CZESKIE SZOPKI BETLEJEMSKIE

Kryształowe, z piernika, drewniane czy ze słomy… Na zwiedzanie oryginalnych szopek betlejemskich warto wybrać się do Czech. Czeskie szopki betlejemskie są znane na całym świecie. Tradycje ich wykonywania sięgają XVI wieku i są nadal żywe. W miejscowości Třešť w regionie Wysoczyzna już od ponad dwustu lat kilka tamtejszych rodzin wyrabia piękne szopki. W okresie świątecznym szopki można je oglądać w prywatnych domach twórców, a przez cały rok także w miejscowym muzeum (http://betlemy-trest.cz). Największa na świecie ruchoma szopka ludowa Krýzovy jesličky, monumentalne dzieło mistrza pończoszniczego Tomasza Krýzy (1838-1918), wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, znajduje się w mieście Jindřichův Hradec (137 km na południe od Pragi).

 

Szopka, składająca się z prawie 1400 figurek, była tworzona przez ponad 60 lat! Miasto Jindřichův Hradec i cały region południowych Czech szczyci się bogatą tradycją wykonywania szopek betlejemskich. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą już z roku 1579. Produkcją zajmowali się głównie miejscowi rzemieślnicy. Najczęściej wykonywano je z drewna, papieru i wosku. Tradycje ręcznego wyrobu szopek w tym regionie udało się utrzymać do dziś. Piękne eksponaty prezentuje wystawa „Południowoczeskie szopki”, którą można oglądać w Muzeum Ziemi Jindřichohradeckiej. W tym samym budynku, w seminarium jezuitów, znajduje się szopka Krýzy. Raz na pięć lat w kościele Jana Chrzciciela i przyległym klasztorze minorytów odbywa się międzynarodowa wystawa konkursowa „O nożyk Tomasza Krýzy”.

Prace rzeźbiarzy są następnie prezentowane w tamtejszym muzeum. W tym roku w konkursie uczestniczyło 60 twórców z Czech, Słowacji i Włoch, którzy zaprezentowali niemal 100 szopek. Wykonane zostały najczęściej z drewna i ceramiki, ale także z oryginalnych materiałów, na przykład ze szklanych koralików, słomy czy z papieru (www.mjh.cz). W Muzeum Szopek w Třebechovicach pod Orebem (39 km od Kudowy- Zdroju) jest ponad 400 eksponatów pochodzących ze wszystkich regionów Czech. Najcenniejszym z nich jest tak zwana Szopka Probošta, unikatowa ruchoma szopka wykonana przez rzeźbiarzy ludowych Josefa Probošta, Josefa Kapuciána i autora mechanizmu Josefa Frimla.

Jest to jedyna szopka w Czechach uznana za narodowy zabytek kultury. Dzieło, łącznie z mechanizmem, wykonano z drewna ponad sto lat temu. Na powierzchni 7 x 3 x 2 m znajduje się ponad 2000 drewnianych elementów. (www.betlem.cz). Warto odwiedzić także Muzeum Szopek w Karlsztejnie (41 km od Pragi). Posiada ono zabytkowe drewniane szopki, a także z wosku, cukru czy chleba. Ciekawostką jest największa w Czechach szopka kukiełkowa, Karlsztejnska Szopka Królewska. Na powierzchni 80 m² jest makieta zamku Karlsztejn i okolicy oraz półmetrowe kukiełki w historycznych strojach.

Od początku adwentu, aż do Trzech Króli, muzeum zaprasza na wystawę szopek z piernika, apetycznie pachnących świeżo upieczonym ciastem. (www.muzeumbetlemu.cz) W pałacu w Pardubicach (73 km od Kudowy-Zdroju) prezentowana jest niezwykła kryształowa szopka. Monumentalną płaskorzeźbę stworzył w latach 2004-2006 znany na świecie artysta szkła Jaromír Rybák. Szopka waży trzy i pół tony, jej wysokość wynosi 245 cm, szerokość 180 cm Jest wykonana z brązu i kryształu brazylijskiego. (www.vcm.cz)

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top