AROMATORIUM: BIBLIOTEKA ZAPACHÓW W OWIŃSKACH

Czym pachnie świat? O tym można się przekonać w Aromatorium – Bibliotece Zapachów, nowej atrakcji turystycznej powiatu poznańskiego, którą otwarto w Owińskach. W tym unikatowym miejscu, stylizowanym na gabinet alchemika, zgromadzono ponad 6 tysięcy(!) zapachów – począwszy od perfum przez olejki eteryczne, wyciągi z ziół i zapach lokomotywy, aż po zapachy zwierząt, w tym… kupy słonia z poznańskiego zoo.

To miejsce niezwykłe, unikatowe w skali Polski i Europy, pachnące tysiącem zapachów… Aromatorium – Biblioteka Zapachów powstało w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Przez wiele miesięcy udało się zgromadzić ponad 6 tysięcy zapachów, począwszy od perfum, poprzez olejki eteryczne, wyciągi z ziół, pyłu z bursztynu, czy zapachy lokomotywy, a także zwierząt, w tym… kupy słonia z poznańskiego zoo.

– Zapach jest niezwykle istotnym zmysłem w funkcjonowaniu osób niewidomych, ale również nas, widzących – mówi Natalia Grajewska, wicedyrektor ds. opiekuńczo-wychowawczych, rewalidacji i rehabilitacji SOSW w Owińskach.

– Choć nie zawsze to dostrzegamy i zwracamy na to uwagę. Stanowi bardzo ważny element w poruszaniu się w budynkach i przestrzeni zewnętrznej. To dzięki niemu lokalizują cele, do których chcą dotrzeć. Myślę, że dzięki Aromatorium osoby niewidome będą trenowały zapachy, ćwiczyły i ich doświadczały.

Biblioteka zapachów mieści się w dostosowanych oraz pięknie zaaranżowanych wnętrzach, które mają przypominać dawne pomieszczenia pracy farmaceutów. – Gdy dzieci były przez rok na edukacji zdalnej, wymyśliliśmy, że będziemy im wysyłać różnego rodzaju materiały z naszego ogrodu w celu rozpoznawania, zabawy, ale też edukacji. Uczniowie zaczęli przysyłać nam zapachy ze swoich domów.

I taka na początku przedziwna zabawa przerodziła się w ideę stworzenia miejsca edukacyjnego – dodaje Marek Jakubowski, tyflopedagog. Aromaty przynosili i przysyłali nie tylko uczniowie, ale również mieszkańcy powiatu poznańskiego, osoby mieszkające w Polsce i za granicą. Na apel tyflopedagogów z Owińsk odpowiedziały także firmy.

W bibliotece będzie bowiem prowadzona nauka zapachów i aromatoterapia oraz zajęcia rewalidacyjne. Obecnie zgromadzono 6 tysięcy najróżniejszych próbek. – Planujemy stworzenie eksperymentu pedagogicznego i nowego zawodu – aromaterapeuty – stwierdza Bartłomiej Maternicki, dyrektor ośrodka.

Jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, od wielu lat samorząd konsekwentnie dążył do tego, aby ośrodek w Owińskach stał się perłą powiatu.

– Włożyliśmy w to miejsce mnóstwo pracy i pieniędzy. Część z nich pochodziła z funduszy europejskich. Jak widać efekty są doskonałe – podkreśla starosta poznański. – Teraz powstało Aromatorium – Biblioteka Zapachów, które dołączy do Muzeum Tyflologicznego, Pracowni Tyfloakustycznej oraz Parku Orientacji Przestrzennej. Jestem przekonany, że to miejsce będzie naszą kolejną unikatową atrakcją. I podobnie jak pozostałe będzie otwarte dla wszystkich odwiedzających nasz ośrodek.

Biblioteka Zapachów na co dzień służyć będzie podopiecznym Ośrodka w Owińskach. Tajemnice świata zapachów w Aromatoroum mogą również poznawać mieszkańcy powiatu poznańskiego oraz turyści – zarówno osoby indywidualne, jak i grupy, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty.

Fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top