc poznanych osobiście w trakcie wielu wędrówek.

Dotarli do mnie i stałem się współautorem scenariuszy do 10 trzydziestominutowych filmów. 7 z nich nakręconych zostało na Ukrainie, a 3 na Litwie. Najpierw przez kilka miesięcy wspólnie z innymi fachowcami z telewizji współtworzyłem materiał dla potrzeb scenariusza, a następnie przez ponad miesiąc uczestniczyłem w wyprawach, w trakcie których kręcone były kolejne filmy. Sprawdzałem detale “przemaglowanego” przez wielu scenariuszy i scenopisów celem wyeliminowania ew. błędów czy potknięć, a w terenie służyłem radą o tym, jak najlepiej dotrzeć w konkretne miejsca, sugerowałem skąd najlepiej filmować sceny i służyłem radą przy nagrywaniu poszczególnych. Dzięki tej pracy mamy możliwość oglądania w TVP Dokument filmów o Olesku, Podhorcach, Lwowie, Krzemieńcu, Ołyce, Kamieńcu Podolskim i Chocimiu z Ukrainy oraz z Birż, Troków i Wilna z Litwy.

Pokazane już filmy można obejrzeć przez internet wpisując VOD Tvp.pl i polskie dziedzictwo. Czekam jeszcze na 3 ostatnie z Litwy. Projekcje nowych odcinków odbywają się w niedziele o 18.00, a powtórki w poniedziałkowe południa. Wiem już, że dzięki dobrej oglądalności, ale przede wszystkim temu, że są to ciekawe, dynamiczne filmy z pięknymi zdjęciami kręconymi dronem i ciekawą lekkostrawną wiedzą historyczną przekazaną przez prowadzącego i lektora – seria będzie kontynuowana. W przyszłym roku nakręcimy kolejnych przynajmniej 10 filmów i jestem właśnie w trakcie wyboru odpowiednich lokalizacji. https://vod.tvp.pl/video/polskie-dziedzictwo,odc-1,56168053

Programy Bezkresów na majówkę: http://www.link.enewsletter.com.pl/n/41022/3250B/vl.316f3be13bf44

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top