AUSTRIA: WIEDEŃSKI KARNAWAŁ I NIE TYLKO

Ponad 300 balów zaprasza co roku do tańca i zabawy w najpiękniejszych i najbardziej eleganckich miejscach miasta. Wiedeński kalendarz sezonu balowego jest zapełniony po brzegi, a największy ruch panuje głównie w okresie od stycznia do marca. Niektóre bale odbywają się w dniach określonych świąt.

 

Tak na przykład niekwestionowany przebój sezonu balowego – tradycyjny Bal w Operze Wiedeńskiej, odbywa się zawsze w ostatni czwartek karnawału. W 2011 r. będzie to 3 marca. Wielkie towarzyskie wydarzenie zamieni Operę Wiedeńską w prawdopodobnie najsłynniejszą salę balową na świecie.

 

 

W bardzo eleganckich wnętrzach odbywa się także Bal Filharmoników Wiedeńskich – mianowicie w siedzibie tej znanej orkiestry, gmachu Musikverein. Dnia 4.3.1924 r. Bal Filharmoników Wiedeńskich odbył się tutaj po raz pierwszy. W licznych salach budynku, w których przez pozostałą część roku występują znani na całym świecie artyści, można odetchnąć po tańcu i spędzić czas na miłej rozmowie.

 

Liczne sale przestronnego wiedeńskiego Hofburga rezerwuje dla siebie Bal Wiedeńskich Właścicieli Kawiarń, organizowany w 2011 r. przez Klub Wiedeńskich Właścicieli Kawiarni już po raz 54. Bal w historycznej scenerii zapewnia wiele atrakcji i niespodzianek, a kończy się klasycznie w wiedeńskim stylu – przejażdżką dorożką. Uczestnicy balu jadą nią na wzmacniające śniadanie do Café Landtmann.

 

Więcej na ten teemat: Bal w Operze, 3.3.11, Opera Państwowa, Opernring 2, 1010 Wiedeń, www.wiener-staatsoper.at Bal Filharmoników Wiedeńskich, 20.1.2011, Musikverein, Bösendorferstrasse 12, 1010 Wiedeń, www.wienerphilharmoniker.at Bal Wiedeńskich Właścicieli Kawiarń, 25.2.2011, Hofburg, 1010 Wiedeń, www.kaffeesiederball.at

 

Zimowe rozrywki na lodzie

 

Co roku w styczniu wiedeński Plac Ratuszowy zamienia się w wielkie lodowisko dla zamiłowanych łyżwiarzy wszystkich grup wiekowych. Wiener Eistraum powstaje na tle oświetlonej fasady Ratusza, oferując w zimowej porze roku sportowe i kulinarne atrakcje. Miłośnicy jazdy na łyżwach mogą wyszaleć się na lodowisku o powierzchni 6000 m2, utworzonym na placu przed tym neogotyckim budynkiem, i codziennie od godziny 9 do 23 pokręcić się przy muzyce z lat 80 i 90 i przy dźwiękach walca.

 

Dodatkowo, do wielkiej ślizgawki prowadzi przez bajkowo oświetlony Park Ratuszowy Lodowa Ścieżka o długości 600 metrów. Na chętnych do gry w eisstocka czekają cztery tory. Natomiast ogrzać można się w wielkim namiocie z oszkloną strefą barową, gdzie podawane są kulinarne specjały z całego świata, poncz i herbata. Łyżwy można wypożyczyć na miejscu. Wiener Eistraum, 20.1.-6.3.2011, Plac Ratuszowy, 1010 Wiedeń, www.wienereistraum.com

 

Nowe usługi Tourist-Info Wien

 

„Last-Minute-Ticket-Corner” , sprzedający bilety do teatru po mocno obniżonych cenach i plany miasta dla niewidomych, należą do nowej oferty biura informacji turystycznej WienTourismus. Od teraz biuro Tourist-Info na Albertinaplatz w śródmieściu ma w swojej ofercie ostatnie wolne bilety w okazyjnych cenach na jedenaście wiedeńskich scen. „Last-Minute-Ticket-Corner” sprzedaje codziennie w godzinach od 14 do 17 w mocno obniżonych cenach bilety na wieczorne przedstawienia w danym dniu.

 

Bilety są tańsze o 25 do 50 procent, a oferta sięga od przedstawień teatralnych przez kabaretowe aż po musicale. Oferta obejmuje sceny musicalowe, takie jak Ronacher i Raimundtheater, Theater an der Wien, Teatr Marionetek w Pałacu Schönbrunn, kabarety Simpl, Palais Nowak i Vindobona oraz teatry Rabenhof, Drachengasse, Garage X Theater na Petersplatz i Theater-Center-Forum. Do wszystkich biletów kupowanych w „Last-Minute-Ticket-Corner” dolicza się opłatę w wysokości 3,50 euro z każdy bilet, płatności należy dokonywać w gotówce.

