Saksonia jest jednym z dwu niemieckich krajów związkowych sąsiadujących z Polską. Przy czym najbardziej, zwłaszcza jej stolica Drezno, związana była w przeszłości z naszym krajem. Że przypomnę dwu naszych królów, a zarazem saskich elektorów, Augusta II Mocnego (1670-1733) i Augusta III Sasa (1696-1763). W tym mieście Adam Mickiewicz napisał w 1832 r. III część „Dziadów”, nazywaną drezdeńskimi. Przybył w 1863 roku, a osiadł na dłużej i tworzył (1873-1879) w willi na przedmieściu Radeberger Vorstad Józef Ignacy Kraszewski. Od ponad 60 lat jest ona muzeum tego rekordzisty pod względem liczby książek wydanych przez polskiego pisarza. W 1835 r. zatrzymał się w Dreźnie, i tam zakochał się w 17-letniej Marii Wodzińskiej, Fryderyk Chopin. Zamieszkało, lub czasowo przebywało też wielu naszych wybitnych rodaków z Wielkiej Emigracji. Saksonia oferuje swoim gościom mnóstwo zabytków wysokiej klasy, przepięknych krajobrazów, świetną kuchnię i wiele innych atrakcji. Nic dziwnego, że jest celem licznych wyjazdów turystycznych. Które, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, niemal na pewno zostaną wznowione.
O tym, jak bardzo region ten, zwłaszcza zaś jego stołeczna perełka nad Łabą, jest popularny wśród polskich turystów, świadczy też trzecie już wydanie przewodnika Bezdroży po nim, w popularniej serii travelbooków. W rzeczywistości jest to kolejne wznowienie, ze zmienioną ilustracją na okładce oraz drobnymi graficznymi wewnątrz, przewodnika wydanego po raz pierwszy w 2016 roku, którego obszerną, pozytywną recenzję wówczas opublikowałem i nadal jest ona do przeczytania na naszych łamach. Przypomnę więc tylko, że zawiera on mnóstwo dobrych kolorowych zdjęć, 7 mapek i planów miast w tekście oraz dodatkowo Drezna i Saksonii na wewnętrznych, rozkładanych stronach okładek. Treść wzbogacają również monotematyczne informacje i ciekawostki w ramkach włamanych w tekst. Tytułowemu Dreznu poświęcono w nim, oczywiście, najwięcej miejsca. Może nawet z pewną stratą dla innych miast, także o bogatej historii, z mnóstwem zabytków i innych atrakcji.
Takich jak np. Lipsk, przygraniczne, z Polską, Gőrlitz, pobliski Budziszyn, czy sławna nie tylko z porcelany Miśnia. W przewodniku tym znaleźć można zarówno sugestie, co i gdzie przede wszystkim zwiedzać, jak i mnóstwo informacji praktycznych, krajoznawczych oraz o poszczególnych zamkach, pałacach, świątyniach, terenach wypoczynkowych itp. Najważniejsze i szczególnie warte poznania budowle, obiekty, miejsca i atrakcje oznaczone są czerwonymi gwiazdkami, w sumie ponad 230. W tym samym kolorze wyróżnione również ich nazwy, adresy, dni i godziny otwarcia oraz, tam gdzie obowiązują, ceny biletów. Jest to więc bardzo przydatna lektura zarówno w okresie zastanawiania się nad kierunkami turystycznych wojaży „po pandemii”, która ogarnęła świat, jak i do zabrania ze sobą, gdy takie wyjazdy staną się ponownie możliwe i bezpieczne. Bo Saksonia jest zarówno bliska, jak i naprawdę warta odwiedzin i poznawania.
DREZNO I SAKSONIA. Przewodnik – travelbook Bezdroży. Autor: Andrzej Kłopotowski. Wydawnictwo Hestia, wyd. III, Gliwice 2019, str. 223, cena 27,90 zł. ISBN 978-83-283-6378-6.