Vorarlberg – lato 2009

Wysoka kultura, aktywny wypoczynek, znakomita kuchnia…

Najbardziej na zachód wysunięty kraj związkowy Austrii – Vorarlberg graniczący z Niemcami, Księstwem Lichtenstein i Szwajcarią, najpopularniejszy jest zima ze względu na znakomite warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych, a także fantastyczne widoki ośnieżonych Alp. Ma jednak również walory zachęcające do wypoczynku w nim także latem: zachwycające krajobrazy, świetną infrastrukturę do uprawiania sportu i aktywnego wypoczynku, światowej rangi imprezy z kręgu wysokiej kultury, wielokulturowość, a także świetną kuchnię. Podczas kolejnej – bo odbywają się one systematycznie od lat – prezentacji tej części Austrii w Warszawie zorganizowanej przez Austria Info i jej szefową, Francę–Marię Kobenter, atrakcje przygotowane na Lato 2009 przedstawił Thorsten Bayer z Vorarlberger Tourismus.

Przypomniał, że w ubiegłorocznym sezonie letnim w Vorarlbergu gościło 900 tys. turystów krajowych i zagranicznych, którzy skorzystali z 3,3 mln noclegów. Polaków było wśród nich zaledwie 2.284 – skorzystali z 6.206 noclegów – ale oznaczało to dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2003. Najbardziej ulubionymi przez naszych rodaków regionami są okolice Jeziora Bodeńskiego, Montafon oraz miejscowości wypoczynkowe. A jest w czym wybierać. Np. Alpinie Kleinode, to dwie zachwycające alpejskie doliny Brandnertal i Klostertal oraz średniowieczne miasto Bludencja. Do tamtejszych atrakcji należą m.in. dwa pięknie położone, 18-dołkowe pola golfowe i największe na świecie święto czekolady obchodzone co roku w lipcu.

 

Letnich gości oszałamiają nieprawdopodobnie rozkwiecone łąki w znanym ośrodku sportów zimowych Lech Zűrs am Arlberg. Zaś tamtejsza karta rabatowa Active Inclusive Card pozwala bezpłatnie korzystać z lokalnej komunikacji i innych atrakcji turystycznych. Ogromnym powodzeniem cieszy się, wspomniany już region Jeziora Bodeńskiego i urok tamtejszych miast: Bregencji, Dornbirn w którym – dodam – znajduje się ogromne, z ponad 300 eksponatami, w tym należącymi w przeszłości do wielu sławnych ludzi – muzeum samochodów Rolls-Royce, Hohenems i Feldkirch. Bregenzerwald czyli Las Bregencki słynie ze wspaniałych serów i jedynego w swoim rodzaju „serowego szlaku”, a także wielu ścieżek edukacyjnych. I światowej rangi „Szubertiady”, czyli największego na świecie festiwalu szubertowskiego organizowanego w malowniczej miejscowości Schwarzenberg – w Sali Angeliki Kauffmann, z której roztacza się przepiękny widok na łąki i góry. W br. odbędzie się on w dniach 17 – 27 czerwca i 29 sierpnia – 8 września. Szczegóły na: www.schubertiade.at.

 

Amatorzy aktywnego wypoczynku wybierają przeważnie Montafon słynący z drogi widokowej Silveretta – Hochaplenstraße oraz wielu szlaków do wędrówek pieszych i na rowerach górskich, wspaniałych imprez sportowych, ciekawych muzeów i imprez plenerowych. Atutem jest też karta rabatowa wspólna z tyrolską doliną Paznauntal. Wiele dalszych informacji znaleźć można na: www.montafoner-sommer.at. Jeszcze słynniejszą od Szubertiady imprezą muzyczną jest festiwal operowy i muzyczny „Bregenzer Festspiele” w Bregencji. Wielkie spektakle odbywają się tam na słynnej scenie na Jeziorze Bodeńskim. W br. mottem tego festiwalu organizowanego od 22 lipca do 3 sierpnia będą „Zmysły i zmysłowość”, a hitem nowa inscenizacja opery „Aida” Giuseppe Verdiego.

 

W domu festiwalowym wystawiona zostanie także opera „Król Roger” Karola Szymanowskiego, a w programie Lata 2009 znalazły się również koncerty orkiestrowe, sztuki teatralne i współczesny cykl „Sztuka czasu”. Więcej informacji na: www.bregenzerfestspiele.com. Natomiast w Domu Sztuki w Bregencji należącym do czołówki obiektów wystawienniczych w Europie specjalizujących się w sztuce współczesnej, w programie jest kilka interesujących ekspozycji. Więcej o nich na: www.kunsthaus-bregenz.at. Interesująco zapowiada się także wystawa „Śnieg – ślady w sztuce i kulturze” z tematem przedstawionym przez artystów na przestrzeni epok i z różnych punktów widzenia. Ekspozycja Muzeum Vorarlbergu w Bregencji prezentowana będzie w plenerze, pokazana zostanie także w słynnym kurorcie narciarskim Lech. Szczegóły na: www.vlm.at.

Vorarlberg słynie również z nowoczesnej architektury drewnianej, ofert aktywnego wypoczynku, sportu i przygody, dobrej zabawy dla rodzin i wspomnianej już kuchni. Dla amatorów wędrówek górskich, ale bez przesadnego przemęczania się, gospodarze przygotowali wędrówki bez bagażu. Turysta zabiera ze sobą na szlak tylko najniezbędniejsze przedmioty, a jego bagaż przewożony jest w tym czasie z hotelu do hotelu lub ze schroniska do schroniska. Do wyboru jest też ponad tysiąc ścieżek rowerowych i tras dla kolarstwa górskiego. A także nordic walking, dla uprawiana którego najbardziej idealne warunki ze względu na wysokość są podobno w miejscowości Lech. Dodam, że organizatorzy prezentacji przygotowali dla uczestniczących w niej dziennikarzy krótki kurs poprawnego uprawiania tej dyscypliny oraz trening na Polu Mokotowskim. Jeszcze inną atrakcją Vorarlbergu jest możliwość wypadów na położone na jeziorze niemieckie wyspy oraz do również pobliskiej Bazylei w Szwajcarii, aby zwiedzić tamtejszą słynna bibliotekę kolegialną. Jest więc w czym wybierać. A szczegóły ofert znaleźć można także na: www.vorarlberg.travel

Zdjęcia: Vorarlberg Tourismus.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top