 

Od niedawna Tourist-Info posiada specjalną usługę dla osób niewidomych – dotykowe plany miasta, obejmujące I. dzielnicę, oraz orientacyjny plan Wiednia. W godzinach pracy biura osoby niewidome mogą skorzystać z konsultacji. Tourist-Info Wien co roku udziela bezpłatnych informacji w dziesięciu językach i rozdaje materiały informacyjne w 13 językach około 400 000 turystów. Tourist-Info Wien, Albertinaplatz/Ecke Maysedergasse, 1010 Wiedeń, codziennie w godz.9 – 19, Last-Minute-Ticket-Corner codziennie w godz. 14 – 17

 

Nowe hotele w mieście

 

51 500 łóżek w około 400 obiektach hotelowych – od 5-gwiazdkowego hotelu do 1-gwiazdkowego pensjonatu – tyle obecnie Wiedeń może zaoferować swoim gościom. W 2011 roku dojdzie jeszcze kilka ciekawych ofert. Już w grudniu 2010 otwarto nowy hotel Sofitel Vienna Stephansdom. Pięciogwiazdkowy hotel klasy superior jest położony w centralnym miejscu nad Kanałem Dunajskim.

 

Budynek został zaprojektowany przez renomowanego architekta i laureata nagrody Pritzkera Jeana Nouvel, w formie eleganckiego wieżowca ze szkła i stali. Ze 182 eleganckich pokoi i apartamentów oraz z całkowicie oszklonej i dostępnej dla gości z zewnątrz restauracji na 18 piętrze widoczna jest przepiękna panorama całego miasta. Koncepcja kulinarna „Le Loft”, łącząca francuską elegancję i haute cuisine, pochodzi od wyróżnionego trzema gwiazdkami Michelina Antoine’a Westermanna.

 

W wieżowcu oprócz Sofitelu znajduje się jeszcze centrum designu, obejmujące reprezentacyjne sklepy z wyposażeniem i artykułami dekoracyjnymi, oraz restaurację „Neni im Zweiten”. Na początku 2011 roku azjatycka sieć luksusowych hoteli Shangri-La otworzy swoją pierwszą placówkę w Wiedniu. Planowany w kategorii pięciogwiazdkowej hotel, dysponujący około 400 miejscami, znajduje się w zaadaptowanym historycznym zespole budynków przy Ringstraße.

 

Oprócz okazałych pokoi nowy Shangri-La chce wyróżnić się krytym basenem, największym spośród wszystkich oferowanych przez wiedeńskie luksusowe hotele. Do swej wykwintnej restauracji hotel pozyskał jednego z najlepszych austriackich kucharzy. Joachim Gradwohl, który przedtem przez siedem lat prowadził wyróżnioną 3 czapkami kucharskimi Gault Millau restaurację Meinl am Graben, będzie tu nowym szefem kuchni.

 

Niebawem mają rozpocząć się prace budowlane związane z Hotelem w Pałacu Schwarzenbergów, który w 2012 roku ma być ponownie otwarty jako pięciogwiazdkowy hotel z około 200 łóżkami. Historyczny pałac, w którym już wcześniej znajdował się hotel, zostanie całkowicie odnowiony i uzupełniony o kompleks spa i wellness. Hotel Palais Hansen Kempinski Vienna, którego otwarcie i udostępnienie 300 łóżek dla gości w jednym z historycznych pałaców na Ringstraße nastąpi w roku 2012, już teraz znajduje się w stanie budowy.

Więcej na ten temat: Sofitel Vienna Stephansdom, Praterstraße 1, 1020 Wiedeń, www.sofitel.com Shangri-La, Schubertring 5-7, 1010 Wiedeń, www.shangri-la.com Hotel im Palais Schwarzenberg, Schwarzenbergplatz 9, 1030 Wiedeń Palais Hansen Kempinski Vienna, Schottenring 20-26, 1010 Wiedeń

 

Blask secesji

 

Od 25.2.2011 Muzeum Leopoldów w Wiedniu zaprasza na jak dotychczas największą w Austrii wystawę secesyjnej biżuterii. Zaprezentowane zostaną wybrane eksponaty Heskiego Muzeum Krajowego w Darmstadt i przedmioty pochodzące z prywatnych kolekcji. Zbiory Heskiego Muzeum Krajowego opierają się na kolekcji rękodzieła artystycznego holenderskiego jubilera dworskiego Karela A. Citroena (ur. 1922).

 

Swoją kolekcjonerską działalność rozpoczął on w roku 1954, a więc w czasie, gdy zbieranie rękodzieła artystycznego z okresu secesji absolutnie nie było w modzie. Do 1959 roku ten amsterdamski jubiler zebrał kilkaset eksponatów z całej Europy, przy czym głównym obiektem jego zainteresowania była biżuteria. Największym skarbem jest broszka Sary Bernhardt, która prawdopodobnie została wykonana na cześć znanej aktorki na podstawie projektu Alfonsa Muchy.

