W końcu maja 2011 roku w rejs dookoła Ameryki Południowej, wyruszy polski jacht s/y Polonus. Będzie to największe tegoroczne przedsięwzięcie żeglarskie. Rejs rozpocznie się 26 maja przy Wałach Chrobrego w Szczecinie a w dwa dni później jacht wyruszy ze Świnoujścia via Bornholm i dalej w kierunku Amsterdamu.
„Polonusem” wokół Ameryki Południowej
Kolejne porty etapowe do których zawijać będzie „Polonus” to kolejno; francuski Lorient, stolica Portugalii Lizbona, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, brazylijski Natal, Rio de Janeiro, Buenos Aires i argentyńska Ushuaia na Ziemi Ognistej skąd odbędzie się kilka rejsów przez Cieśninę Drake’a wokół Hornu i na Antarktydę.
Po żeglowaniu po burzliwych wodach wokół legendarnego przylądka Horn, który dla żeglarzy jest odpowiednikiem Mount Everestu dla alpinistów, „Polonus” wyruszy wzdłuż wybrzeża chilijskiego do Valparaiso, stamtąd do stolicy Peru Limy, dalej do Buenaventury w Kolumbii a stamtąd po przejściu Kanału Panamskiego i rejsie przez Morze Karaibskie jacht zacumuje w St. Martin na Antylach.
Po krótkim odpoczynku „Polonus” wyruszy w maju 2012 na atlantycką część swojej podróży do kanadyjskiego portu Halifax a stamtąd do Reykiaviku na Islandii. Ze stolicy Islandii „Polonus” popłynie na rejs okrężny do portów Grenlandii a po powrocie wyruszy przez Atlantyk do Dublina. Ze stolicy Irlandii żeglarze popłyną Amsterdamu a stamtąd do Świnoujścia.
Zakończenie rejsu zaplanowane jest na koniec września 2012 r.
Rejs ten inspirowany jest wyprawą kapitana Baranowskiego jachtem „Śmiały” przed ponad 40 laty opisanej przez niego w ciekawej książce „Kapitan kuk”.
Po lekturze tej ciekawej książki każdy czytelnik marzył zapewne o wspaniałym rejsie wzdłuż wybrzeży Ameryki Południowej. Każdego chyba żeglarza ciągnie na wzburzone wody cieśniny Drake’a, ku skalistym brzegom Przylądka Horn i lodom Antarktydy. Bo czy jest ktoś, kto nie chciałby zobaczyć wyłaniających się z porannej mgły brzegów Grenlandii?
Trasa rejsu „Polonusa” podzielona została na 22 etapy. Ich opis znaleźć można na www.pagaj.pl. W sumie w tej wyprawie na krańce świata weźmie udział ok. 140 osób.Są jeszcze miejsca na niektórych etapach tego ciekawego rejsu. Żeby zarezerwować miejsce na jachcie, należy skontaktować się z prowadzącym dany etap.
S/y Polonus to stalowy kecz typu Bruceo o długości 14 metra oraz ożaglowaniu o powierzchni 80 m². Zbudowany został w 1991 r., ma silnik Leylanda o mocy 78 KM. i 8 koi.A ponadto VHF, Navtex, radar, kompas satelitarny, GPS, telefon satelitarny Iridium, chartplotter, echosondę, ponton z silnikiem i mnóstwo innych ułatwiających życie drobiazgów. Armatorem jachtu Polonus jest Piotr Mikołajewski.
Więcej o samym jachcie na; www.jachtpolonus.pl