SŁOWACJA: BRATYSŁAWA – CZARUJĄCA STOLICA

Stolica Słowacji Bratysława atrakcyjnie położona nad Dunajem co roku przyciąga liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto jako cel swojej podróży. Jego historia jest długa i bardzo bogata. Bratysława, ze swoją liczącą ponad dwa tysiące lat tradycją miejską, należy do najstarszych miast Europy. Od roku 1536, kiedy Bratysława (Pressburg) została stolicą Królestwa Węgierskiego, nastąpił rozwój miasta i bogacenie się jego mieszkańców. W katedrze Świętego Marcina do 1830 roku odbyło się 19 ceremonii koronacyjnych królów węgierskich i ich małżonek, o których przypomina korona św. Stefana znajdująca się na wierzchołku wieży wznoszącej się na wysokość 85 metrów ponad miastem.

 

Od dziewięciu lat inscenizowana jest koronacja królów węgierskich, stanowiąc wspaniałą atrakcję dla licznych turystów. Najbliższa koronacja odbędzie się w dniu 24-26.06.2016, a koronowana będzie królowa Maria Teresa – www.korunovacneslavnosti.sk Okres największego rozkwitu miasta wiąże się właśnie z panowaniem na tronie węgierskim Marii Teresy (1740 -1780), która była zakochana w Bratysławie. Maria Teresa podjęła decyzję o przebudowie zamku, który w chwili obecnej jest bez wątpienia największą dominantą i atrakcją stolicy.

Ta majestatyczna budowla wznosi się na wystającej skale położonej 85 metrów nad poziomem Dunaju. Jej sylwetka z czterema wieżami często kojarzy się z przewróconym stołem. Dziś w zamku znajdują się ekspozycje Słowackiego Muzeum Narodowego i pomieszczenia reprezentacyjne Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Po zejściu z zamkowego wzgórza znajdziemy się w samym historycznym centrum miasta, pełnym krętych i wąskich uliczek z mnóstwem galerii i muzeów.

Bramą wejściową do Starego Miasta jest Brama Michalska z nieodłącznym symbolem, jakim jest wieża z dachem w kształcie cebuli i tarasem widokowym. Warto wspiąć się na jej szczyt, po drodze zwiedzając Muzeum Broni, aby następnie z góry nacieszyć oczy wspaniałą panoramą Starego Miasta. Ulica Michalska, to wielki deptak, który latem rozbrzmiewa wielojęzycznym gwarem. Modne piwiarnie i restauracje wypełnione są często do ostatniego miejsca, a turyści przy muzyce i śpiewach bawią się do późnego wieczora.

Z trzech placów położonych w historycznym centrum najbardziej urokliwy jest Rynek Główny. W tym miejscu odbywają się największe imprezy kulturalne. To tam w niedziele przyjeżdżają na spacery i dobrą kawę mieszkańcy stolicy. Każdy budynek na Rynku Głównym jest interesujący, ale szczególną uwagę przyciąga Stary Ratusz, którego obecny wygląd jest wynikiem złożonego procesu architektonicznego, w którym odbijają się różne style i ślady przeróbek budowlanych.

Historia tej wspaniałej budowli sięga początków średniowiecza. Dodatkową atrakcją jest fontanna Maksymiliana gdzie, podobnie jak w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza, umawiają się mieszkańcy. Warto również zwrócić uwagę na mosiężne postacie znajdujące się na Rynku Głównym i w bocznych uliczkach, z którymi często fotografują się turyści. Wspólne zdjęcie z Napoleonem, Podglądaczem, Schönenem Naci, pracującą dziewczyną czy Biznesmenem jest wspaniałą pamiątką z pobytu w Bratysławie.

Prawdziwą dumą i ozdobą miasta są: Pałac Prymasowski i Pałac Mirbacha – uważane za najładniejsze, Pałac Grassalkovichów, który jest siedzibą prezydenta Słowacji oraz Pałac Palffy’ego, w którym w wieku sześciu lat koncertował Wolfgang Amadeusz Mozart. Godną uwagi, położoną na najładniejszym i najruchliwszym Placu Hviezdoslava (największego poety słowackiego), jest również reprezentacyjna budowla Słowackiego Teatru Narodowego, przed którą stoi słynna Ganymedowa fontanna.

Atrakcją turystyczną w mieście są bratysławskie bulwary, położone między historycznym centrum i lewym brzegiem Dunaju, które stanowią miejsce spacerów, spotkań w kawiarniach, przycumowanych do brzegu statków i hoteli wodnych. O atrakcyjnym położeniu Bratysławy możemy się przekonać wjeżdżając windą do restauracji UFO – www.u-f-o.sk, usytuowanej na szczycie pylonu Mostu Słowackiego Powstania Narodowego.

