Linia lotnicza Ryanair stworzy we Wrocławiu pierwsze w Polsce centrum obsługi technicznej samolotów. Budowa centrum na wrocławskim lotnisku rozpocznie się w listopadzie br. Obiekt zostanie oddany do użytku w marcu 2016 r. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 6 mln euro. Dzięki niej ma powstać do 150 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanego personelu, w tym licencjonowanych inżynierów, mechaników oraz personelu pomocniczego. Centrum obsługi technicznej (WAMS) będzie zaprojektowane z myślą o przeglądach typu „C” dla samolotów Boeing 737-800.
Składać się będzie z 2-stanowiskowego, nowoczesnego hangaru, z możliwością dalszej rozbudowy. Na wrocławskim lotnisku stacjonują obecnie 2 samoloty Ryanair. Linie niedawno ogłosiły rozkład lotów na zimę 2015 r., z nowym połączeniem na Teneryfę. Siatka 16 połączeń w nadchodzącym sezonie zimowym umożliwi przewoźnikowi osiągnięcie wyniku na poziomie 1 mln klientów w skali roku, co ma pozwolić na utrzymanie 1000 miejsc pracy na Dolnym Śląsku.
– Ta inwestycja, o wartości 6 mln euro, jest możliwa dzięki pomocy i wsparciu Portu Lotniczego Wrocław – mówi Michael Hickey, dyrektor operacyjny Ryanair. – Wrocławskie centrum obsługi technicznej WAMS zostanie otwarte w marcu 2016 r. i pozwoli na utworzenie do 150 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanego personelu. Polska jest bardzo ważnym rynkiem wzrostu dla Ryanair. Wrocław jest również fantastycznym miejscem do zatrudnienia wykwalifikowanego personelu, który będzie wspierać ten ambitny projekt w nadchodzących miesiącach i latach – dodaje.
– Rozmowy na temat centrum obsługi technicznej samolotów Ryanair były prowadzone od kilku lat – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Przewoźnik od początku swojej działalności na polskim niebie jest silnie związany ze stolicą Dolnego Śląska. Jesteśmy przekonani, że decyzja o uruchomieniu centrum właśnie na wrocławskim lotnisku jeszcze wzmocni te więzi. Dzięki temu w przyszłości będziemy jeszcze bardziej atrakcyjnym lotniskiem dla przewoźników, którzy poszukują miejsca dla swojej bazy technicznej. We Wrocławiu znajdą grupę świetnie wykształconych i doświadczonych ekspertów, więc wybór naszego miasta i lotniska będzie oczywisty.- dodaje prezes.