TURYSTYKA W CZASIE PANDEMII

Rozmowa z Michałem Domańskim – redaktorem naczelnym magazynu „All Inclusive”, prezesem Wydawnictwa Media Sol i właścicielem marki All Events o sytuacji w branży wydawniczej i turystycznej w czasie pandemii. 

 

Jak radzi sobie magazyn „All Inclusive” w tych ciężkich czasach ogólnoświatowej pandemii? 

    Staramy się walczyć z przeciwnościami losu i problemami, które tak nagle spadły na światową turystykę. Nie poddajemy się i działamy ze zdwojoną siłą, ciągle przygotowujemy nowe projekty i ciekawe wydarzenia. Jako pierwsi z wydawnictw turystyczno-podróżniczych w Polsce ruszyliśmy z całą serią webinarów przeznaczonych dla przedstawicieli polskich touroperatorów. Dzięki nim nasza branża turystyczna mogła otrzymać w czasach COVID-19 aktualne informacje i najnowsze oferty z Ekwadoru, Peru, Kolumbii, Boliwii i Chile, Panamy, Kostaryki, Republiki Dominikańskiej, Madagaskaru, a także Salwadoru, Hondurasu, Nikaragui, Gwatemali czy Belize. W zorganizowanych przez nas do tej pory webinarach wzięło udział ponad 60 ekspertów. Jako pierwsi w naszym kraju przygotowaliśmy również w tym ciężkim okresie międzynarodowe spotkania branży turystycznej w realu, a nie w wirtualnej rzeczywistości. 

   Na nasze zaproszenie przyjechali do Polski z Włoch reprezentanci regionu 3 Zinnen w Dolomitach, którzy w dniach 9, 10 i 13 lipca, odpowiednio w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu przedstawili swój rejon i jego bogatą ofertę polskim profesjonalistom. W naszych śniadaniach biznesowych wzięło udział ponad 40 przedstawicieli warszawskich, poznańskich i wrocławskich biur podróży. Reprezentanci regionu 3 Zinnen w Dolomitach byli na tyle zadowoleni z efektów swojej podróży do Polski, że poprosili nas o przygotowanie kolejnych trzech porannych prezentacji już w połowie sierpnia br. – tym razem w Trójmieście, Krakowie i Katowicach.

   Nawiązaliśmy też stałą, strategiczną współpracę z Narodową Agencją Turystyki Włoskiej (ENIT – Agenzia Nazionale del Turismo). Na jej zlecenie zaprosiliśmy przedstawicieli polskiej branży turystycznej i mediów na webinar „Travel to Italy” w dniu 5 sierpnia br. Nie poddajemy się, walczymy dalej i chcemy się rozwijać, w tym na arenie międzynarodowej, gdzie jesteśmy bez wątpienia najbardziej znanym polskim magazynem turystyczno-podróżniczym. Ostatnie trudne tygodnie wykorzystaliśmy do odświeżenia naszej strony internetowej www.all-inclusive.com.pl, której nową wersję przygotowali nasi przyjaciele z Hiszpanii. Do kolejnego, jesienno-zimowego wydania magazynu „All Inclusive” planujemy załączyć specjalny suplement „Hiszpania de Luxe”.

Jak w czasie pandemii wydaje się luksusowy magazyn turystyczny? 

   Ostatnio, m.in. w następstwie pandemii koronawirusa, upadło wiele znanych czasopism, jak choćby „Wprost”, „Podróże”, „Żagle”, „Logo” czy „Avanti”. Aktualna sytuacja jest oczywiście ciężka i dla naszego drukowanego magazynu, ale – jak widać – udało się nam przetrwać i poradziliśmy sobie z nieoczekiwanymi problemami. Co więcej, chyba jako jedyny tytuł turystyczno-podróżniczy w Polsce nie zmniejszyliśmy swojej objętości, ani nakładu. Nie zdecydowaliśmy się także na jedynie wersję elektroniczną naszego magazynu. Co bardzo ważne, nie zalegamy z żadnymi płatnościami naszym autorom, dystrybutorom czy studiu graficznemu. 

   Okazało się, że czytelnicy chcą czytać drukowane tytuły, które wydawane są zazwyczaj na zdecydowanie wyższym poziomie niż to, co można znaleźć w internecie, gdzie spotyka się materiały często pełne fałszywych informacji, pozbawione rzetelnej merytorycznej weryfikacji, nie wspominając już o ich stronie językowej itd. Otrzymaliśmy w ostatnim czasie wiele pozytywnych opinii. Wszystko to dzięki temu, że stanowimy w Polsce luksusowy magazyn turystyczno-podróżniczy, tworzony z wielką pasją od samego początku, czyli od września 2006 r., niezmiernie dokładnie, rzetelnie i uczciwie, ukazujący się w tysiącach egzemplarzy, wysyłanych imiennie do czytelników, a co najważniejsze – bez żadnych kosztów z ich strony.   

   Zdaniem medioznawców z Uniwersytetu Warszawskiego trudny czas lockdownu, przymusowego zamknięcia Polaków w domach, pokazał wyraźnie nasz wielki atut, jakim jest dystrybucja magazynu „All Inclusive”. Eksperci zaczęli nas nawet określać mianem tytułu quasi-online. Nasi czytelnicy otrzymują bezpłatnie „All Inclusive” pocztą (za pośrednictwem InPostu, Poczty Polskiej czy Speedmail) do rąk własnych, bez żadnego wysiłku z ich strony, bez konieczności wychodzenia do kiosku czy sklepu. To bez wątpienia nasz wielki atut, który doceniają nasi partnerzy.

Jakie są najbliższe plany, projekty magazynu „All Inclusive”?

   O części z nich wspomniałem już wcześniej. Poza tym szykujemy również wiele śniadań biznesowych z prezentacjami Madagaskaru, Wietnamu, Węgier czy Austrii. Na przedstawicieli polskiej branży turystycznej i mediów czekać będzie w 2021 r. wiele ciekawych study tourów, choćby do Włoch, Irlandii, Ameryki Środkowej, na Łotwę i Madagaskar. Nawiązaliśmy też stałą, strategiczną współpracę z organizatorami międzynarodowych workshopów turystycznych JLK Travel Market. Reprezentujemy także na rynku polskim Health & Green WorldWide Tourism Club oraz Baltic Tourism Association. 


Planujemy również organizować własne, tematyczne workshopy pod marką All Events. Poświęcone one będą Karaibom, Italii, Ameryce Południowej, Hiszpanii itd. Pragniemy wreszcie wejść mocniej na rynek węgierski, który znamy bardzo dobrze, a to dzięki mojej żonie Violi Domańskiej Szabo – dziennikarce turystycznej z Budapesztu, a obecnie dyrektorce artystycznej magazynu „All Inclusive”. Jak więc widać, planów i projektów mamy mnóstwo. Oczywiście, chcemy też ciągle rozwijać i udoskonalać nasz sztandarowy produkt – magazyn „All Inclusive”, za który otrzymaliśmy już wiele nagród, jak np. Sukces Roku 2017 czy Luksusowa Marka Roku. Oby tylko zdrowie dopisało! Nie poddajemy się, walczymy dalej i trzymamy kciuki za całą turystykę!

Dziękujemy za rozmowę.

Rozmawiał Grzegorz Micuła

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top