Wenecja jest jednym z najbardziej niezwykłych, a zarazem pięknych miast świata. Chociaż niełatwym do życia w nim ze względu na wszechobecną wodę, częste powodzie oraz tłumy turystów.
Jej bogata i burzliwa, ponad 15 wiekowa historia oraz niezliczone zabytki i znajdujące się w niej dzieła sztuki spowodowały, że znajduje się ona na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie tego miasta poprzecinanego kanałami pełniącymi też funkcje ulic jest czymś fascynującym. Wymaga jednak orientacji w tym co – i gdzie – zobaczyć trzeba przede wszystkim.
Bo złudzeniu ulegają ci turyści, którym wydaje się, że wystarczy do tego miasta nad adriatycką laguną wpaść na weekend aby je poznać.
W rzeczywistości tylko na „liźnięcie” Wenecji i zwiedzenie w niej chociażby kilkudziesięciu najważniejszych zabytków, budowli, muzeów i miejsc, nawet tydzień to za mało. Wybór tego, co – przy ograniczonym na to czasie – chce się zobaczyć przede wszystkim oraz szybkie dotarcie do niego ułatwić ma nowy przewodnik – celownik wydany przez krakowską oficynę Bezdroża.
Zgodnie z koncepcją tej serii stanowi on połączenie atlasu – planu miasta w skali 1 : 10 000, dużej dawki dobrych zdjęć, krótkiej informacji o dziejach miasta oraz o najciekawszych zabytkach, obiektach i miejscach. A także turystycznych informacji praktycznych. Autorka proponuje na wstępie, w Indeksie alfabetycznym z odsyłaczami na odpowiednie strony atlasu lub poza nim, 112 atrakcji turystycznych.
Można oczywiście dyskutować, czy nie powinno ich być o kilka więcej, czy o kilkanaście mniej, ale nie brakuje w nim niczego naprawdę cennego i wartego uwagi. Dodatkowo w „Indeksie pozostałych obiektów” wymienia ponad 170 innych z odsyłaczami do ich lokalizacji na planie, ale już bez opisów i informacji o nich.
Zabytki, obiekty i miejsca zawarte w tym „Indeksie”, przedzielone 9 – stronicowym planem miasta ( Atlasem ) i 10 – stronicowym rozdziałem „Historia Wenecji” zawierającym w ogromnym skrócie najważniejsze i ważne momenty w jej dziejach, omówione są w podstawowym rozdziale: „Atrakcje Wenecji”.
Też w porządku alfabetycznym według ich włoskich nazw i numeracji zgodnej z Indeksem atrakcji turystycznych. Przy czym na jednej stronie rozłożonego przewodnika znajdują się informacje o zabytkach i obiektach, z reguły po 3-2, ale w zależności od ich rangi i znaczenia, nawet 1-2 stronicowych. Na drugiej zaś odpowiednie zdjęcia. W opisach są też odnośniki na inne strony przewodnika.
Bo część miejsc nie jest opisana kompleksowo, lecz fragmentarycznie. Np. w opisie Canal Grande znajdują się odnośniki do 11 budowli lub miejsc znajdujących się nad nim, a równocześnie przy ich opisach odsyłacze do Canal Grande. Podobnie w przypadku Placu Św. Marka, wyspy Murano i wielu innych. Ma to ułatwiać zwiedzanie oraz szybką orientację w tym co jest ważne oraz dodatkowo warte poznania.
Opisy są, oczywiście, krótkie, ale zawierają przynajmniej podstawowe informacje i fakty ważne dla turysty. W tekst przewodnika włamano ( szkoda, że bez uwzględnienia ich w spisie treści lub w którymś z indeksów ) kilka obszerniejszych – od 1 do nawet 6 stron – informacji monotematycznych:
„Święta i wydarzenia kulturalne”, „Kalendarium najważniejszych wydarzeń”, „Karnawał w Wenecji”, „Inspiracje weneckie”, „W labiryncie kanałów” i „Słynni Wenecjanie”. Jedne pełniejsze, inne napisane trochę „po łebkach”.
W przypadku np. „Sławnych Wenecjan”, autorka najwięcej miejsca poświęciła słynnemu podróżnikowi Marco Polo ( chociaż warto było wspomnieć w tym miejscu, że kilkadziesiąt lat przed tym wenecjaninem na dworze władcy Chin był, i opisał tę podróż, chociaż nie tak barwnie, polski zakonnik Benedykt Polak ) oraz awanturnikowi i uwodzicielowi Giacomo Casanovie.
Pozostałych, m.in. Giovanniego Belliniego, Antonia Canovę, Carla Goldoniego, Antonia Vivaldiego tylko wspomniała. Lub wymieniła ich nazwiska ( Giorgioni, Tintoretto, Tycjan ) nawet bez imion. 17 – stronicowy rozdział „Informacje praktyczne” zawiera informacje o noclegach w Wenecji i jej okolicach ( kempingi ) w różnego rodzaju obiektach, wyżywieniu, komunikacji, kulturze i rozrywce oraz sugerowanych zakupach. 1 – stronicowy mini słowniczek polsko – włoski ma ułatwić porozumiewanie się na miejscu w podstawowych sprawach.
Dobre, podstawowe informacje, plan miasta oraz spis ulic i kanałów, ponad 140 ładnych fotografii, całość wydrukowana na dobrym papierze z grzbietem spiętym sprężyną, co ułatwia otwieranie w potrzebnym miejscu oraz przystępna cena powodują, że przewodnik ten powinien cieszyć się popularnością.
WENECJA. Przewodnik – celownik. Autorka: Berenika Wilczyńska. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. I, Kraków 2011, str. 183, cena 29,90 zł.