Kaszuby i Bory Tucholskie nie należą na razie do tak popularnych kierunków wyjazdów urlopowych i weekendowych, jak na to zasługują. Może zmieni to ukazanie się, po raz pierwszy, przewodnika Bezdroży po nich, wydanego w serii travelbooków. Para polskich autorów prezentuje je ze znawstwem, jako miejsca bardzo interesujące. I to zarówno dla amatorów poznawania kraju, jego zabytków, przeszłości oraz współczesności, jak i po prostu wypoczynku w ciszy i spokoju w zdrowych miejscach. Zgodnie ze schematem tej serii przewodników na wstępie prezentują to, co ich zdaniem, z którym trudno nie zgodzić się, stanowi największe tamtejsze atrakcje. Pięć „Skarbów architektury”: Kolegiatę w Kartuzach, Zamek w Człuchowie, Most kolejowy w Bytowie, Pałac w Wejherowie i tamtejszą Kalwarię. Osiem miejsc zaliczonych do „Piękna przyrody”: Lasy Mirachowskie, rezerwaty: Beka i Cisy Staropolskie, parki: Narodowy Bory Tucholskie i krajobrazowy Nadmorski, Ogród botaniczny w Gołubiu, jezioro Wdzydzkie i Wiatrołomy w Zaborskim parku krajobrazowym. Wśród „Ciekawych obiektów” są: Akwedukt w Fojtowie, Kamienne kręgi Gotów w kilku miejscowościach, Latarnia morska Rozewie, Umocnienia obronne na Mierzei Helskiej i Mury obronne w Chojnicach. Siedem „Miejsc przyjaznych dzieciom” to: Lunapark we Władysławowie, Koń Trojański w Oskowie, Park Labiryntów w Blizinach, Fokarium i Dom Morświna w Helu, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, w którym stoi m.in. słynny Dom do Góry Nogami, Kompleks rekreacyjny Kaszubskie Oko w Gniewinie i ZOO Kaszuby w Tuchlinie.
Wskazują też pięć obiektów „Muzea i galerie”, sześć „Lokalnych przysmaków” i tyle samo miejsc, które „Warto zobaczyć”. Dwa rozdziały wstępne: „Informacje praktyczne” i „Informacje krajoznawcze” z ABC zawierają mnóstwo przydatnych informacji na temat dojazdu, noclegów i wyżywienia, lokalnych pamiątek, które warto kupić. A także m.in. tamtejszej przyrody, Kaszubów, ich kalendarium historycznego, tradycji, języka itp. z podkreśleniem, że w region ten warto i można wybierać się przez cały rok, a nie tylko w sezonie od wiosny do jesieni. W części przewodnikowej Kaszuby podzielone zostały na Szwajcarię Kaszubską, tamtejszą północ – Nordę, a także ziemie: Lęborską, Bytowską i Kościerską. I osobno Bory Tucholskie.
W każdej z nich z mapkami oraz prezentacją wartych tego miejscowości i miejsc, z ich krótką historią, tym, co warto tam oraz w okolicach zobaczyć – z dosyć dokładnymi i ciekawymi informacjami. Oczywiście, tak jak w innych travelbookach, z wyróżnionymi kolorową czcionką adresami, także stron internetowych, dniami i godzinami otwarcia, cenami biletów do muzeów i innych obiektów. Na końcu zaś każdej części z informacjami w ramkach o placówkach IT, dojeździe do poszczególnych miejscowości oraz noclegach i wyżywieniu w nich. Przewodnik wzbogaca ponad 130 kolorowych zdjęć, 8 planów i map, 4 obszerniejsze wkładki monotematyczne oraz 46 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Pierwsze z nich, to: „Kuchnia kaszubska”, „Szwajcaria Kaszubska z dziećmi”, „Norda z dziećmi” i „Kajakiem przez Bory Tucholskie”.
Natomiast w ramkach znalazły się takie tematy, jak m.in.: „Kaszubskie instrumenty”, „Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf”, „Kaszubska tabaka”, „Żukowska szkoła hafciarska”, „Szlak nut kaszubskich”, „Skrzydlata Rumia”, „Puszcza Darżlubska”, „Pielgrzymka na łodziach”, „Szlak Dworów i Pałaców Północnych Kaszub”, „Obrona Helu w 1939 r.”, „Czarnówek, czyli wehikuł czasu”, „Jazz w lesie” „Spływy kajakowe Wdą”, „Kataklizm w Borach Tucholskich” i wiele innych. Radzę więc zaopatrzyć się w ten przewodnik, wybrać termin i ruszyć w drogę!
KASZUBY I BORY TUCHOLSKIE. Przewodnik Bezdroży w serii travelbooków. Autorzy: Malwina i Artur Flaczyńscy. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 223, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5438-8