SZCZECIN: MIASTO CORAZ BARDZIEJ PRZYCIĄGA TURYSTÓW

Okazuje się, że Szczecin to doskonałe miejsce dla turystów, którzy chcą zwiedzić miasto pełne historii, wziąć udział w ciekawym wydarzeniu. Z każdym sezonem widać, że jest coraz częściej wybieranym kierunkiem turystycznym.

Po kilku sezonach COVID – owej stagnacji wreszcie w Szczecinie wystąpił rozkwit turystyki. Tylko w tym roku (do połowy października) Centrum Informacji Turystycznej odwiedziło już prawie 20 tys. turystów. To niemal tyle samo, co przez cały poprzedni rok i prawie 43 proc. więcej niż dwa lata temu o tej samej porze. Wniosek jest jeden – Szczecin przyciąga turystów. Jakich? Zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Od stycznia do połowy października najchętniej odwiedzali go turyści z Niemiec. Stanowią oni 11 proc. ogólnej liczby odwiedzających CIT przy placu Żołnierza Polskiego. Najwięcej jednak przyjeżdża doń Polaków, bo aż 82 proc. Są to mieszkańcy różnych województw – dolnośląskiego, śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego, ale także zachodniopomorskiego. Jak wynika z badań przeprowadzonych w czasie wydarzenia Żagle 2023, na sierpniowy weekend do Szczecina zjechała także spora liczba mieszkańców powiatu koszalińskiego i drawskiego (36,5 proc. oraz 15,4 proc. regionalnych odwiedzających).
A skoro mowa o Żaglach, to wydarzenie jest najlepszym dowodem na to, że turyści chcą odwiedzać Szczecin i łączyć zwiedzanie z obecnością na dużych imprezach. Sierpniowy weekend Żagli zgromadził prawie 390 tys. odwiedzających (w tym prawie 228 tys. unikalnych uczestników). Z całej liczby odwiedzających tylko jedną trzecią stanowili szczecinianie, reszta to turyści regionalni, krajowi oraz zagraniczni.
Od kilku lat widać, że wśród miejsc najchętniej odwiedzanych przez przyjezdnych są: Wały Chrobrego, bazylika archikatedralna, Jasne Błonia, filharmonia, Muzeum Transportu i Komunikacji, a także Łasztownia i ulokowane tam Morskie Centrum Nauki. To Łasztownia okazała się miejscem, które tylko w trakcie jednego sezonu odwiedziło ponad 738 tys. osób (od końca czerwca do początku września zanotowano 356 276 unikalnych uczestników), wśród których połowę stanowili przyjezdni spoza Szczecina. Najliczniejszą grupą turystów zagranicznych, którzy pojawili się na Łasztowni tego lata, byli Niemcy, zaraz za nimi Ukraińcy, Brytyjczycy, Amerykanie, Czesi i Słowacy. Wśród odwiedzających Szczecin latem znaleźli się także blogerzy i podróżnicy, którzy zrelacjonowali swoje pobyty w mieście na własnych kanałach i blogach.
O wzroście zainteresowania nim świadczą także liczby sprzedaży Szczecińskiej Karty Turystycznej, która uprawnia do m.in.: darmowych przejazdów komunikacją miejską, zniżek w muzeach, rabatów w wybranych punktach gastronomicznych oraz daje możliwość zakupów biletów ulgowych na różne wybrane atrakcje. W tym roku wersję 24-godzinną kupiło 457 turystów, a 72- godzinną 1150. W porównaniu do poprzedniego roku był to wzrost o 32 proc.
Nieustanie sporym zainteresowaniem – zarówno wśród mieszkańców, jak i u osób przyjezdnych – cieszą się Miejskie Spacery z Przewodnikiem. W tym roku udało się je zorganizować w czterech językach – polskim, niemieckim, angielskim i ukraińskim. Ciekawostek i historii nt. Szczecina wysłuchało w sumie 1088 osób.
Chociaż sezon letni już minął, to turystyczny trwa nadal. Do Szczecina turyści przyjeżdżają bowiem o każdej porze roku. Już niebawem w centrum miasta zagości Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest doskonałą okazją do tego, aby przyjechać do Szczecina i zostać w nim na dłużej.

Fot. Visit Szczecin

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top