PRZEWODNIKI BEZDROŻY: GÓRNY ŚLASK, JURA I PODBESKIDZIE

 

 

Rowery, mimo klimatu umożliwiającego korzystanie z nich tylko przez cześć roku, stają się w Polsce coraz popularniejsze. Zarówno jako środek transportu lokalnego, także w dużych miastach, jak i używane w celach rekreacyjnych czy krajoznawczych. Do tej drugiej kategorii użytkowników skierowany jest wydany właśnie przewodnik Bezdroży po Górnym Śląsku, Jurze i Podbeskidziu.

 

Na co dzień – piszą autorzy we wstępie – przywiązani jesteśmy do miejsc, w których mieszkamy, uczymy się bądź pracujemy – poruszamy się po utartych szlakach, łączących kilka, kilkanaście miejsc w mieście nie wiedząc często, co znajduje się kilka ulic dalej… Okolice naszego miasta traktujemy na ogół po macoszemu. Tymczasem kryją one wiele, często niespodziewanych atrakcji… Na opisanych w przewodniku trasach napotkamy ciekawe, choć czasem nieco zapomniane kościoły i dwory, zabytki techniki, a także zaskakujące widoki, urokliwe zakątki i pomniki przyrody – współtworzące krajobraz kulturowy, historyczny i przyrodniczy regionu w którym mieszkamy.

 

Przewodnik rowerowy Górny Śląsk, Jura i Podbeskidzie powstał z myślą o tych wszystkich, którzy chcą – wykorzystując choćby tylko pojedyncze wolne dni, a nawet popołudnia – przełamywać codzienność życia w wielkim mieście i poznawać z rowerowego siodełka jego bliższe (a czasem także szerzej pojęte) okolice. Trasy zaplanowano tak, by przejechać je mógł każdy, niezależnie od typu roweru, jakim dysponuje, a także kondycji (a zatem na wycieczkę można też zabrać dzieci).

 

Choć można wyróżnić wśród nich łatwiejsze i trudniejsze, wszystkie mają charakter rekreacyjny – rzadko przekraczają 50 m długości, unikają stromych podjazdów i zjazdów, a także odcinków prowadzących po uciążliwych nawierzchniach (piaskach itp.) Punkty początkowe i startowe dobrano tak, by dojazd do nich i powrót) był jak najłatwiejszy – zarówno samochodem, jak i przyjaznymi dla rowerów środkami komunikacji publicznej (np. pociągiem osobowym lub kolejką miejską). W miarę możliwości zadbano też o bezpieczeństwo – przede wszystkim zminimalizowano ilość odcinków przebiegających drogami o dużym nasileniu ruchu samochodowego.”

 

W przewodniku znajdują się mapy i profile tras, kolorowe zdjęcia ciekawszych miejsc, zabytków i obiektów, informacje o nich z ikonami w tekście ułatwiającymi wybór tego, co rowerzystę interesuje najbardziej. Część przewodnikową poprzedza poradnik rowerowy zawierający mnóstwo przydatnych informacji. Od wyboru i kupna roweru – z dostosowaniem go do własnych potrzeb (górski, trekkingowy, turystyczny). Są w niej też opisy głównych elementów roweru i ich zastosowania, dostępnego i przydatnego wyposażenia dodatkowego. Sposobów jazdy w różnym terenie (po ulicy, ścieżce rowerowej, po chodniku), technikach efektywnej i bezpiecznej jazdy, konserwacji elementów roweru, planowania wycieczek itp.

 

Obszerna część przewodnikowa proponuje 20 różnych tras, m.in. Pętla wokół północnej części Jury; Wokół dawnego księstwa siewierskiego; Zamek (Ogrodzieniec) i pustynia (Błędowska); Dolinki Jurajskie; Dolina Prądnika; Pośród zamków i jezior śląskich; Tajemnice lasów kobierskich itd. Każda z tych tras zawiera jej charakterystykę, opis – także najciekawszych miejsc, zabytków i obiektów, jak również związane z nimi ciekawostki. Na końcu umieszczono Indeks wybranych miejsc i atrakcji przyrodniczych. Grzbiet przewodnika spięty spiralą ułatwia korzystanie z niego również w trakcie jazdy.

 

GÓRNY ŚLĄSK, JURA I PODBESKIDZIE. Wycieczki i trasy rowerowe. Autorzy: Jarosław Skalski, Dawid Mastek, Dominik Sarnowski, Monika Zielińska, Michał Franaszek. Przewodnik Bezdroży, Wydawnictwo Helion, wyd. I, Gliwice 2014, str. 219, cena 29,90 zł. ISBN 978-83-246-8586-8

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top