AIR ASTANA: ŚWIĄTECZNY WIECZÓR W WARSZAWIE

Przedstawicielstwo kazachskich linii lotniczych Air Astana w Polsce zorganizowało w Warszawie Świąteczny Wieczór, na który zaprosiło współpracujące z nimi biura podróży, firmy sprzedające ich bilety lotnicze oraz nieliczne grono dziennikarzy, w tym przedstawiciela naszego portalu.

 

Obecni byli także przedstawiciele Ambasady Republiki Kazachstanu w Polsce. Głównym punktem programu była prezentacja linii oraz walorów turystycznych tego największego kraju Azji Centralnej z jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata oraz ruchu turystycznego do niego. Wpływ na to miała zwłaszcza bardzo udana Wystawa Światowa – EXPO 2018 – Astana.

O liniach Air Astana oraz swoim kraju mówił, prowadząc multimedialną prezentację, Susith Hettihewa, ich regionalny dyrektor na Europę Środkową i Wschodnią z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Air Astana są narodowym przewoźnikiem Kazachstanu z siedzibą w mieście Ałmaty, w czasach radzieckich Ałma Ata.

Stanowią współwłasność należącej do kazachskiego skarbu państwa kompanii Samruk-Kazyna mającej 51% udziałów oraz brytyjskiego koncernu BAE Systems z 49% udziałów. Flota linii to 31 samolotów Boeing 767, Boeing 757, Airbus A319/A320/A320neo/A321 oraz Embraer 190. Jej samoloty latają do 44 zagranicznych i 21 krajowych portów lotniczych.

Początkowo, w 2002 roku, państwo zainwestowało w nie 8,5 mln euro. Obecnie łączne wpłaty podatkowe linii do jego budżetu wynoszą około 405 mln. euro rocznie. Zatrudniają one ponad 4,6 tys. pracowników. Dyr. Susith Hettihewa przedstawił siatkę połączeń linii, obejmującą Europę i Azję od Londynu i Paryża na zachodzie, po Seul, Pekin i Hongkong na wschodzie i Dubaj, Delhi, Bangkok i Kuala Lumpur na południu.

Z Polski do Astany latają bezpośrednio samoloty PLL Lot we współpracy z KC (to międzynarodowy skrót nazwy linii kazachskich) 3 razy w tygodniu. Ponadto są dogodne połączenia Warszawy ze stolicą Kazachstanu przez Frankfurt, Londyn, Paryż i Stambuł. Zaś Krakowa, a także Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Rzeszowa i Bydgoszczy, przez Frankfurt.

Warto przypomnieć, że obywateli polskich udających się do Kazachstanu na okres do 30 dni nie obowiązują wizy. Samoloty AA mają trzy klasy, zaprezentowane podczas Wieczoru. Biznesową, z w pełni rozkładanymi fotelami, indywidualnym dostępem do multimediów na pokładzie, luksusowym zestawami wypoczynkowymi w lotach długodystansowych, światowej klasy kuchnią oraz szerokim wyborem win i mocniejszych trunków.

A także dostępem do salonów biznesowych na większości lotnisk. Wyjątkową ofertą, tylko w samolotach Boeing 757-200 na trasach z Astany do Londynu, Frankfurtu i Paryża oraz z Ałmaty do Hongkongu, jest klasa economy sleeper z udogodnieniami i przywilejami klasy business, chociaż fotelami rozkładanymi do pozycji leżącej klasy ekonomicznej.

Także w klasie ekonomicznej pasażerowie mają indywidualny system rozrywki pokładowej z 9-calowym ekranem dotykowym i darmowymi słuchawkami oraz m.in. bezpłatnymi posiłkami i napojami. Bardzo atrakcyjna jest oferta Stopover. Pasażerowie transferowi w Astanie i Ałmacie mogą skorzystać z jednego noclegu w hotelu ze śniadaniem oraz transferem na lotnisko w cenie od 1 $.

Linie AA wyróżniono licznymi nagrodami. Tylko w br. otrzymały one tytuł Najlepszej Międzynarodowej Marki HR 2018, 5* Najlepszej regionalnej linii lotniczej, siódmy raz z rzędu Najlepszej linii lotniczej w Azji Środkowej i Indiach oraz były zwycięzcą TripAdvisor 2018 i nagrody Travelers Choice. Więcej na temat tych linii znaleźć można na: www.airastana.com.

Ważną częścią prezentacji z wyświetleniem kilku filmów była informacja o pięknie i atrakcjach Kazachstanu oraz tamtejszej, dynamicznie rozwijającej się turystyce. Przypomniano, że Kazachstan jest 8,5 razy większy od Polski, 9-tym pod względem wielkości krajem świata, chociaż ma zaledwie 18 mln mieszkańców.

O jego wielkości może świadczyć ciekawe porównanie: odległość z jednego na drugi jego kraniec jest taka, jak z Londynu do Stambułu. 88% jego terytorium leży w Azji, a tylko reszta w północnej i zachodniej części kraju w Europie. Rząd planuje, aby już w 2020 r wpływy z turystyki wyniosły 3% PKB.

Do największych atrakcji Kazachstanu, ładnie zaprezentowanych na ekranie, należą wysokie góry, jeziora oraz krajobrazy stepowe i pustynne. Przyznano równocześnie, że zaplecze turystyczne jest jednak ciągle słabo rozwinięte. Kazachstan jest największym krajem świata bez dostępu do morza, bo nazywane nim Kaspijskie jest w rzeczywistości ogromnym jeziorem.

I jeszcze jedna ciekawa informacja z prezentacji. Nowa stolica kraju, Astana, zbudowana została od podstaw w byłym robotniczym miasteczku Akmola. W założeniu całkowity koszt budowy miał wynieść 20 mld. dolarów, w rzeczywistości okazał się wielokrotnie większy.

Powstało jednak nowoczesne miasto z wieloma bardzo ciekawymi architektonicznie budowlami, które wzbudzają ogromne zainteresowanie odwiedzających je turystów i biznesmenów, podobnie jak uczestników Świątecznego Wieczoru, gdy oglądali je na ekranie. Miasto nadal rozwija się prężnie.

W programie tego spotkania była oczywiście także kolacja, a po niej tradycyjne losowanie wśród gości pięciu upominków ufundowanych przez Air Astana. Głównym okazał się bilet dla dwu osób na całą sieć połączeń kazachskich linii lotniczych. Był to więc bardzo udany wieczór, który przybliżył jego uczestnikom zarówno AA, jak i wzbogacił wiedzę o Kazachstanie, jego gospodarce i atrakcjach turystycznych.

Zdjęcia autora, ilustracje z materiałów prasowychą

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top