SZWAJCARIA: ATRAKCJE LATA 2014

 

 

W Szwajcarii znajduje się 48 spośród 82 alpejskich czterotysięczników – powiedziała Adriana Czupryn, szefowa przedstawicielstwa w Polsce turystyki szwajcarskiej – Switzerland Tourismus na śniadaniu prasowym w Warszawie. Dodając zaraz. A także 670 panoramicznych kolejek górskich, w tym unikalna o nachyleniu 109º, prawie 800 kilometrów panoramicznych szlaków, słynne panoramiczne pociągi, m.in. ekspresy Lodowy i Bernina, oraz wiele innych atrakcji dla turystów.

 

Spotkanie poświęcone było najciekawszym nowościom nadchodzącego sezonu letniego, którego głównym tematem w br. w ojczyźnie Wilhelma Tella będą Widoki. W spotkaniu uczestniczyła również Martina Fuhrer, przedstawicielka Interlaken Tourismus, jednego z najciekawszych regionów szwajcarskich z mnóstwem propozycji dla gości o każdej porze roku.

 

Szerzej o niektórych tamtejszych atrakcjach pisałem na naszych łamach po jednym z tam pobytów i teksty te są nadal do przeczytania.

 

Gość ze Szwajcarii przypomniała o słynnych kolejach i kolejkach w i w okolicach Interlaken. M.in. na szczyt Jungfrau Joch – Top od Europa, z najwyżej położoną stacją kolejową na naszym kontynencie. Oraz o innych: Schlithorn na Piz Gloria, Brienzern Rothorn, Harder Kulm. Przedstawiła także żeglugę statkami po jeziorach Interlaken, tamtejsze paralotniarstwo umożliwiające oglądanie fantastycznych widoków z różnych wysokości i perspektyw.

 

Mówiła – pokazując je na ekranie – o sportach ekstremalnych, m.in. spływach pontonami po rwących rzekach, skokach i zjazdach na linach – także do wody itp. No i o bardziej spokojnym wypoczynku oraz spędzaniu czasu. W hotelach i schroniskach na halach, w licznych, z bogatą ofertą kulinarną, zakładach gastronomicznych, degustacjach win, zakupach. Czy udziale w typowych imprezach, jak np. pokazach sztucznych ogni. A także o nowościach, jaką jest m.in. Muzeum Otwarte Ballenberg.

 

Inne atrakcje nadchodzącego lata i powody, aby w tym czasie odwiedzić kraj Helwetów przedstawiła Adriana Czupryn. Obchodzone w nim będą w br. ważne jubileusze z ciekawymi programami. 125-lecia: działalności Kolei Retyckich i kolejki na Pilatus. 175-lecie floty na jeziorze Brienz. 100-lecie najstarszego w Europie Szwajcarskiego Parku Narodowego. 750-lecia miast Thun i Winterthur.

 

Przygotowywane są ponadto inne imprezy, które na pewno przyciągną uwagę turystów krajowych i zagranicznych. Przykładowo: 3-6 lipca 29-te Święto Jodlarzy w Davos – Klosters; 12-17 sierpnia Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce w Zurychu; czy Wystawa Widoków – od Hodlera do Moos, która otwarta zostanie 23 listopada w Kunstmuseum w Lucernie.

 

Sporo nowości przygotowały także poszczególne kantony, regiony i miejscowości. Gryzonia, poza wspomnianym już 100-leciem Szwajcarskiego Parku Narodowego w Zernes, także rozbudowany park rowerowy w Lenzetheide oraz nową trasę rowerową Tschierv-Mals w Val Müstar.

 

Davos – Klosters przygotowało specjalną ofertę letnią, program aktywnego wypoczynku dla gości, park przygody „Madrisaland” oraz wspomniane już Szwajcarskie Święto Jodłowania. W St. Moritz zainteresowanie powinna wzbudzić informacja, że z tamtejszych kolejek górskich można będzie korzystać bezpłatnie już po wykupieniu minimum dwu noclegów.

 

Ta popularna miejscowość sportów zimowych przygotowała też specjalną ofertę letnią dla rodzin z dziećmi do 12 roku życia. Magnesami, które mają przyciągnąć dodatkowych turystów do Lucerny i regionu Jeziora Czterech Kantonów, będzie także już wspomniane 125-lecie kolejki na Pilatus, otwarcie 18 czerwca w Muzeum Transportu prezentacji szwajcarskiej czekolady, zaś od 15 sierpnia do 14 września słynny Lucerne Festival.

 

Bazylea zaprasza w czerwcu na targi sztuki Art Basel. Otwiera też nowe kąpielisko w Riehen oraz dwie nowe trasy rowerowe między miastami Oltenh, Liestal i Laufen. Ponadto przygotowała nowy karnet i bilety dla gości. Także popularne regiony sportów zimowych: Wallis – Aletsch, Portes du Soleil, Nendaz, Fermat wprowadzają nowości letnie.

 

M.in. nowy szlak panoramiczny na wysokości 2200 m ponad jeziorem Tracouet, nową trasę rowerową Visp Zermatt , zaś w Portes du Soleil Multi Pass. W innych częściach Szwajcarii też nie zabraknie letnich nowości. M.in. w Saanen koło Gstaad otwarte zostanie nowe schronisko, zaś w Saas Fee wellness Hostel 4000.

 

W Buchs centrum turystyczne Chocolat Frey. W Lozannie ponownie otwarte zostanie Muzeum Olimpijskie, zaś w Montreux „Szlak znanych gości z 30 „mówiącymi” ławkami. Wspomniałem o bezpłatnych kolejkach górskich w St. Moritz dla turystów, którzy skorzystają tam z co najmniej 2 noclegów.

 

Podobne premie wprowadza w sumie 50 szwajcarskich miejscowości i to niektóre już od 1 noclegu. W tym tak popularne jak Arosa, Davos-Klosters, Montreux, Porte-du-Soleil, a także Adelboden, Annivers Liberté czy Villars-Gryon-Diablerets. Nie brak i innych propozycji, także dla turystów z zasobniejszymi portfelami.

 

Np. kolejka linowa Weggis-Rigi Kaltbad zaprasza w soboty od czerwca do września na „Kolacje na górze” w wagonikach, z 3-daniowym menu, w cenie 125 CHF od osoby. Dla odmiany Zermatt „Perfekcyjny dzień”: podziwianie wschodu słońca na Rothorn przy śniadaniu w tamtejszej restauracji oraz zachodu słońca na Gornetgrat przy 3-daniowym obiedzie.

 

Skyline Walk Schilthorn otwiera nową platformę widokową na 2677 m n.p.m. oraz zaprasza na śniadania z James’em Bondem. Jest więc w czym wybierać, a to, co napisałem, to tylko przykłady. Więcej na ten temat znaleźć można na: www.MojaSzwajcaria.pl. Ukazały się też nowe, bezpłatne wydawnictwa w języku polskim w dużych nakładach.

 

M.in. Szwajcaria Best of. A także mapy: Koleje Retyckie i Widoki – Najpiękniejsze panoramy. Schweiz Tourismus zapowiada również akcję promocyjno – informacyjną na łamach kilku popularnych tytułów prasowych oraz sieci handlowej i w jednym z banków.

 

Zdjęcia autora

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top