TRZĘSACZ 2009

 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum – non Profanum”J

Już po raz piąty w nadmorskim Trzęsaczu koło Rewala na Pomorzy Zachodnim odbędzie się, w dniach 10 – 15 sierpnia br, Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum – non Profanum”. Jego genezę i program przedstawili na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor artystyczny festiwalu prof. Bohdan Boguszewski i dyrektor Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adriana Poniecka – Piekutowska.

 

 

Niewielki Trzęsacz znany jest przede wszystkim z ruin kościoła wzniesionego na wysokim brzegu Bałtyku w 1870 roku, w którym już w cztery lata później odbyła się ostatnia msza, gdyż morskie fale wymywały skarpę powodując rozsypywanie się i ruinę świątyni. Nadal jednak trwają prace mające na celu zachowanie chociażby niewielkiego fragmentu tego kościoła. W odległości około kilometra od niego wzniesiono później nowy kościół, poważnie zniszczony podczas i po II wojnie światowej, a następnie odbudowany. W 2005 roku wyposażony on został w pierwsze po wojnie w Polsce organy klasy koncertowej. Od 5 lat w tym kościele p.w. Miłosierdzia Bożego Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów „Akademia” organizuje festiwale muzyczne „Sacrum – non Profanum”.

Inspiracją powołania do życia międzynarodowego festiwalu muzycznego w Trzęsaczu było duże powodzenie organizowanego od 1997 roku cyklu Koncertów Uniwersyteckich „Przez muzykę do świata wartości”, a także wybudowanie w trzęsackim kościele nowych organów. Od trzeciej edycji festiwalu ma on motto „Sacrum – non Profanum” określane jako twórczy neologizm wtajemniczenia uświadamiający słuchaczom koncertów jakie miejsce zajmuje muzyka wysoka najwybitniejszych kompozytorów w kościele i we współczesnym świecie. Tym ważniejsze – dodam – wobec zalewającej nas ze stacji radiowych, telewizyjnych oraz płyt, muzycznej szmiry i tandety.

Festiwal w Trzęsaczu ma otwarta formułę artystyczną. Uwzględnia zarówno muzykę organową, jak i symfoniczną, kameralną, chóralna , kantatowo – oratoryjną, a nawet jazzowe opracowania muzyki fortepianowej Fryderyka Chopina. Udział w nim biorą najwybitniejsi polscy i zagraniczni instrumentaliści: Konstanty Andrzej Kulka, Adam Makowicz, Patrycja Piekutowska, Beata Bilińska i wielu innych. Występują wybitni organiści krajowi i zagraniczni, m.in. Andrzej Białko, Karol Gołębiowski, Urszula Grahm i Józef Serafin. Spośród uczestniczących w festiwalach zespołów kameralnych można wymienić kwartety smyczkowe: „Wilanów” z Warszawy, im. Dymitra Szostakowicza z Hamburga, Opery Komicznej z Berlina, „Ciurlionis” z Wilna oraz trio fortepianowe „Elegiaque” ze Szwajcarii. Tradycją stały się już prawykonania, komponowanych specjalnie na tę okazję, utworów wybitnego kompozytora polskiego Marka Jasińskiego.

Tegoroczną edycją festiwalu zainauguruje „Msza koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W programie jest wiele atrakcyjnych pozycji, m.in. koncerty – improwizacje na organach: 11 sierpnia Wiaczesława Nowikowa i Tomasza Adama Nowaka, zaś 13 sierpnia Andrzeja Mielewczyka. Wśród gwiazd tej imprezy 2009 roku znaleźli się m.in.: najwybitniejsza polska skrzypaczka młodego pokolenia, laureatka najwyższej nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Agata Szymczewska i znakomity organista Karol Gołębiowski. Wzorem roku ubiegłego, jeden z koncertów festiwalowych, w dniu 14 sierpnia, zorganizowany zostanie przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Koncerty, tak jak w latach ubiegłych, odbywać się będą w kościele, ale wobec ogromnego nimi zainteresowania można ich będzie słuchać i oglądać na telebimie – m.in. z reguły niewidoczną grę organistów – także na zewnątrz świątyni.

Patronat nad festiwalem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko i Metropolita Szczecińsko – Kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga. Jest też liczne grono współorganizatorów, patronów medialnych oraz kilka instytucji współfinansujących. Natomiast mieszkańcy Trzęsacza – co podkreślił prof. Bohdan Boguszewski – zapewniają gratis zakwaterowanie, a nierzadko i wyżywienie artystom – uczestnikom festiwalu. Więcej o jego programie znaleźć można na: www.trzesacz.org.pl.

Cezary Rudziński

Na zdjęciu z programu IV Festiwalu: Ruiny starego kościoła w Trzęsaczu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top