Najwyższy (4809 m. n.p.m.) szczyt Alp i czwarty pod względem wysokości górski Europy, bo trzy wyższe są, o czym wielu ludzi nie wie lub nie pamięta, na Kaukazie, a także cały masyw Mont Blanc i 80 najpiękniejszych w nim dróg wspinaczkowych, są tematem kolejnego przewodnika w serii „W skale i lodzie” wydawnictwa Bezdroża. Tym razem przeznaczonego jednak nie tylko dla wyczynowców, o czym można dowiedzieć się z informacji na tylnej stronie okładki: „…Przewodnik proponuje wybór dróg o średniej trudności technicznej, a więc osiągalnych dla każdego z odpowiednim przygotowaniem. Na tych trasach sportowe osiągnięcia schodzą na drugi plan w stosunku do pełnego doświadczenia gór. W ten sposób, podążając za wspinaczkami „przyjemnościowymi”, możemy się całkowicie zanurzyć w wyjątkowej atmosferze masywu Mont Blanc bez obaw, że poziom trudności lub ryzyka umniejszy naszą radość z obcowania z pięknem tego zaczarowanego świata, do którego otrzymaliśmy dostęp”. Jak pięknego świata, można przekonać się oglądając wiele spośród zamieszczonych w tym przewodniku ponad 400 kolorowych zdjęć. Są w nim oczywiście także zaznaczone na niektórych szlaki wspinaczkowe, mapki, przekroje poziome, jak również wiele innych przydatnych informacji. We wstępie autor przypomina, że fundament Mont Blanc powstał 300 milionów lat temu, a masyw zbudowany jest z granitu i lodu.
Co, dodam, w przypadku tego drugiego składnika musi budzić niepokój wobec rosnącego ocieplenia klimatu i topnienia lodowców. To tu – dodaje – narodził się alpinizm, raczkował i dorastał. W ciągu ostatnich dwóch stuleci ludzie wydeptali mnóstwo śladów na śniegach lodowców masywu…”. We Wstępie można też przeczytać i zobaczyć na mapce jego położenie geograficzne oraz znaleźć liczne informacje określone jako techniczne: wyceny trudności poszczególnych dróg wspinaczkowych, przewyższenia, niezbędny sprzęt, aby wybrać się w te góry, uwzględniając pogodę, możliwości wspinaczki zimą, a wiosną dogami skialpinistycznymi. Jest w nim również sporo innych danych, przydatne adresy itp. Przewodnik podzielony został na 11 części masywu, a w ich ramach opisane poszczególne drogi na przełęcze i szczyty. Z ich nazwami, wysokością, charakterystyką, informacjami o pierwszym przejściu i przez kogo, różnicach w niezbędnym wyposażeniu na konkretnej trasie oraz jej schematami w górę i w dół, lub ewentualnymi wariantami z podziałem na odcinki.
W osobnej tabelce uwzględniono drogi według ich trudności: wspinaczkowe z niewielką ilością stałego sprzętu w ścianie, całkowicie obite drogi sportowe, drogi lodowe oraz drogi alpejskie i mikstowe. W tekście przewodnika znalazło się też, uwzględnionych w indeksie, 9 biografii i opowieści znanych alpinistów, co oczywiście wzbogaca go oraz przypomina także dawne historie. Np. pierwsze wejście na Mont Blanc w 1786 roku: naukowca z Genewy Horacego Benedicta de Saussure, poszukiwacza kryształów Jacquesa Balmata oraz lekarza i botanika Michaela-Gabriela Pacckarda – obu z Chamonix. A także pierwsze wejście na ten szczyt kobiety – kelnerki z Chamonix, Marie Paradis w 1808 roku.
MASYW MONT BLANC. NAJPIĘKNIEJSZE DROGI WSPINACZKOWE. Autor: Marco Romelli. Przewodnik Bezdroży z serii „W skale i lodzie”. Wyd. I, Helion, Gliwice 2022, str. 429, cena 129 zł, ISBN 978-83-283-6751-7