BEZDROŻA: BIESZCZADY – T&T

Dotychczas wydane przewodniki po Bieszczadach składają się na sporą już biblioteczkę. Ale nadal ukazują się kolejne, bo jest to region ciekawy i ciągle z mnóstwem oaz ciszy i spokoju, tak ważnych dla wielu ludzi. Najnowszy, wydany w serii trek&travel Bezdroży, tak zachęca na tylnej okładce do podróży i zwiedzania polskiej części tych gór: „Bezkresne widoki roztaczające się z połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, długie siodło Tarnicy, dzikie ostępy Otrytu, wychodnie skalne Bukowego Berda, klimatyczne schroniska pod Małą Rawką, w Ciasnej i w Jaworcu – to tylko część wyjątkowych miejsc, które przyciągają w te odległe góry turystów. Ale Bieszczady to też atrakcje rozsiane w regionie: drewniane cerkwie i kościoły, ślady nieistniejących wsi łemkowskich, Jezioro Solińskie, Bieszczadzka Kolejka Leśna czy skansen i wypełniony dziełami sztuki zamek w Sanoku.” Nowy przewodnik po Bieszczadach autorstwa Tomasza Hajdasa przede wszystkim zawiera propozycje poznawania konkretnych tras trekkingowych. Ale ich dosyć dokładne opisy, z kilometrażem i przekrojami różnic wysokości oraz charakterystyką poszczególnych odcinków, poprzedza krótki wstęp „Zdobądź i poznaj”.

Zachęcający do wypraw na szczyt Tarnicy, przejścia połonin Wetlińska i Waryńską, zajrzenia do bacówki „Pod Małą Rawką”, nad Jezioro Solińskie, na grzbiet Krzemieńca, do cerkwi św. Michała Archanioła w Smolniku oraz do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Sanoka. Oczywiście z ich zdjęciami – w sumie w przewodniku jest ich 120 – oraz krótkimi informacjami i ciekawostkami o tych miejscach. Króciutkie „Bieszczady w pigułce” zawierają na dwu stronach kontury Bieszczadów i sąsiadujących z nimi polskich regionów górskich, a także informacje o oznakowaniu szlaków, 11 najwyższych szczytach polskiej części tych gór, ich infrastrukturze turystycznej, służbach ratunkowych i ochronie przyrody. Natomiast wstępny, ponad 30 stronicowy rozdział „Bieszczady” przybliża czytelnikowi i turyście genezę ich nazwy, topografię, hydrografię, przyrodę, klimat, i zagospodarowanie turystyczne. A także doradza, jak przygotować się do trekkingu po bieszczadzkich trasach oraz jaki potrzebny jest do tego ubiór i ekwipunek, co robić w przypadku spotkania z niedźwiedziem, jak planować trasy, wędrować z dzieckiem, na jaką można natrafić zmianę pogody oraz jak, w razie potrzeby wezwać pomoc.

W części przewodnikowej autor prezentuje 15, sugerowanych przez niego, tras trekkingowych, rzeczywiście przez najciekawsze i najbardziej atrakcyjne, także widokowo miejsca. Ponadto 8 tras dodatkowych, chyba przede wszystkim dla tych, którzy zdołali już przejść wymienione wcześniej, lub szukają czegoś innego. Kilkunastostronicowa wstawka „O regionie” zawiera podstawowe informacje o jego historii, mieszkańcach, opuszczonych miejscowościach, a także tamtejszej ciszy, spokoju i dziczy, będących jednym z najsilniejszych argumentów, aby wybrać się właśnie w ten region kraju. W osobnym rozdziale „wypunktowane” zostały inne bieszczadzkie atrakcje. Miasta i miejscowości: m.in. Sanok, Kalwaria Pacławska, Myczkowce, Myczków, Cisna, A także szczególnie warte poznania cerkwie, ruiny, wodospady i inne miejsca np. rezerwat przyrody „Sine Wiry”. W sumie jest to mnóstwo informacji, są mapki poszczególnych tras, praktyczne rady i ciekawostki zachęcające do poznawania Bieszczadów i dosyć swobodnego poruszania się po nich z tym przewodnikiem w ręku.

BIESZCZADY. Przewodnik turystyczny Bezdroży z serii trek&travel. Autor: Tomasz Hajdas. Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2021, str. 240, cena 44,90 zł. ISBN 978-83-283-7471-3

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top