Turcja od wielu lat plasuje się w ścisłej czołówce kierunków wakacyjnych wyjazdów Polaków. Wspaniałe plaże i ciepłe morze, to bez wątpienia podstawa tego sukcesu. Jednak zawsze warto pamiętać, że Turcja ma do zaoferowania o wiele, wiele więcej.
Turecka kawa – zwyczaje i rodzaje
Kawa w Turcji jest tak ważną częścią kultury, że „Tradycja przyrządzania i picia kawy po turecku” w 2013 r. została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. To właśnie w Stambule powstały pierwsze kawiarnie, które później zawitały do reszty Europy. Tradycyjna Kawa po turecku to bardzo drobno zmielone ziarna, gotowane (często wielokrotnie) z zimną wodą i cukrem w specjalnym naczyniu zwanym cezve, aż do momentu pojawienia się piany.
Istnieją różne rodzaje kawy po turecku, a oto kilka z nich. Kawa Menengiç nie zawiera kofeiny i ma bardziej owocowy posmak niż zwykła kawa. Ziarna do kawy Dibek mielone są w kamiennym moździerzu, co powoduje że ta kawa ma jaśniejszy kolor i delikatniejszy smak. Oprócz tego, gotuje się ją w gorącej wodzie. Natomiast kawa Mırra jest mocniejsza i lekko gorzka w smaku, gdyż ziarna są dwukrotnie palone i nie są mielone aż tak drobno, jak w przypadku tradycyjnej kawy po turecku. Często dodaje się do niej kardamon.
Więcej informacji pod poniższym linkiem.
Źródła termalne w Turcji
Lecznicze i relaksacyjne właściwości naturalnych, gorących źródeł znane są już od starożytności. Obecnie wody termalne stosuje się w zabiegach wspomagających leczenie w klinikach medycznych, a także do odnowy biologicznej i relaksu w obiektach turystycznych. Źródła termalne w Türkiye (Turcji), sklasyfikowane na pierwszym miejscu w Europie i siódmym na świecie, co roku odwiedzają setki tysięcy osób. Większość tych zasobów znajduje się w Turcji Egejskiej, w regionie Marmara i w środkowej Anatolii.
Na obszarze Turcji występuje ponad 1500 źródeł termalnych, z których można korzystać przez prawie 300 dni w roku. W 2019 r. turecka prowincja Balıkesir wygrała konkurs na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne (EDEN) pod względem turystyki zdrowotnej. Położony w północno-zachodniej części Turcji Balıkesir od zawsze był centrum turystyki zdrowotnej, gdyż znajduje się tylko 100 km od jednego z pierwszych ośrodków zdrowia w historii, Pergamonu. Ponadto Afyon, Bursa i Pamukkale (Denizli) znajdują się wśród 51 miejscowości uzdrowiskowych z 18 państw na Europejskim Szlaku Historycznych Miast Termalnych.
Więcej informacji pod poniższym linkiem.