Spółka Akcyjna WARS, w której obecnie większościowy pakiet akcji posiada spółka PKP Intercity, obsługuje podróżnych w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia, wagonach restauracyjnych i barowych oraz zapewnia catering w wagonach pasażerskich.
Aktualnie operuje w 97 wagonach i od roku realizuje program określany jako „Odświeżanie wizerunku” firmy. O tym, co już zrobiono oraz o planach na br. poinformowali na konferencji prasowej w Warszawie członkowie zarządu spółki: prezes Krzysztof Supa oraz dyrektorzy: ds. marketingu i rozwoju Andrzej Buczkowski i ds. operacyjnych Artur Kowalczyk.
– Realizujemy kolejny etap działań pro konsumenckich – powiedział K. Supa. Strategia na rok 2010 powstała w oparciu o wyniki badań GiK Polonia dotyczących satysfakcji klientów Warsu. W 2009 dokonano modernizacji, określanej „liftingiem”, 38 wagonów barowych. Przybyły 2 nowe. przejęto też od PKP Intercity 17 nowoczesnych wagonów restauracyjnych.
Wdrożono nowy system jakości: NLO – Nową Linię Obsługi. Spółka zapowiada umożliwienie podróżnym korzystania z laptopów w wagonach restauracyjnych przez cały czas podróży, z dwiema 50 min. przerwani w godzinach szczytowego zainteresowania konsumpcją. Celem tych działań jest pełna satysfakcja klientów.
Już nastąpiły, a w br. zostaną rozszerzone, zmiany w menu. Wprowadzona zostanie sezonowość serwowanych potraw, dania wegetariańskie oraz nowe desery. Do czerwca br. wagony restauracyjne i większość barowych wyposażone zostaną w ekspresy Lavazza, dzięki czemu podróżni będą mogli wybierać spośród pięciu rodzajów kawy. „Hitem” ub. r. stał się włoski placek Piada, rodzaj grubego naleśnika z trzema – do wyboru – rodzajami nadzienia, stając się wizytówką Warsu z dynamicznie rosnącą wielkością jego sprzedaży.
Dyr. A. Buczkowski przedstawił bardziej szczegółowo dokonywane zmiany. Dotyczą one wystroju i wyposażenia wagonów restauracyjnych, ujednolicenia ubioru personelu oraz jego doszkalania, a także systemu motywacyjnego i oceny jakości usług. Obecnie system NLO stosowany jest w 94% pociągów wyruszających z Warszawy. Do końca I kwartału 2010 r. obejmie on także 12 wagonów rozpoczynających trasę z Krakowa. Ogółem systemem tym objętych jest ponad 80% wszystkich wagonów gastronomicznych Warsu.
Badania oceny działalności gastronomicznej spółki przeprowadzone przez GfK Polonia objęły ponad 1000 klientów. Okazało się, że 73% z nich stanowią pracownicy umysłowi, a 71% posiada wyższe wykształcenie. 53% podróżowało służbowo. Od 58 do 64% klientów zauważyło poprawę wystroju wnętrz wagonów, obsługi i menu. 51% respondentów regularnie korzysta z usług Warsu, przy czym 12% ocenia je bardzo dobrze, 50% dobrze, a tylko 2% źle.
Zmiany w spółce dostrzegli również inni. Wars został nominowany do „Gazeli Biznesu” gazety „Puls Biznesu” w kategorii „Najbardziej dynamiczne przedsiębiorstwo polskie”. Rosną w nim zarówno przychody: w latach 2007 – 2009 z 46,9 do 54,4 mln zł rocznie, jak i zysk. Ten drugi wynosił w tych latach kolejno: 1,9, 2 i 1,2 mln zł. Spadek wielkości zysku w 2009 roku był wyłącznie rezultatem znacznych nakładów na lifting wagonów. Bez ich uwzględnienia przewyższył zysk 2008 roku.
Dyr. A. Kowalczyk poinformował o nowym systemie jakości usług w pociągach nocnych. Ilość kursów wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia zwiększyła się w latach 2007 – 2009 z 15,1 do 19,7 tys. Skorzystało z nich 0,5 mln. pasażerów. Dokonały się już, lub nastąpi to jeszcze w br., zmiany w wyposażeniu pościelowym. Wprowadzono wyższe standardy konserwacji i obsługi przedziałów oraz szkolenie konduktorów ( pracuje ich około 300 ) w zakresie znajomości języków obcych i jakości obsługi.
Wobec odstąpienia przez MSP od przetargu prywatyzacyjnego na sprzedaż akcji Warsu, jej zarząd zapowiada kontynuowanie obranej strategii rozwoju oraz zwiększania wartości rynkowej spółki. Zamierza również stworzyć sieć restauracji gastronomii stacjonarnej. Pierwsza restauracja ma zostać otwarta w Warszawie w lutym br. Działa już strona internetowa spółki: www.wars.pl.