BEZDROŻA: JORDANIA – TRAVELBOOK

Gdy pada nazwa Jordania, przeważnie następnym jest Petra. Bo ten wspaniały, unikatowy w świecie kompleks antycznych zabytków z Listy UNESCO, jest naturalną wizytówką tego bliskowschodniego kraju. Ale poza nim są tam jeszcze cztery inne obiekty i miejsca wpisane na tę listę oraz dziesiątki innych, również wartych bliższego poznania. Przedstawia je oraz dosyć dokładnie opisuje nowy przewodnik Bezdroży wydany po raz pierwszy w serii travelbooków. I napisany przez Krzysztofa Bzowskiego, co już samo w sobie stanowi dobrą rekomendację oraz gwarancję jakości. Jest on bowiem autorem już bardzo wielu przewodników wydanych w tej oficynie napisanych rzetelnie, ze znawstwem tematu oraz ciekawie. Tak jest i w tym przypadku, a w omawianej serii wydawniczej zaliczam go do tych najlepszych, bez wątpienia wartych posiadania, przeczytania oraz korzystania z niego w trakcie podróży do tego arabskiego królestwa. A kto tam jeszcze nie był, zastanowienia się, czy warto tę podróż odkładać. Autor przybliża bowiem czytelnikom i turystom nie tylko tamtejsze zabytki i ciekawe miejsca, ale także kraj, jego wielowiekową historię oraz współczesność. Wzbogacając treść przewodnika 5 dużymi wkładkami monotematycznymi oraz 14 krótszymi informacjami i ciekawostkami w ramkach. Jest też w nim ponad 120 kolorowych fotografii i 4 plany oraz mapki.

W obowiązkowej w tej serii części wstępnej: „Atrakcje Jordanii”, autor krótko przedstawia, zachęcając do ich poznawania w pierwszej kolejności, 5 zabytków i obiektów z Listy UNESCO oraz 3 pomniki Starożytnej Kultury. Ponadto po 3: „Skarby Przyrody” – jej rezerwaty; „Nad Wodą”, czyli plaże nad Morzem Czerwonym i nurkowanie przy tamtejszych rafach koralowych oraz źródła termalne i „Pielgrzymim Szlakiem” – cele wyjazdów religijnych. Mnóstwo ważnych i przydatnych faktów znajduje się w „Informacjach praktycznych” z „A-Z”. M.in. o skomplikowanym systemie dosyć drogich wiz, z radami, jak wybierać ich najtańsze warianty i przejścia graniczne. Z opłatami wyjazdowymi. A także o opłacalnej przy planowanych dłuższych pobytach i zwiedzaniu liczniejszych zabytków, muzeów i miejsc, karcie „Jordania Pass”. Podobnie o wymianie walut, przede wszystkim dolarów, z którymi jordańskie dinary związane są sztywnym kursem. Z ostrzeżeniem, że na lotnisku przy wymianie doliczane są słone opłaty manipulacyjne, korzystniejsze jest więc tam korzystanie z bankomatu, nawet gdy banki też stosują wysokie prowizje.

Ważna jest rada, aby posiadać dobre ubezpieczenie zdrowotne. Sporo informacji o dojeździe, transporcie lokalnym, noclegach i wyżywieniu. O ograniczeniach w fotografowaniu, niskim standardzie higieny codziennej, toaletach przeważnie bez papieru i „kucanych” itp. W tym generalnie i relatywnie bezpiecznym kraju są też zagrożenia, na które autor zwraca uwagę. Nie tylko drobna przestępczość i konieczność zachowywania przed nią ostrożności, ale także problemy żołądkowe i odwadniania organizmów turystów. Ale także gwałtowne powodzie, niebezpieczne w wadi i kanionach, czy rada, aby unikać kontaktów z miejscowymi zwierzętami. Mnóstwo interesujących i ważnych informacji zawiera też drugi rozdział wstępny „Informacje krajoznawcze” z „ABC”. O geografii, klimacie i przyrodzie kraju. Kalendarzu historycznym od ok. 2500-1200 r. p.n.e. – do roku 2018. Społeczeństwie – ludziach, języku, religii, kulturze i kuchni.

Podstawowa część przewodnika, to prezentacja i oprowadzanie turysty po stołecznym Ammanie i jego okolicach, a także reszcie kraju podzielonego przez autora na 3 części: „Pustynne wnętrze”, „Północno-zachodnia Jordania” i „Droga królewska na południe”. W każdej z krótką prezentacją, historią i sugestiami, co tam warto zobaczyć. W przypadku stolicy w poszczególnych dzielnicach. Podobnie jak w innych przewodnikach tej serii, informacje o nazwach muzeów i innych obiektów, ich adresach, dniach i godzinach otwarcia oraz cenach biletów, wydrukowane są, wyróżniającymi je czerwoną czcionką. Na końcu każdej części znajdują się, w ramkach, informacje turystyczne: o dojeździe, noclegach i wyżywieniu. W treści są także praktyczne rady dotyczące poszczególnych miejsc i ich poznawania. Na końcu przewodnika jest króciutki słowniczek polsko – arabski i, moim zdaniem, zbyt skąpy indeks. Wspomniane obszerniejsze, 2-6 stronicowe wkładki, to: „Morze Martwe”, „Szlak Jordański”, „W głębiach kanionów”, „Zwiedzanie Petry” i „Organizacja wycieczek po Wadi Rum”.

JORDANIA. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autor: Krzysztof Bzowski. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2019, str. 208, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5172-1

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top