BEZDROŻA: DUBLIN – TRAVELBOOK

Irlandia w ostatnich latach, zwłaszcza po przyjęciu Polski do Unii Europejskiej, stała się jednym z popularnych miejsc emigracji zarobkowej naszych rodaków. A to pociągnęło za sobą zainteresowanie tym krajem turystów, nie tylko odwiedzających tam krewnych i przyjaciół, którym na tyle powiodło się, że mogą już przyjmować gości, ale także, a może przede wszystkim, poszukujących nowych, atrakcyjnych kierunków wyjazdów wycieczkowych i urlopowych. A Zielona Wyspa, jak nazywana jest Irlandia, niewątpliwie do nich należy. Oczywiście także jej stolica Dublin, z historią od VIII-IX wieku i mnóstwem zabytków oraz innych wartych poznania obiektów i atrakcji. Znakomicie może to ułatwić wydany świeżo w drugim, zaktualizowanym wydaniu, przewodnik Bezdroży z serii travelbooków, napisany przez polskiego autora. Podobnie jak inne w niej, najpierw prezentuje on największe atrakcje miasta, mające zachęcić czytelników – turystów do podróży do niego. A zarazem ułatwić im wybór tego, co rzeczywiście godne jest szczególnej uwagi. Dotyczy to niewątpliwie sześciu „Niezapomnianych przeżyć”: Udział w obchodach Dnia św. Patryka; Poznanie czasów wikingów i historii Irlandii i Dublina w tamtejszym Centrum dziedzictwa kulturalnego; Spróbowanie whiskey i piwa Guinnessa w ich oryginalnych wytwórniach; Zwiedzenie dawnego więzienia Kilmainham Gaol; Poszalenie w którymś z pubów oraz Spacer po nabrzeżu rzeki Liffney. Miasto i jego najcenniejsze zabytki przybliża również 5, trafnie wybranych Skarbów historii oraz 6, także okolicznych, Cudów Natury.

 

Dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne z informatorem A-Z i Informacje krajoznawcze z ABC zawierają to, co turysta wiedzieć powinien przede wszystkim, chociaż powtarzają informacje raczej powszechnie znane z innych krajów. Są jednak i takie, które szczególnie warto poznać i uwzględniać. Np. wybór czasu podróży: od kwietnia do końca sierpnia, aby uniknąć silnych deszczy i wiatrów. Czy system i ceny biletów komunikacji lokalnej, a także popularnych w irlandzkiej stolicy autobusów turystycznych. Warto będąc tam przestrzegać obowiązującego zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, bo złamanie go kosztuje 635 €. Podobnie zakazu palenia m.in. w restauracjach, pubach, komunikacji miejskiej, placówkach medycznych oraz w zakładach pracy – a w tych ostatnich ta „przyjemność” zagrożona jest niebotyczną karą 3000 €. Dobrze jest też wiedzieć, że woda z kranów nadaje się, i to nie wszędzie, do picia tylko po przegotowaniu. Czy, że są tam gniazdka elektryczne typu brytyjskiego, a więc urządzenia europejskie, aby móc z nich korzystać, wymagają „przejściówek” – adapterów. Jako ciekawostkę zaczerpniętą z przewodnika przytoczę też, że bardzo nie na miejscu jest tam ponaglanie barmana, aby szybciej nalewał piwo Guinnesa, gdyż odbywa się to zgodnie z tradycją i wymogami jego dobrego smaku.

Z Krajoznawczego ABC można dowiedzieć się, że nazwa miasta w języku celtyckim Dubh Linn znaczy Czarny Staw. Dosyć obszerne są też informacje o jego historii od VIII-IX wieku, z kalendarium historycznym, rezerwatach przyrody w okolicach stolicy, o tamtejszym społeczeństwie, gospodarce, dużo i ciekawie o religii, kulturze i sztuce, sporcie, świętach i festiwalach. I niewiele o irlandzkiej i dublińskiej kuchni, gdyż tradycyjna jest mało urozmaicona: głównie ziemniaki, warzywa, ryby, ostrygi, sery i gulasze wołowe. Główna i najobszerniejsza część przewodnika poświęcona jest prezentacji atrakcji i zwiedzaniu miasta. Według dzielnic, jego części, ale również z wyodrębnieniem najważniejszych obiektów, jak uniwersytet – Trinity College, czy główne ulice. Ponadto okolic Dublina. Poświęcone im rozdziały zawierają plany, krótką prezentację, historię oraz dosyć obszerne jak na tę serię przewodników, informacje: co warto tam zobaczyć. Z mnóstwem faktów oraz ciekawostek, wyróżnionym kolorowym tekstem informacjami o dniach i godzinach otwarcia, cenach biletów itp. Pozwala to dużo i w ciekawej formie dowiedzieć się o tym, co się zwiedza lub zamierza zobaczyć.

Na końcu tych rozdziałów znajdują się, wyodrębnione w ramkach, informacje turystyczne o dojeździe, noclegach i wyżywieniu z licznymi przykładowymi hotelami, restauracjami czy pubami. Przewodnik wzbogaca blisko 140 kolorowych zdjęć, 8 planów i mapek oraz 25 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst. Zarówno przydatnych, czy w niektórych sytuacjach wręcz niezbędnych, jak np. „Placówki dyplomatyczne”; „Dublin – dane encyklopedyczne”; „Dni wolne od pracy”, czy „Co warto ze sobą zabrać?” Jak i ciekawostki: „Stew – irlandzki gulasz z mięsem wołowym”. „Harfa” (godło Irlandii od 1541 r.). „Jak przejść się po Dublinie nie mijając żadnego pubu?”. „Morderstwo w akademiku”. „Księga z Kells” (najcenniejszy zabytek pisany wczesnego chrześcijaństwa). „Końska afera” (tradycyjne tragi końskie, podczas których dochodziło do strzelaniny). „Narodziny Drakuli” (inspiracja do napisania przez Brama Stokera książki pod tym tytułem) i sporo innych. Przewodnik zmyka indeks oraz nota o jego autorze. Dodam, że jest on poręczny, bogaty w treść i korzystając z niego można łatwo, wzbogacając swoją wiedzę, poznawać to miasto.

DUBLIN. Przewodnik Bezdroży w serii travelbooków. Autor: Piotr Thier. Wydawnictwo Helion, wyd. 2, Gliwice 2019, str. 183, cna 16,90 zl. ISBN 978-83-283-5389-3

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top