„Stare Powązki nie są zwykłym, zabytkowym cmentarzem jakich wiele w Polsce. Są narodową nekropolią, jednym z najważniejszych pomników naszego dziedzictwa, tak jak zamek na Wawelu, klasztor na Jasnej Górze czy Łazienki w Warszawie – pisze we wstępie do tego pięknego albumu wybitny warsavianista red. Jerzy S. Majewski. Tu spoczywają bohaterowie narodowi, wybitni ludzie kultury, nauki, życia politycznego i społecznego całego kraju. Wystarczy przekroczyć Bramę Świętej Honoraty, strzeżoną przez wykutego w kamieniu rzymskiego legionistę, by znaleźć się w innym świecie….„
Cmentarz Powązkowski to wielka księga narodowej pamięci, tam właśnie spoczęli najznamienitsi artyści, pisarze, politycy, przemysłowcy, naukowcy oraz ci, którzy przez lata walczyli o wolną Polskę. Spacerując alejkami, podziwiając dzieła sztuki sepulkralnej, czytając inskrypcje nagrobne, odkrywamy historię zapisaną w tym wyjątkowym miejscu.
Album zawiera zdjęcia ukazujące niezwykłe pomniki i rzeźby nagrobne, których twórcami byli często wybitni rzeźbiarze i projektanci. W czasie zaborów ludzi najbardziej zasłużonych dla narodu, nie można było uczcić pomnikami na mieście, a jedynie na cmentarzu. Stąd Stare Powązki są miejscem największej w Polsce ekspozycji rzeźb, płaskorzeźb, kaplic i nagrobków stworzonych przez przez najwybitniejszych artystów epoki i działalność Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami – organizacji, która podjęła tak szlachetną inicjatywę ratowania skarbów kultury materialnej Powązek.
Książka wydana z okazji 40-lecia Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im Jerzego Waldorfa przedstawia historię nekropolii i piękno znajdujących się tam dzieł sztuki. Otwiera ją ciekawy tekst Jerzego S. Majewskiego o historii tej starej warszawskiej nekropolii. Słowo wstępne napisali Prezydent RP Bronisław Komorowski i Arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Kardynał Nycz. Dalej mamy kilkaset pięknych, nastrojowych zdjęć oraz na zakończenie esej Marcina Święcickiego przewodniczącego Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im Jerzego Waldorfa o działalności tej jakże potrzebnej instytucji.
Na koniec warto przytoczyć wypowiedź Jerzego Waldorfa, że: „Walcząc o przyszłość narodu, trzeba się oprzeć o jego groby„
Stare Powązki. Wydawnictwo BOSZ. Rok wydania 2014. 192 str. Cena 69.90. ISBN: 978-83-7576-219-8