CZECHY: KRALICKIE LATO POD ŚNIEŻNIKIEM

 

 

W północno wschodnim zakątku Wschodnich Czech, tam gdzie zbiegają się zlewiska trzech europejskich mórz, rozciąga się region niewielki, ale swoją malowniczością nie ustępujący najbardziej renomowanym zakątkom kraju naszych południowych sąsiadów. W niewielkiej kotlince, gdzie zalesione pasma górskie rozstępują się na moment, tworząc znane od wieków przejście przez góry leżą Kraliky, będące stolicą zagubionej wśród gór ziemi. Położone tuż za polska granicą, kuszą piękną przyrodą, ciekawymi zabytkami, burzliwą historią, a przede wszystkim spokojem i możliwością oderwania się na kilka dni od pędu współczesnego życia. Kilkutysięczne miasteczko, ze schludnym rynkiem otoczonym zabytkowymi kamieniczkami przycupnęło pod zielonym kopcem Góry Matki Bożej, na szczycie której stoi widoczny z daleka kompleks klasztorny – jedno z najpiękniej położonych i najbardziej zadbanych miejsc pątniczych w Czechach.

 

Piękny widok na górskie otoczenie Kralik mocno uświadamia, że stąd zdecydowanie bliżej do nieba. W okolicach miasteczka nie brak innych doskonałych punktów widokowych – rozległe panoramy rozciągają się z wieży widokowej na Suchym Wierchu, doskonały punkt widokowy to Krzyżowa Góra, ale najpiękniejszego widoku doświadczyć można ze szczytu Śnieżnika, z którego przy dobrej pogodzie widać praktycznie całe Sudety i wielkie obszary nizin do nich przylegających. Cały masyw tej granicznej góry jest idealnym miejscem na górskie wędrówki, a liczne szlaki i drogi stokowe czynią z niego także jedno z najlepszych w tej części Europy miejsc na rowerowe wycieczki.

 

Wielką ciekawostką jest szczyt Trójmorskiego Wierchu, z nową wieżą widokową, na którym schodzą się działy wodne trzech europejskich mórz – Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Góry kryją w sobie nie tylko dzikie mateczniki i trudno dostępne, rzadko przez ludzi odwiedzane ostępy leśne, ale także pozostałości wielkiej, dramatycznej historii regionu, zwłaszcza z czasów II wojny światowej. Praktycznie wszędzie znaleźć można tu porzucone bunkry, zbudowane w okresie międzywojennym w ówczesnej Czechosłowacji, przeciwko rodzącej się potędze hitlerowskich Niemiec. Tworzyły one w tym regionie najsilniej ufortyfikowaną, „betonową granicę”, w ówczesnych czasach trudną do zdobycia.

 

Bunkry połączone były podziemnymi korytarzami, tworząc prawdziwe twierdze, z których dwie – Bouda i Húrka udostępnione są do zwiedzania. Kralicko posiada nie tylko wiele atrakcyjnych miejsc, ale także znakomitą infrastrukturę turystyczną. Setki kilometrów szlaków pieszych i rowerowych, hotele, schroniska i pensjonaty tworzą klimat sprzyjający wakacyjnym wędrówkom. Można skorzystać z noclegów pod samym Śnieżnikiem, w luksusowym hotelu „Vista” w Dolni Moravie, gdzie w zimie funkcjonuje jeden z najnowocześniejszych ośrodków narciarskich w Czechach, ale można też wypocząć w hotelu przy renesansowej twierdzy Orlica w Letohradzie.

 

Czy spędzić romantyczną noc na szczycie Suchego Wierchu, gdzie stoi nowoczesny hotel górski. Teraz nadarza się dobra okazja by odwiedzić ten malowniczy region. Biorąc udział w zabawie organizowanej przez CzechTourism.com, Klub Podróży Horyzonty i Relax&Sport Dolni Morava, zarządzający hotelami i wyciągami pod Śnieżnikiem, możesz wygrać trzydniowy pobyt dla dwóch osób w luksusowym hotelu Vista****.

 

Wystarczy wejść śledzić profil Klubu Podróży Horyzonty (https://www.facebook.com/KlubPodrozyHoryzonty) lub Discover Czech Republic (https://www.facebook.com/czechrepublic), gdzie przez najbliższe dwa tygodnie będziemy publikować foto-zagadki – najpiękniejsze miejsca Republiki Czeskiej. Trzeba polubić profil i zdjęcie, udostępnić je i oczywiście odpowiedzieć, jakie miejsce przedstawia zdjęcie. Wszyscy, którzy odpowiedzą prawidłowo i spełnią pozostałe warunki, przechodzą do finału, w którym wygrywa ten, kto pierwszy odpowie prawidłowo (a także oczywiście polubi i udostępni zdjęcie).

 

Nagrodą jest voucher na trzydniowy pobyt dla dwóch osób w luksusowym hotelu Vista**** (termin do uzgodnienia), wyposażonym w kompletne zaplecze spa&wellness, korty tenisowe, bowling, park adrenalinowy, a przede wszystkim położonym w idyllicznej dolinie Morawy pod Śnieżnikiem. Jeśli chcecie sprawdzić wszystkie atrakcje, zajrzyjcie na stronę ośrodka – http://www.dolnimorava.cz/ Już teraz wejdź na: https://www.facebook.com/KlubPodrozyHoryzonty lub https://www.facebook.com/czechrepublic i zobacz pierwszą fotozagadkę! Zapraszamy do dobrej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o Czechach!

 

Zdjęcie: Ivana Cistinova

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top