 

Można będzie także obejrzeć prace znanych paryskich jubilerów, złotników i emalierów René Lalique‘a, Georges’a Fouqueta, André-Fernanda Thesmara und Luciena Gaillarda. René Lalique projektował w końcu XIX wieku kosztowną biżuterię dla ważnych osobistości przełomu wieków. Jego dziełami inspirowała się także Secesja Wiedeńska, która jednak ostatecznie rozwinęła się w zupełnie innym kierunku.

 

Cechy charakterystyczne Secesji Wiedeńskiej i różnice w stosunku do dzieł tego stylu w innych krajach Europy zostaną przedstawione na podstawie eksponatów wypożyczonych z prywatnych kolekcji. Glanz einer Epoche. Jugendstilschmuck aus Europa (Blask epoki. Biżuteria secesyjna w Europie), 25.2.-20.6.2011, Muzeum Leopoldów w Wiedniu, Dzielnica Muzeów, Museumsplatz 1, 1070 Wiedeń, www.leopoldmuseum.org

 

Wielkie muzea, wielkie wystawy

 

Twórczość Egona Schiele, Gustava Klimta, Josefa Hoffmanna i Hansa Makarta będzie w 2011 roku tematem ważnych wystaw wiedeńskich muzeów. W 2011 roku Belweder poświęci wielkim artystom przełomu wieków dwie obszerne wystawy. Dnia 17.2.2001 zostanie otwarta wystawa dzieł Egona Schiele, prezentująca ok. 100 autoportretów i portretów tego artysty. Dzieła te dokumentują artystyczny rozwój Egona Schiele i jego niezwykłe osiągnięcia w malarstwie portretowym.

 

Do chwili swej wczesnej śmierci stworzył on pokaźny dorobek artystyczny, którego główny nurt stanowi portretowanie postaci ludzkich. Gustav Klimt i Josef Hoffmann jako „pionierzy modernizmu” to temat kolejnej wystawy w Belwederze. Muzeum posiada największy na świecie zbiór obrazów Klimta i przedstawia tego sławnego artystę, którego 150 rocznica urodzin przypada na rok 2012, wspólnie z kongenialnym architektem i twórcą Josefem Hoffmannem.

 

Intensywna współpraca tych artystów, której efektem była wystawa poświęcona Beethovenowi (1902) w Pawilonie Secesji oraz Pałac Stoclet (1905-1912) w Brukseli, wyznaczyła nowe standardy w Europie w zakresie sztuki totalnej. Hansowi Makartowi (1840-1884) – artyście uniwersalnemu – zostaną poświęcone w 2011 roku dwie wystawy w Wiedniu. Niewielu austriackim artystom udało się w XIX wieku osiągnąć tak prominentną pozycję jak właśnie Makartowi.

 

Jego nazwisko jest utożsamiane nie tylko ze splendorem całej epoki, „książę malarzy” wywarł także inspirujący wpływ na operę i teatr, kulturę mieszkalną i modę. Makart był artystą uniwersalnym, estetycznym wzorem i najbardziej wpływowym „designerem” epoki Ringstraße. Muzeum Wiedeńskie Künstlerhaus i Dolny Belweder poświęcą mu własne wystawy, dostępne dla zwiedzających od 18 i 17.6.2011.

 

Wiedeńska Albertina zaprezentuje od dnia 28.1.2011 po raz pierwszy w ramach wystawy tematycznej zebrane dzieła Roya Lichtensteina. Zainspirowany ilustracjami reklamowymi, prasowymi i historyjkami obrazkowymi artysta stworzył w latach 1961 – 1968 około 70 czarno-białych rysunków, które pod względem tematyki i stylu były całkowicie nowatorskie.

 

Szczegóły:

 

17.2.-13.6.2011: Egon Schiele – Porträts und Selbstporträts (Portrety i autoportrety) 14.10.2011-4.3.2012: Gustav Klimt/Josef Hoffmann: Pioniere der Moderne (Pionierzy modernizmu) Obie wystawy w Dolnym Belwederze, Rennweg 6, 1030 Wiedeń, www.belvedere.at

 

18.6.-16.10.2011: Phänomen Makart. Ein Künstler regiert die Stadt (Fenomen Makarta. Artysta rządzi miastem), Künstlerhaus, Karlsplatz 5, 1010 Wiedeń, www.wienmuseum.at . 17.6.-2.10.2011: Hans Makart, Dolny Belweder, Rennweg 6, 1030 Wiedeń, www.belvedere.at 28.1.-15.5.2011: Roy Lichtenstein, Albertina, Albertinaplatz 1, 1010 Wiedeń, www.albertina.at

 

Zdjęcia: Cezary Rudziński

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top