SZWAJCARIA: NOWOŚCI SEZONU ZIMOWEGO 2013 – 2014

 

 

Na progu sezonu zimowego Switzerland Tourism przedstawił na spotkaniu prasowym w Warszawie nowości i atrakcje nadchodzącego sezonu narciarskiego oraz innych sportów zimowych w ojczyźnie Wilhelma Tella. Prezentację prowadziła jak zwykle szefowa warszawskiego przedstawicielstwa ST Adriana Czupryn, a o dwu regionach opowiadały jego przedstawicielki. Gryzonię (Graubünden) reprezentowała, nie po raz pierwszy, Franziska Reisser, a Wallis (Valais), również po raz kolejny, Daphnėe Germanie. Szwajcaria – przypomniała Adriana – to prawdziwy raj zarówno dla miłośników sportów zimowych jak i innych atrakcji turystycznych, w tym zabytków, muzeów, kuchni i win. Do dyspozycji gości jest tam wiele oznakowanych tras i szlaków wędrownych. Około 7400 km zjazdowych, 5500 biegowych tras narciarskich, 5150 km szlaków do wędrówek oraz 2300 km do marszów w rakietach śnieżnych. 29 terenów sportowych – jest to europejski rekord – położonych jest na wysokości powyżej 2800 m n.p.m.

 

 

Rekord alpejski stanowi natomiast 21 kilometrowej długości oznakowana trasa zjazdowa z Klein Matterhorn do Zermatt, z różnicą wysokości 2263 metrów. Nie mniej atrakcyjna jest inna trasa, Interno, jedna z najdłuższych – liczy 14,9 km – w kraju i z różnicą wysokości 2170 m. A także wspaniałymi widokami na Eiger, Mönch i Jugfrau.

 

Skoro o śnieżnych atrakcjach mowa, warto za prezentacją przypomnieć, że w pierwszej „10” najlepszych i najdłuższymi w sumie trasami zjazdowymi terenów narciarskich znajdują się: Portes de Soleil – 650 km tras; 4 Vallées – 460 km; Zermatt – Cervinia – 360 km; St. Moritz – Engadin – 350 km; Davos – Klosters – 320 km; Samnau – Ischgl – 238 km; Flims – Laax – 235 km; Arosa – Lenzerheide – 225 km; Gstaad – Saanenland – 220 km; Jungfrauregion – 213 km. Dane te uwzględniają już tegoroczne nowe odcinki tras.

 

Nie brak i nowości w infrastrukturze. Tak np. w Nendaz oddano do użytku nowa kolejkę z 8-osobowymi kabinami. W Meoringen – Hasliberg kolejkę z 6-osobowymi kanapami. Zaś w Zermatt „Sunnegge Express”. Są też nowe hotele. Np. w Verbier o 123 pokojach i suitach, w Nendaz (4 Doliny) z 52 pokojami i 8 suitami. W Gryzonii, którą Franciszka przedstawiła jako kanton 1000 alpejskich szczytów oraz raj sportów zimowych, w br. obchodzone jest 150-lecie turystyki zimowej.

 

Bardzo atrakcyjna jest też tamtejsza kuchnia. A spośród nowości wymieniła nową trasę zjazdową w Arosie – Leuzerheide, prywatną Logię Alpejską z sauną w Davos oraz hotel InterContinental. Natomiast kanton Wallis pochwalił się m.in. nowym Alpejskim Wellnes z basenem na otwartym powietrzu, w otoczeniu śniegu i gór.

 

I także lokalną kuchnią. Na terenie narciarskim Leysin – Les Mosses przybyła na wysokości 1870 m n.p.m. Yurt Ecuela Café z widokami na Mont Blanc i okoliczne góry oraz noclegami dla 60 osób. W Ovronnan pojawiło się nowe panoramiczne spa. W Jurze jest ponad 400 km tras do biegów narciarskich i z górą 100 km do wędrówek w rakietach śnieżnych. Bogato zapowiada się program różnorodnych imprez w nadchodzącym sezonie zimowym.

 

W Montreux już trwa, aż do 24 grudnia, przy czym w pięciu lokalizacjach, tradycyjny jarmark adwentowy. W Veysonnaz odbędzie się Ski Mystery oraz Snowboard Cross Word Cup. W Verbier Xtreme Verbier by Swatch. To tylko przykłady. Dobrą wiadomością dla turystów jest informacja, że w ponad połowie kolejek nie drożeją ceny skipasów, podobnie hoteli. A w pozostałych jeżeli już, to do 2% w porównaniu z ubiegłorocznym sezonem.

 

Wiele miejscowości przygotowało natomiast atrakcyjne oferty. Tak np. w Gryzonii i Wallis sezonowe skipasy pozwalają szusować na terenie całego kantonu. W Alpach Jeziora Genewskiego dzieci do lat 9 mogą korzystać z bezpłatnych skipasów i noclegów. W Gstaad przygotowano skipasy dla 3 pokoleń. Rodzice płacą za nie 100%, dziadkowie 50%, a dzieci jeżdżą bezpłatnie.

 

W Engandin – St. Moritz jednodniowy skipas kosztuje 25 CHF dziennie. Region Jungfrau przygotował ofertę „Dwa w jednym”: osoba dorosła kupuje pakiet, a druga korzysta ze świadczeń: 2 noclegi ze śniadaniem i 3-dniiowy skipas bezpłatnie. W Regionie Lucerny – nad Jeziorem Czterech Kantonów w wybranych hotelach na 13 terenach narciarskich można skorzystać ze zniżek do 30% na noclegi.

 

Samolotami Swiss narty przewozi się gratis. Więcej informacji na te i inne tematy znaleźć można na stronach: www.MojaSzwajcaria.pl. ST wydał też nowe bezpłatne broszury w języku polskim. „Szwajcaria: Best of.”, „Zima” i „Graubünden (Gryzonia). Zima 2013/2014.”.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top