AUSTRIA: ZIMOWE ATRAKCJE 2021-2022 W SKI AMADE

Austriackie ośrodki sportów zimowych po długiej, ponad rocznej przerwie, ponownie zapraszają zagranicznych turystów, mając nadzieję, że ubiegłoroczny dramat nie powtórzy się w sezonie 2021/22. Jako pierwszy „zameldował się” w Warszawie największy austriacki region narciarski Ski amadé organizując, wraz z przedstawicielstwem w Polsce Narodowego Biura Promocji Austrii, konferencję prasową i prezentację aktualnej oferty.

 

Pandemiczny rok 2020 był bardzo trudny i finansowo bolesny dla alpejskich ośrodków wypoczynku zimowego. O skali strat tego regionu najlepiej mówią liczby. O ile w sezonie 2018/19 obroty w nim, w dziedzinie turystyki i wypoczynku, wyniosły 257,7 mln €, a w 2019/20, którego końcówkę już objęła zaraza Covid-19, jeszcze 248,4 mln €, to w ubiegłym, 2020/21, spadły one ponad 7-krotnie, do 36,2 mln €.

Wiele stoków praktycznie zamarło, na krótkie, jednodniowe wypady bez noclegów, przyjeżdżali tylko Austriacy. Dla obcokrajowców kraj był praktycznie zamknięty. Turyści polscy nie należą do czołówki cudzoziemców odwiedzających Austrię.

Ale od lat są na tyle ważni, że o ich przyjazdy i pieniądze, które tam zostawiają, zabiegają niemal wszystkie austriackie kraje związkowe, szczególnie dysponujące liczącymi się ośrodkami sportów zimowych. Chociaż Polacy w minionych latach coraz częściej podróżowali tam również od wiosny do jesieni.

Zimową ofertę, aktualną sytuację oraz nowości nadchodzącego sezonu, przedstawił podczas prezentacji w trakcie spotkania z zaproszonymi przedstawicielami polskich mediów dr Christoph Eisinger, dyrektor Ski amadé. Otrzymaliśmy również mnóstwo materiałów informacyjnych w wersji elektronicznej i drukowanej oraz zdjęć dotyczących tego wielkiego regionu.

Ponadto osobno jednego z pięciu, które wchodzą w jego skład, Salzburger Sportwelt. Poza nim są to również Schladming-Dachstein, Gastein, Hochkönig i Grossarl Tal. Łącznie obejmują one 25 ośrodków narciarskich, w których funkcjonuje 270 wyciągów i kolejek linowych, jest też 760 km tras narciarskich i 356 świetnie przygotowanych stoków z fantastycznymi panoramami gór.

Wiele z nich należy do ulubionych miejsc zimowego wypoczynku i „szusowania” Polaków. Jest tam zresztą w czym wybierać. W regionie Ski amadé do dyspozycji gości są 5404 obiekty noclegowe dysponujące 97.933 łóżkami hotelowymi, 260 schronisk i restauracji w górach, z czego 28 z ofertą „Narty i Wino” oraz 25 z targami, które w nadchodzącym sezonie odbędą się od 12 do 19 marca 2022 roku.

Reklamowane są jako najwyżej położone targi w Alpach. Dyr. Eisinger, po przedstawieniu regionu i jego niełatwej sytuacji w okresie szczytu pandemii, zapowiedział powrót tam turystyki już nie tylko dla jednodniowych, krajowych gości. Podkreślając, że bezpieczeństwo ich, a także pracowników turystyki, stanowi najwyższy priorytet.

Nasz, największy w kraju, region narciarski, powiedział, optymistycznie patrzy w przyszłość i przygotowuje się na przyjazd gości. Nie przerywając inwestycji w podnoszenie standardu i bezpieczeństwa ich wypoczynku. W sezonie 2019/20 wydano na nie 70 mln €, w ubiegłym 74 mln, a w bieżącym, pomimo drastycznego spadku wpływów w okresie zahamowania w poprzednim przyjazdów turystów, 66 mln €.

Najważniejszymi inwestycjami są dwie nowe kolejki linowe: gondolowa, 10-osobowa z podgrzewanymi miejscami siedzącymi, Flying Mozart w Wagrain i sześcioosobowa krzesełkowa „Sixpack Mooslehnen” w Filzmoos, obie w Salzburger Sportwelt. Nowoczesne, komfortowe i wydajne, zastąpiły stare trzydziestoletnie.

