SZCZECIN: „MASZYNERIA FAJBUSIEWICZA”

Michał FajbusiewiczMichał Fajbusiewicz, autor kultowego telewizyjnego programu „Magazyn kryminalny 997”, dziennikarz telewizyjny, scenarzysta, realizator filmowy, ujawnił swoją drugą, mniej znaną twarz. W symbolicznym znaczeniu można ją zobaczyć na wystawie „Maszyneria” w Muzeum Techniki i Komunikacji. Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. Chodzi o imponująca kolekcję maszyn do pisania, które zgromadził.


Michał FajbusiewiczZacznijmy od pytania, co może być ciekawego w oglądaniu maszyn do pisania? Można założyć, że młode pokolenie wie, że są to takie maszyny z klawiszami które należało naciskać, aby na kartce papieru odbijały się litery. Lecz już słysząc o wkręcaniu kartki w wałki, zmianie taśmy czy podwójnej kalce, Pokolenie Z mieć problem ze zrozumieniem, o czym mowa. No więc odpowiadając na powyższe pytanie, można odpowiedzieć – w tych maszynach są piękno i historia.

Między czarnym Rheinmetallem a różową Barbie

Michał FajbusiewiczZacznijmy od piękna. Michałowi Fajbusiewiczowi udało się zebrać bogatą kolekcję maszyn różnych marek o nazwach pobudzających wyobraźnię. Słynny Rheinmetall, Diamant, Olivetti, Łucznik, Bing, Stoewer, Mercedes, Underwood, Standard, Corona, Oliympia… Są maszyny do nauki pisania, składane, walizkowe, są też indeksowe, głowicowe, do pisania pismem Braille’a, jest maszyna do stenotypii, czy urządzenie do wypisywania czeków. Jedne ogromne, inne „do ręki”. Są nawet maszyny dla dzieci, z czołową maszyną marki Barbie, w kolorach różowym i błękitnym. Czyli uwzględniając popularność filmu „Barbie”, coś tak na czasie dla dorosłych jak i dla dzieci.
Większość tych maszyn została starannie zaprojektowana, aby poza użytecznością, cieszyć też oczy estetyką. Maszyny były użytkowane w biurowych i domowych wnętrzach, wśród mniej czy bardziej ładnych mebli, jedne trafiały do biur, a inne do eleganckich domów majętnych ludzi. Toteż kształt liter marek czy ozdoby są często prawdziwym artyzmem.

Maszynistki Churchilla i Hitlera

Michał FajbusiewiczA teraz historia. Maszyny do pisania widać w wielu filmach fabularnych. Maszynistki, czyli sekretarki biegłe w pisaniu na nich – są narratorkami w takich filmach jak „Czas mroku” o Wilsonie Churchillu czy „Upadek”, traktującym o ostatnich dniach Adolfa Hitlera. Bo maszyny do pisania niemal natychmiast zaczęły służyć urzędnikom, pisarzom, politykom, spiskowcom, żołnierzom, naukowcom, można rzec – wszystkim. Poza biurami, domami i uczelniami, używano ich też w koszarach albo wręcz na zapleczu wojennych frontów.

Godna pożądania Olivetti na szyi Władysława Komara

Maszyny do pisania z kolekcji Michała FajbusiewiczaMaszyny do pisania były też obiektem pożądania i walki politycznej. W PRL brakowało ich tak, jak wielu innych towarów. Pisarz Janusz Głowacki wspominał, jak to potężnej postury mistrz olimpijski w miotaniu kulą Władysław Komar przewoził przez urzędy celne schowane pod płaszczem po dwie maszyny do pisania marki Olivetti, spięte na szyi skórzanym paskiem. Z kolei mój znajomy opowiadał, jak to jeszcze na przełomie PRL i III RP, aby kupić bułgarską walizkową maszynę do pisania, musiał uzyskać zezwolenie od milicji, a potem ustawić się bladym świtem przed magazynem, w którym te walizeczki sprzedawano. Bo maszyny były narzędziem walki o ludzkie umysły i emocje.
Do piękna i historii można też dodać kamyczek zmiany przyzwyczajeń – osoby którym przyszło przesiąść się z maszyn do pisania na komputery, często musiały zużyć kilka klawiatur zanim nauczyły się naciskać klawisze dużo delikatniej.

Maszyny do pisania z kolekcji Michała FajbusiewiczaHistoria ponad 300 maszyn Michała Fajbusiewicza

Sam Michał Fajbusiewicz wspomina, że zaczął kolekcjonować swoje maszyny dość przypadkowo, z czasem zamieniając zainteresowanie, jak to często bywa z kolekcjonerami, w pasję. I dość przypadkowo trafił z nimi do szczecińskiego muzeum. Mówiąc krótko – jego kolekcją jakoś nie było zainteresowane muzeum w rodzinnej Łodzi, za to wykazało czujne kierownictwo muzeum w Szczecinie.
Dzięki temu na wystawie możemy obejrzeć 43 maszyny ze starannymi opisami filmowych bohaterów, zasadami działania, ukazaniem etapów rozwoju i zmianami w wyglądzie. Ważne dla rodziców – również z maszyną Barbie. Jest to tylko część maszyn, których redaktor Fajbusiewicz zgromadził ponad trzysta (!).
Michał FajbusiewiczBędąc w Szczecinie, warto zobaczyć „Maszynerię” Fajbusiewicza, podobnie zresztą jak inne, też bardzo ciekawe zbiory Muzeum Techniki i Komunikacji. A może przy okazji pomyśleć, kiedy – bo nie czy, tylko właśnie kiedy – do muzeów trafią obecnie używane komputery.

Od redaktora. Michał Fajbusiewicz jest także wieloletnim członkiem oraz laureatem nagród za najciekawsze publikacje roku o tematyce turystycznej Stowarzyszenia Dziennikarzy – Podróżników „Globtroter”. W muzealnej ekspozycji, która będzie wystawą stałą, znajdują się tylko 43 najciekawsze urządzenia – maszyny do pisania i pokrewne oraz kilkadziesiąt innych przedmiotów, wybranych z ponad 300, które przekazał muzeum ich kolekcjoner. Reszta jest w magazynach.

Zdjęcia pochodzą z jego archiwum .

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top