PRZEWODNIKI COOKA – MADERA

 

Maleńka – liczy zaledwie 741 km kw. a łącznie z innymi wysepkami tego archipelagu 794 km kw., zagubiona na Atlantyku w odległości blisko tysiąca kilometrów od kontynentu europejskiego i ponad 600 od zachodniego wybrzeża Maroka, portugalska wyspa Madera nie należy jeszcze do zbyt popularnych miejsc turystycznych podróży Polaków.

Przede wszystkim ze względu na odległość i koszty podróży oraz fakt, że w niektórych przewodnikach w języku polskim po Portugalii jest pomijana, podobnie jak drugi archipelag portugalski na Atlantyku – Azory. A jest to wyspa bardzo ciekawa, o zróżnicowanych, pięknych krajobrazach z malowniczymi nadmorskimi górami, przyrodzie, ciekawych zabytkach, zwyczajach, kuchni i innych walorach turystycznych, o życzliwych gościom ludziach nie wspominając.

 

Z uznaniem należy więc powitać przewodnik po Maderze wydany przez wydawnictwo Hachette Polska w serii „Przewodniki Thomasa Cooka” w niewielkim, poręcznym formacie kieszonkowym. Dosyć bogato ilustrowany, z również barwnymi planami miast i mapkami wysp, zawiera najważniejsze informacje interesujące turystę.

 

Podstawowe na temat geografii, historii – z jej kalendarium sięgającym czasów sprzed… 20 mln lat , polityki i kultury. Rady i wskazówki dotyczące zakwaterowania, wyżywienia, zakupów, rozrywek, sportu i wypoczynku oraz dzieci – z cenną informacją, że dla nich jest tam mniej udogodnień niż w innych regionach Portugalii, gdyż jest to miejsce przede wszystkim dla turystów starszych.

 

Informacje turystyczno – krajoznawcze o tym co tam można i warto zwiedzać zawarte zostały w najobszerniejszej, ponad 100 – stronicowej części Warto zobaczyć. Przede wszystkim w stolicy wyspy – mieście Funchal, jak również w innych jej częściach. Są też propozycje kilkunastu spacerów i wycieczek po najciekawszych miejscach oraz atrakcyjnych wypraw podwodnych, łodziami, wędkarstwa sportowego itp.

 

W tekst przewodnika włamano również obszerniejsze informacje monotematyczne Warto wiedzieć, np. Legendy o odkryciu wyspy, Wina z Madery, Kolonizacja Madery, Tradycyjne stroje, Wikliniarstwo, Levady – sieć kanałów nawadniających, Skały wulkaniczne, Polowania na wieloryby i ochrona gatunku itp.

 

Czy o regionalnej kuchni, z informacją m.in. o pysznych, chociaż o trochę odrażającym wyglądzie, rybach głębinowych Espada, żyjących tylko w wodach przybrzeżnych tego archipelagu oraz niektórych wysp japońskich. Z informacją, jak one są łowione oraz, że różnica ciśnień zabija je zanim zostaną wyciągnięte na powierzchnię wody.

 

Wśród niewielkich, również włamanych w tekst informacji o charakterze ciekawostek, znalazła się interesująca turystów polskich o willi Quinta Bettencourt na przedmieściach Funchal, w której na początku lat 30-tych XX w. wypoczywał marszałek Józef Piłsudski. Szkoda jednak, że pominięto znacznie ciekawszą legendę o naszym królu Władysławie Warneńczyku.

 

Według której nie poległ on bynajmniej w 1444 roku w bitwie pod Warną ( na pobojowisku nie znaleziono jego ciała ), lecz w 10 lat później w przebraniu dotarł na Maderę, gdzie ożenił się, żył do starości i zginął od skały spadającej na statek, którym płynął do Funchal. I zachował się jego grób w klasztorze na wyspie. Są w tym przewodniku oczywiście również informacje praktyczne, mini słowniczek polsko portugalski z przydatnymi zwrotami oraz indeks ułatwiający szybkie odszukanie potrzebnej informacji.

 

MADERA. Przewodnik z serii „Thomas Cook”. Przekład Magdalena Ginter – Frołow, Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2009, str. 192.

 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top