Dzięki uruchomieniu pierwszej z nich można będzie w ciągu jednego dnia skorzystać nawet z 200 km tras. Jest ona w stanie przewozić nawet po 4 tys. narciarzy na godzinę, a jazda na szczyt trwa niespełna 11 minut. Druga, krzesełkowa z osłonami przeciwwiatrowymi, przewozi do 2000 narciarzy na godzinę, z prędkością 5,5 m/sek.

Do nowości w tym regionie należy również „my Ski amadé Friend Club” dla fanów sportów zimowych i miłośników gór, z wieloma atrakcjami dla członków. M.in. bonami zakupowymi i promocjami na serwis sprzętu narciarskiego w 32 sklepach, bezpłatne akcje ratunkowe z wyjątkiem wymagających użycia helikoptera.

A także pakiety promocyjne na noclegi połączone z ofertami na karnety narciarskie, zniżki na oferty aktywnego wypoczynku, spersonalizowany dostęp do internetowej kasy biletowej, czy Friedens Card będącą jednoczenie karnetem narciarskim z możliwością doładowywania go.

Mobilny zakup karnetów – kolejna nowość, pozwala oszczędzać czas i dłużej przebywać na stokach. Do nowości należą też działania i innowacyjność ekologiczna. Np. zastępowanie w hotelach szamponów jednorazowych większymi pojemnikami, czy pranie ręczników na wyraźne życzenie gości, a nie codziennie.

Wszystkie wyciągi napędzane są energią ze źródeł odnawialnych, zaś woda do wytwarzania śniegu oszczędzana. 83 stacje doładowywania samochodów elektrycznych, z czego 9 bezpośrednio przy dolnych stacjach kolejek, chroni atmosferę. Posiadaczom samochodów spalinowych oferuje się dojazdy bezpłatnymi skibusami.

Transport obejmuje 12 gór i 5 dolin w regionie Salzburger Sportwelt, 4 szczyty „huśtawki” w Schladming-Dachstein i kilka innych połączeń. Do propozycji należą również wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, butów i kombinezonów zamiast ich kupowania, co ma szczególne znaczenie w przypadku szybko rosnących dzieci.

Prelegent przedstawił również najlepsze oferty i pakiety sezonu 2021/22. Przykładowo: korzystne karnety sezonowe dla dzieci i młodzieży. Mini’s Weck od 8 do 22 stycznia 2022 r. dla dzieci, które jeszcze nie ukończyły 6 lat: kursy narciarskie i wypożyczanie sprzętu z możliwością uczestniczenia w bogatym programie towarzyszącym, za 130 €.

Od 19 marca do końca sezonu obędzie się Wielkanocna Promocja Rodzinna, podczas której dzieci do 15 lat będą jeździć na nartach gratis, o ile jedno z rodziców wykupi karnet na 6 dni. Wcześniej, bo od początku sezonu do 24 grudnia oraz od 2 do 9 kwietnia, trwać będzie Best Ager Week, podczas którego w hotelach biorących udział w nim, goście wykupujący 7 dniowe pobyty otrzymywać będą bezpłatne karnety narciarskie.

W ofercie są też Ladies Week (19-26.3.) podczas którego kupujący jeden karnet, drugi otrzymają w prezencie. Przy czym nie musi to być kobieta. Atrakcyjne ceny obowiązywać będą też w okresie Classic Week – klasycznego 7 dniowego urlopu narciarskiego, ew. na desce snowboardowej.

Do nowości należy również, większa niż w poprzednich sezonach, promocja regionalnej i sezonowej kuchni, a także programy: „Narty i wino”, Kulinarne szlaki narciarskie, czy tygodniowe „Najwyżej położone w Alpach targi, na których rolnicy i producenci z okolic oferować będą swoje wyroby.

Świeże sery, wędliny, dżemy czy ziołowe herbaty, które można będzie także skosztować. Najwyżej położony targ, na wysokości 2700 m n.p.m. odbędzie się na górze Kreuzkogel w Sportgastein, będącej zarazem najwyższym punktem regionu Ski amadé.

Więcej informacji na temat oferty tego regionu znaleźć można na: urlaub@skiamade.kom.

Zdjęcia: Ski amadé

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top