CZECHY: IMPREZY BOŻONARODZENIOWE

 

 

Niezwykła atmosfera tradycyjnych czeskich świąt oczaruje każdego turystę. Jednym ze świątecznych symboli jest „Czeska msza bożonarodzeniowa“ skomponowana przez Jakuba Jana Rybę. Utwór został po raz pierwszy wykonany w 1796 roku w wigilię w kościele w Starym Rožmitálu, rodzinnym mieście autora. Największa choinka tradycyjnie stanie na Rynku Starego Miasta w Pradze już 30 listopada. Rozpoczną się także jarmarki świąteczne, podczas których usłyszymy czeskie kolędy, spróbujemy gorącego miodu pitnego i grzanego wina, będziemy podziwiać ozdoby ze słomy i szkła i wiele innych wyrobów zręcznych rzemieślników.

 

 

Jednym z wyjątkowych wydarzeń kulturalnych będzie koncert bożonarodzeniowy śpiewaczki operowej Evy Urbanovej, który odbędzie się 21 grudnia na Žofínie. Przez cały grudzień na turystów w Czechach czekają liczne wystawy, koncerty, festiwale muzyczne i atrakcje dla dzieci.

 

Warto więc odwiedzić w tym czasie różne regiony Czech. Tradycyjne jarmarki, z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych szykują zamki i pałace w Czechach, na przykład pałac Sychrov w Czeskim Raju (30.11-01.12), zamek Křivoklát (7-8.12 i 14-15.12), Karlštejn (1.12 i 22.12), Loket (7-8.12) i wiele innych.

 

Jeśli wybierzemy się na wycieczkę do regionu południowych Czech, spróbujmy koniecznie tradycyjnej potrawy wigilijnej – karpia z sałatką ziemniaczaną.

 

To właśnie w tutejszych stawach dorastają słynne czeskie karpie, które wędrują później na świąteczne stoły w Czechach, jak również do wielu krajów świata. Stolicą południowoczeskiego karpia jest Třeboň.

 

W pobliżu rynku znajduje się typowa restauracja rybna o nazwie Šupina, serwująca najrozmaitsze dania z karpia. Podróżując po regionie południowych Czech warto odwiedzić także bajkowy Czeski Krumlov.

 

Podczas adwentu odbywa się tam wiele imprez kulturalnych. Na dzieci czeka przepięknie oświetlona choinka, Mikołaj i żywa szopka. W adwentowe weekendy miasto zaprasza na staroczeski jarmark, na którym można spróbować ponczu i świątecznych słodyczy. Atrakcyjny program czeka na dorosłych i dzieci w Wigilię na dziedzińcu zamkowym. Niezapomnianym przeżyciem będzie także powitanie Nowego Roku w Czeskim Krumlovie.

 

Zdjęcia: CzechTourism

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top