BEZDROŻA: CYKLADY – TRAVELBOOK

Archipelag Cyklady – kilkudziesięciu greckich wysp i wysepek na morzach Egejskim i Jońskim, w tym kilku większych, ale również maleńkich, niemal lub w ogóle niezamieszkanych, jest świetnym celem przede wszystkim urlopowych wyjazdów wypoczynkowych. A głównymi atrakcjami są tam plaże, urocze miasteczka i wioski oraz spokojny rytm życia wyspiarzy.

„Cyklady – czytam na tylnej okładce wznowionego właśnie w drugim wydaniu przewodnika po nich Bezdroży w serii travelbooków – znane są z malowniczych biało niebieskich miasteczek, młynów wiatrowych oraz pięknych plaż. Te skaliste greckie wyspy, to także miejsce, gdzie można wspinać się na czynny wulkan, odwiedzić ruiny miast sprzed tysięcy lat, podziwiać starożytne świątynie, bizantyjskie kościoły i malownicze weneckie twierdze lub aktywnie spędzać czas na lądzie i na morzu. Dodajmy do tego smaczną kuchnię i serdeczność mieszkańców, a okaże się, że Cyklady są wymarzonym miejscem na beztroski wypoczynek”.

Polska autorka tego przewodnika opisuje 9 najważniejszych z wysp tego archipelagu z dobrą znajomością tematu, potwierdzając tym informację zawartą w poświęconej jej na końcu nocie biograficznej, że penetruje je od dawna z pasją. Przewodnik wzbogaca blisko 190 kolorowych zdjęć, 12 mapek i planów, 14 dużych, 2-5 stronicowych wkładek na temat najciekawszych plaż oraz 25 informacji i ciekawostek w ramkach włamanych w tekst.

Zgodnie z koncepcją tej serii przewodników, autorka na wstępie przedstawia główne atrakcje tego archipelagu, mające zachęcić czytelnika – przyszłego turystę, do ich bliższego, osobistego poznania. Zaczyna od czterech Malowniczych miast: Plaka na wyspie Milos, Chora na Naksos, Oia na Santorini i Mała Wenecja na Mykonos. Po nich prezentuje 3 tamtejsze Cuda natury, 4 Ślady historii – antycznej i wczesnochrześcijańskiej oraz 3 Najważniejsze świątynie. Dwa rozdziały wstępne: Informacje praktyczne i Informacje krajoznawcze zawierają to, co dla turysty jest najważniejsze i przydatne. Krótko, bo akurat w tym przypadku nie ma podstaw do szczegółowego rozwodzenia się. W pierwszych m.in. o wyborze optymalnego czasu podróży na te wyspy: czerwca lub września Sposobach dotarcia na nie z Polski, najlepiej samolotem do Aten i dalej promami. Ewentualnie znacznie droższymi wodolotami lub, na największe, lokalnymi liniami lotniczymi.

Są też informacje o komunikacji lokalnej na wyspach, noclegach, wyżywieniu oraz możliwościach także aktywnego wypoczynku: pieszo, na rowerach, konno czy uprawiania windsurfingu. W Informatorze A-Z chyba najistotniejsze jest stwierdzenie, że bezpieczeństwo na tych wyspach jest niezłe, chociaż istnieją pewne zagrożenia ze strony przebywających na nich uchodźców i złodziei. Zainteresowanych nie tylko pieniędzmi i innymi dobrami, ale również paszportami. A ponadto niebezpieczeństwa, jakie stanowi ostro operujące słońce. W morzu zaś, i nad nim, meduzy, jeżowce oraz muszki i komary. Podobne, niezbędne lub przydatne turyście informacje, znajdują się w Krajoznawczym ABC. Na temat tamtejszych krajobrazów, klimatu, przyrody, a także społeczeństwa, religii, obyczajów – w tym wyspiarskich tradycji, kultury i sztuki oraz kuchni, która jest hobby autorki. Co zaowocowało obszernym omówieniem tego tematu z wieloma przykładowymi potrawami i wyspiarskimi przysmakami, niekiedy nawet sposobami ich przyrządzania.

Podstawowa i najobszerniejsza część przewodnika: Zwiedzanie Cyklad, to informacje o wyspach: Antiparos, Folegandros, Ios, Milos, Mykonos, Naksos, Paros, Santorini oraz Siros. Na każdej z nich z ich mapkami oraz prezentacją głównych miast i informacjami, co warto w nich zobaczyć. Z wyróżnionymi kolorową czcionką danymi o dniach i godzinach otwarcia muzeów i innych obiektów, cenach biletów itp. Oraz dosyć obszernymi informacjami o noclegach i wyżywieniu. Podobnie o innych miejscowościach i miejscach, w przypadku wysp największych z podziałem na ich części. A także o okolicznych wysepkach, z radami jak na nie dojechać, o transporcie lokalnym, aktywnym wypoczynku, ciekawych wydarzeniach, festiwalach itp. W porównaniu z innymi przewodnikami tej serii, dużo jest informacji zarówno o plażach, jak i noclegach oraz wyżywieniu, z nazwami i adresami placówek, cenami itp. Co pozwala z wyprzedzeniem wybrać te, które z różnych względów, także finansowych, najbardziej odpowiadają turyście.

Na końcu przewodnika jest krótki słowniczek polsko – grecki z najbardziej przydatnymi zwrotami, zwięzły indeks oraz nota informacyjna o autorce. Wspomniane duże wkładki monotematyczne prezentują przede wszystkim plaże na poszczególnych wyspach, ale na Santorini również winnice i tamtejsze winiarstwo. Z krótkich informacji w ramkach włamanych w tekst można dowiedzieć się zarówno o tamtejszych placówkach dyplomatycznych, dniach wolnych od pracy, czy poznać kalendarium historyczne, jak i ciekawostkach. M.in.: „Gorące źródła”. „Nawiedzony dom”. „Nazwa Mykonos”. „Wakacje z duchem?”. „Ariadna na Naksos”. „Dionizos i wino”. „Kościół pełen historii”. „Festiwale kulinarne na Milos”. „Ślub w raju”. „Grobowiec Homera”. W sumie jest to bardzo przydatny i dobrze napisany przewodnik wart polecenia zarówno tym, którzy wybierają się na Cyklady, jak i szukającym jakiegoś nowego, ciekawego celu podroży.

CYKLADY. Przewodnik Bezdroży z serii travelbooków. Autorka: Agnieszka Zawistowska. Wydawnictwo Helion, wydanie 2, Gliwice 2019, str. 231, cena 26,90 zł. ISBN 978-83-283-5436-4

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top