DUBAJ EKOLOGICZNY

Dubaj to nie tylko nowoczesna architektura i luksusowe hotele. Krajobraz Emiratu to także góry, pustynie, lasy namorzynowe oraz morskie wybrzeża. Władze Dubaju odpowiedzialnie zarządzają środowiskiem przyrodniczym, tworząc wioski ekologiczne i rezerwaty przyrody. Oto najważniejsze z nich.

 

 

HATTA

 

Zlokalizowana u podnóża gór Hajar, wioska Hatta jest jedną z najbardziej ekologicznych atrakcji Dubaju. Chłodniejszy klimat i niesamowite krajobrazy zapewniają niezapomnianą ucieczkę od tętniącego życiem miasta. * Hatta Dam to otoczona górami i wypełniona turkusową wodą tama. Jest to idealne miejsce na kajakowe wycieczki oraz wędrówki wśród otaczających ją górskich szczytach.

* Hatta Wadi Hub jest centrum sportowym, w którym miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą wziąć udział w spływie kajakowym, pojeździć gokartami, uprawiać wspinaczkę albo kolarstwo.

Znajduje się w nim również pierwszy w Azji park wodny Hatta Drop-in oraz centrum zorbingu dla dzieci i dorosłych (Hatta Zorbing).

* Ośrodek rowerowy Hatta Mountain Bike Trail Centre oferuje cztery trasy rowerowe o różnym poziomie trudności. Korzystanie z nich jest w pełni bezpłatne.

* Wycieczka do Hatta Heritage Village jest polecana dla miłośników historii i tradycji. Zrewitalizowana w 2001 r. wioska jest jedną z najstarszych w całym Emiracie. Zwiedzającym mogą podziwiać także zabytkową biżuterię, broń, ceramikę i tradycyjne meble wykonane przez lokalnych mieszkańców z gliny, skóry i miedzi.

* Miłośnicy wypoczynku na łonie natury mogą się zatrzymać w jednym z trzech obiektów noclegowych: Hatta Fort Hotel, Hatta Damani Lodges i Hatta Sedr Trailers. Pierwsze dwa to kompleksy luksusowych domków, ostatni oferuje noclegi w ekskluzywnych przyczepach. W wiosce jest także możliwość przenocowania na kempingu Hatta Campsite oraz w Hatta Caravan Park.

 

      JEZIORA AL QUDRA

 

Jeziora Al Qudra położone są w pustynnej oazie, rozciągającej się na powierzchni 10 hektarów.

* Na terenie oazy można spotkać 170 gatunków ptaków oraz różne gatunki ssaków takich jak lis pustynny czy oryks

. * Najnowszą atrakcją jest Jezioro Miłości w kształcie dwóch splecionych ze sobą serc. Jest ono tak duże, że można go zobaczyć na zdjęciach satelitarnych Google Maps lub w Google Earth.

* Wokół jezior poprowadzona została trasa rowerowa Al Qudra. 86-kilometrowa ścieżka oferuje niezapomniane pustynne widoki oraz obcowanie z dziką przyrodą.

* Na terenie Al Qudry znajduje się kompleks food trucków Last Exit, które są ostatnimi punktami gastronomicznymi przed wjazdem na pustynię.

 

      OBSZAR CHRONIONY AL MARMOOM DESERT

 

Rezerwat przyrody Al Marmoom jest największym przyrodniczym projektem turystycznym w środowisku pustynnym w regionie. Jest to również pierwszy nieogrodzony rezerwat pustynny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Można w nim spotkać oryksy i gazele arabskie, lisy i dzikie koty.

* Biuro podróży Dubai Astronomy Group organizuje tematyczne wycieczki do rezerwatu, podczas których można podziwiać rozgwieżdżone arabskie niebo.

* Odwiedzający mogą również wziąć udział w Al Marmoom Camel Racetrack czyli tradycyjnym wyścigu wielbłądów.

Przyciąga on właścicieli wielbłądów z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz z krajów sąsiednich. Główna wygrana sięga dziesiątek tysięcy dirhamów.

* Na terenie rezerwatu powstał także tradycyjny obóz Beduinów – Marmoom Bedouin Experience. Podczas wizyty, goście uczą się zakładać wielbłądowi uprząż, jeździć na nim, dołączają do karawany Beduinów podróżujących przez pustynię oraz biorą udział w tradycyjnej beduińskiej uczcie.

 

      RAS AL KHOR WILDLIFE SANCTUARY

 

Zaledwie kilka kroków od tętniącego życiem Dubaju, znajduje się rezerwat dzikich zwierząt Ras Al Khor Wildlife Sanctuary. Jest jednym z niewielu chronionych obszarów, położonych na terenie miasta, uznanym przez międzynarodową organizację NGO – Birdlife International zajmująca się ochroną ptaków oraz ich siedlisk. Rezerwat, położony na podmokłym terenie, jest siedliskiem 450 gatunków flory i fauny.

 

TURTLE REHABILITATION PROJECT

 

Dubai Turtle Rehabilitation Project jest jedynym w regionie projektem, mającym na celu ochronę, opiekę i rehabilitację chorych lub rannych żółwi. W ciągu 15 lat trwania projektu uratowano i wypuszczono z powrotem do naturalnego środowiska ponad 1000 żółwi. W rezerwacie można zwiedzać żółwią zatokę Turtle Lagoon oraz uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych na Wyspie Żółwi.

 

      Zdjęcia: Dubai Tourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top