W serii przewodników – celowników wydawnictwa Bezdroża ukazała się kolejna pozycja, tym razem poświęcona adriatyckiemu wybrzeżu od granicy Słowenii z Włochami – po granicę Czarnogóry z Albanią.
Przewodnik ten obejmuje nie tylko samo wybrzeże oraz najważniejsze wyspy, ale również ciekawe miejscowości i miejsca niekiedy dosyć odległe od Adriatyku.
A nawet położoną poza trzema tytułowymi krajami pielgrzymkową miejscowość Međugorje w republice Bośni i Hercegowiny, która ma jedynie symboliczny dostęp do morza przez „korytarz” prowadzący przez Chorwację.
Przypomnę, że przewodniki tej serii zawierają atlasy, plany miast oraz mapy wysp, kolorowe zdjęcia – w tym przypadku ponad 170 – opisy najciekawszych miejsc, zwięzłe informacje praktyczne oraz odsyłacze. W odróżnieniu od wcześniejszych przewodników tej serii, w tym znajduje się tylko Indeks atrakcji turystycznych układzie alfabetycznym wg. nazw miejscowości i miejsc w poszczególnych krajach: Chorwacji – 38 pozycji, Słowenii – 13 i Czarnogóry 15. Nie ma natomiast Indeksu innych atrakcji.
Prezentacja objętych nim krajów zawiera ich krajoznawcze ABC: informacje o ukształtowaniu terenu, klimacie, faunie, florze i obiektach wpisanych na Listę UNESCO. A następnie poszczególne miejscowości i miejsca – m.in. wyspy, parki narodowe, jaskinie, jeziora itp. W układzie: na lewej z dwu rozłożonych stron informacje, na prawej dotyczące ich zdjęcia.
Zarówno po 2-3 na stronie, jak i obszerniejsze w przypadku np. Dubrownika i jego okolic – 8 stron, czy większych wysp, np. Brač, Crez, Hvar czy Pag z najważniejszymi na nich miejscowościami, zabytkami i miejscami. W przewodniku tym autorzy uwzględnili chyba wszystko, co na wybrzeżu i w regionach nadmorskich tych krajów jest rzeczywiście najciekawsze. Opisy są zwięzłe, ale zawierają podstawowe informacje. W przypadku np. muzeów i innych obiektów z ich adresami, nr telefonów, godzinami wstępu i cenami biletów.
Niestety, brak konsekwencji w nazewnictwie. Generalnie stosowane są polskie nazwy: kościołów, klasztorów, twierdz itp. Tylko w przypadku części z nich uzupełnionych w nawiasach nazwami w językach miejscowych. Co może turystom utrudniać ich odnajdywanie i zwiedzanie. Zdarzają się również informacje niepełne. Np. w przypadku wspomnianej już pielgrzymkowej wioski Međugorje mimo zamieszczenia wzmianki, że tamtejsze „objawienia” i „cuda” nie są oficjalnie uznawane przez Watykan, obszernie je omówiono, jak gdyby były one czymś niepodważalnym.
Każdą część przewodnika poświęconą poszczególnym krajom zamykają na końcu Informatory A-Z zawierające przydatne turyście informacje. Na temat aptek, banków i bankomatów, cła, formalności wizowo – paszportowych, informacji turystycznej, noclegów, wyżywienia, opieki medycznej i pomocy w nagłych wypadkach, dróg, przepisów drogowych oraz parkingów, paliwa itp. A także zagrożeń z jakimi można się spotkać oraz zakupów z godzinami otwarcia sklepów.
Jest to więc bardzo przydatne kompendium informacji o atrakcjach turystycznych tytułowych krajów, ich wybrzeżach i miejscach ciekawych poza nimi, z mapami i indeksami nazw miejscowości. Wygodne w użyciu, gdyż z grzbietem spiętym sprężynką, co ułatwia otwieranie i korzystanie z tych informacji.
WYBRZEŻE CHORWACJI, SŁOWENII I CZARNOGÓRY. Przewodnik z serii przewodniki – celowniki. Autorzy: Chorwacja – Zuzanna Brusić i Salomea Pamuła, Słowenia – Magdalena Dobrzańska–Bzowska i Krzysztof Bzowski, Czarnogóra – Draginja Nadaždin i Maciej Niedźwiecki. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2010, str. 207, cena 29,90 zł.