Roztacza się z niej wspaniały widok na Bratysławę i okoliczne Małe Karpaty. Z UFO jest również fascynujący widok na nowo otwarty piąty bratysławski most Apollo i nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe EUROVEA oraz wielofunkcyjny kompleks RIVER PARK. Miłośnikom przyrody zalecamy zwiedzić dzielnicę Kolibę, do której można dotrzeć również dwuosobową kolejka krzesełkową prowadząca z parku leśnego Żelazna Studzienka na Kamzik. Na wzgórzu, w wieży telewizyjnej, znajduje się obrotowa restauracja z fascynującym widokiem na Małe Karpaty /www.altitude.sk/.

Najnowszą atrakcją turystyczną na Dunaju w Bratysławie /na „Tyršovom nábreží” w pobliżu Teatru Arena/ jest otwarty w połowie grudnia 2014 roku Dunajsky pivovar – pierwszy minibrowar na rzece w Europie. Na specjalnie przystosowanym statku, kołyszącym się na falach Dunaju, znajduje się restauracja dla 500 osób z tradycyjną słowacką kuchnią oraz botel dla około 40 osób /19 pokoi dwuosobowych/.

Z Bratysławskiego minibrowaru roztacza się fantastyczny widok na główne dominanty Bratysławy /Zamek, UFO, Parlament, Starówka…/. W tym nietypowym miejscu warzone są niepasteryzowane piwa Patron 11,5° /jasne/ oraz Patron 13o /ciemne/, które były dawniej produkowane w Browarze Patron w Bratysławie. Więcej informacji o nich na stronie: www.dunajskypivovar.sk

Większość atrakcji turystycznych w Bratysławie można zwiedzić specjalnym pociągiem ekologicznym Prešporáčik-iem, który kursuje po Starówce i na Zamek Bratysławski (www.presporacik.sk). Do oddalonego około 60 km Wiednia można dojechać szybkim pociągiem, autobusem, a w sezonie letnim wodolotem lub katamaranem Twin City Liner (podróż trwa około 70-90 min., www.lod.sk, www.twincityliner.com).

Polecana jest również wycieczka statkiem z Bratysławy na Zamek Devin położony w miejscu, w którym rzeka Morawa łączy się z Dunajem. Zamek stoi na potężnym skalistym wzgórzu, dominując nad cała okolicą. W jego środku znajdują się ekspozycje muzealne dostępne dla turystów. Na słowackie wino warto wybrać się do pobliskich Małych Karpat, które stanowią centrum winiarstwa na Słowacji. Winnice zajmują tam ponad 7 300 ha, co stanowi 1/3 powierzchni winorośli w kraju.

Dla miłośników wina, którzy mają ochotę spróbować miejscowych trunków, atrakcją będzie wycieczka Małokarpackim Szlakiem Wina, który prowadzi do otoczonych winnicami zabytkowych miasteczek o średniowiecznym rodowodzie, położonych po wschodniej stronie Małych Karpat. W przesiąkniętych historią piwnicach można delektować się ich starodawnym urokiem i spróbować dobrego wina oraz smakołyków kuchni regionalnej. Najwięcej turystów odwiedza miasteczka Modra, Pezinok i Svätý Júr (Święty Jerzy) w których odbywa się najwięcej imprez winiarskich.

Szczególnie polecamy Dni otwartych winnych piwnic, które organizowane są dwa razy w roku i należą do najbardziej popularnych imprez na Małokarpackim Szlaku Wina. Więcej informacji o nich na stronie www.mvc.sk, www.winoslowackie.pl. Osobom zainteresowanym historią słowackiego winiarstwa i zapoznaniem się z najlepszymi winami produkowanymi na Słowacji polecamy odwiedzić Narodowy Salon Win Republiki Słowackiej w Muzeum Winiarstwa w historycznym centrum Bratysławy.

Zwiedzanie ekspozycji można połączyć z degustacją słowackich win. Więcej na www.nsvsr.sk. Na pieczone gęsi, kaczki i ziemniaczane loksze nadziewane wątróbką warto wybrać się do miejscowości Słowacki Grob, która słynie z tego rodzaju potraw od ponad 100 lat. Ponadto w Małych Karpatach warto zwiedzić: znakomicie zachowany gotycki zamek Červený Kameň zaprojektowany przez Albrechta Dürera, zamek Smolenice oraz pobliską jaskinię Driny z bardzo pięknymi formami krasowymi i wodospadami.

Regionalną atrakcją turystyczną jest również manufaktura majoliki w miasteczku Modra. Wymienione atrakcje, to z pewnością nie wszystko, co czeka w tym regionie na polskich turystów. Małe Karpaty oraz Bratysława stanowią same w sobie doskonały cel podróży, gdzie warto zatrzymać się na dłużej i to nie tylko przy okazji wyprawy do Wiednia, czy dalej na południe Europy.

 

Zdjęcia: Narodowe Centrum Turystyki Słowackiej

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top