Po Berlinie, Monachium, Dreźnie, Rzymie, Wiedniu…
Projekt nazwany „Czeskie Gwiazdy” przedstawiający dziesięć czeskich firm i instytucji aktywnie uczestniczących w politycznej i kulturalnej prezentacji Republiki Czeskiej w ramach jej prezydencji Radzie Unii Europejskie i programu kulturalnego kraju połączony z poznawaniem czeskiej kuchni oraz degustacją jej przysmaków, zaprezentowany już został w Berlinie, Monachium, Dreźnie, Rzymie, Wiedniu oraz paru innych miastach europejskich, aby w drugiej połowie maja trafić do Warszawy.
Dyrektor Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego – Czech Tourism w Polsce Ivana Bilková zapraszając do Czeskiego Centrum przy Ambasadzie Republiki Czeskiej osoby, w tym, oczywiście, przedstawicieli naszego portalu oraz wielu członków SDP „Globtroter”, zainteresowane wszystkim co czeskie, zapowiedziała sporo atrakcji. Nic więc dziwnego, że gości nie zabrakło. Mogli oni obejrzeć wystawę – prezentację „Czeskich Gwiazd” oraz posłuchać koncertu czeskich pieśni w wykonaniu śpiewaka i gitarzysty Antoniego Murackiego. Dla dzieci przygotowano kącik z czeskimi filmami rysunkowymi. Czescy kucharze przygotowali duży zestaw potraw.
Jako przystawek można było spróbować maleńkich kanapek – naszych tartinek, które po czesku – warto wiedzieć gdy zechce się ich spróbować po południowej stronie Sudetów i Beskidów – nazywają się mini chlebičky. Dodam od siebie, że normalne, duże kanapki, to obložene chlebičky. Z pastą m.in. ( po czesku pomazánka ) rybi ( rybną ), hermelinovą, celerovą, s vlašským salátem – co oznacza, oczywiście, sałatkę włoską. Lub chleba ze smalcem ze skwarkami ( chléb se sádlem a škvarkami ). A także różnych pierożków np. nadziewanych serem oraz innych kombinacji na zimno podkładów z ciasta z mięsem, wędlinami itp. Z kuchni ciepłej serwowano pikantny gulasz z ziemniaczkami ( Pikantni gulášek s bramboráčky ), pieczoną golonkę z knedlikami i kapustą ( Pečená vepřová kolena, houskové knedliky, mix zeli ) oraz warzywa ( Nakládaná zelenina – okurky, feferonky, houby, cibulky… ).
Z dań zimnych m.in. kawałki pieczonych kurczaków ( Smažené kuřeci mini řizečky ), wieprzową roladę ( Plnĕná vepřová roláda ), różne rodzaje czeskich i morawskich kiełbasek, boczek paprykowany i czosnkowaty oraz wiele innych smakołyków mięsnych i czeskich serów. Do tego sałatka ziemniaczana ( Bramborový salát ), jarzynowa ( Salát z kysaného zeli ) lub warzywna ( Crudite – krájená zelenina ) oraz pieczywo. Na deser zaś coś słodkiego: Jablečný zavin, Vánočni cukrovi i Plnĕné mini koláčky s makem a tvarohem. No i napoje. W ramach poczęstunku można było spróbować ukroić prawdziwy czeski knedlik za pomocą nici lub natoczyć czeskiego piwa z duża ilością piany.
W dziesiątce „Czeskich Gwiazd” znalazły się – każdą przedstawiono nie tylko w wystawowych gablotach, ale i osobno na ulotkach – zakłady tak popularne jak Škoda, Tesla i Bechorovka. Czy mnie i grupie innych „globtroterowców” znane, bo byliśmy w nich, Piwnice Templariuszy w Czejkowicach na Morawach ( Templářské sklepy Čejkovice ), nawiasem mówiąc z najdłuższym rodowodem wśród tej „10”, bo założone w roku… 1248 ! A także Czeskie Linie Lotnicze – Czech Airlines, Port Lotniczy w Pradze – Prague Airport oraz, też z branży transportowej, największy czeski przewoźnik kolejowy ČD Cargo – firma założona zaledwie przed dwoma laty – w 2007 roku. Ponadto, z rodowodem od 1298 roku, browar Černá Hora, firma Mattoni i…Czeska Filharmonia ( Narodowa ) i jej orkiestra. Rozrzut branżowy i tematyczny więc ogromny.
Dla gości przygotowano sporo materiałów informacyjnych, folderów – zwłaszcza hoteli i innych z dziedziny turystyki. A prezentacja zakończyła się losowaniem nagród dla tych uczestników spotkania, którzy przy wejściu wypełnili ankiety i wrzucili je do loteryjnego bębna. Obecne na prezentacji dzieciaki wylosowały: weekendowy pobyt dla 2 osób w 5* hotelu v Pradze lub – do wyboru – w Mariańskich Łaźniach, 3-litrową butelkę Becherovki, kosze oraz zestawy smakołyków i upominków, a także DVD „Zamek Praski”. Była to więc bardzo udana impreza.
Zdjęcia: Łukasz Dobrzyński