PRZEWODNIKI BEZDROŻY: PETERSBURG

Wydawnictwo Bezdroża już po raz czwarty wydało przewodnik po Petersburgu. Trudno się temu dziwić, bo jest on bardzo dobry, przy czym niewielki i poręczny w podróży. Autorki bardzo dobrze informują w nim o tym, jak przygotować się do podróży, uzyskać wizę – Federacja Rosyjska i Białoruś to ostatnie już kraje europejskie, na wjazd do których potrzebują ich Polacy, czym i jak dojechać na miejsce, gdzie zatrzymać się, zjeść, poruszać po „Północnej stolicy” Rosji itp.

Świetny jest rozdział poświęcony charakterystyce geograficznej Petersburga, a zwłaszcza prezentacja jego 300 – letniej historii, od momentu założenia po współczesność, informacje o mieszkańcach i społeczeństwie, Polakach w dziejach miasta itp. W tekst włamano szereg interesujących, niekiedy anegdotycznych informacji tematycznych w ramkach.

 

Zgodnie z zapowiedzią wydawcy: „Turysta znajdzie w naszym przewodniku wszystko, co w takiej podróży najistotniejsze – porady jak dotrzeć do Petersburga, jak odnaleźć się zaraz po przybyciu na miejsce, gdzie szukać schronienia na noc, gdzie zjeść, jak korzystać z komunikacji miejskiej oraz możliwości oferowany w miejscach użyteczności publicznej.”, w Informacjach praktycznych rzeczywiście znajduje się to, co jest potrzebne: wszystkie dworce kolejowe i autobusowe z ich nazwami, lokalizacją, numerami telefonów oraz dojazdem.

 

Porty rzeczne i morskie, komunikacja miejska, taksówki i wynajem samochodów. Ponadto propozycje udziału w wycieczkach organizowanych na miejscu. Sporo miejsca zajmują informacje o noclegach, które nadal stanowią tam problem, bo hoteli jest mało i są drogie. Oprócz więc kilkunastu hoteli od 5 gwiazdek do tanich – z cenami, proponują też wynajmowanie kwater, ale nie od osób przypadkowych, lecz za pośrednictwem agencji, których kilka nazw, adresów, lokalizacji, telefonów, faksów, stron internetowych itp. publikują.

 

Obszerne są informacje na temat wyżywienia, z różnymi rodzajami kuchni: rosyjskiej, europejskiej, egzotycznej, żydowskiej, rybnej, wegeteriańskiej – z nazwami i adresami oraz charakterystyką i innymi danymi restauracji. Są również podobne informacje o kawiarniach artystycznych, bistrach, kawiarniach i cukierniach. Dokładnie i rzeczowo przedstawione zostały chyba wszystkie liczące się muzea: ich nazwy, adresy, lokalizacja, telefony, dni i godziny otwarcia, ceny biletów. Jak również najważniejsze biblioteki i archiwa. Osobno – kalendarium wydarzeń i festiwali. Ponadto informacje i rady dotyczące zakupów.

 

Podstawowa cześć przewodnika, to propozycje poznawania miasta 8 -ma trasami. Uwzględniono w nich na pewno wszystko co najważniejsze, ale chyba również wiele mniej ważnych zabytków, obiektów, pomników, miejsc itp. Ze zwięzłymi, chociaż dosyć wyczerpującymi informacjami o nich – a przy okazji na trasie o wielu innych, np. domach, w których mieszkali sławni ludzie, z ciekawostkami, anegdotkami itd. Wytłuszczone nazwy zabytków i obiektów ułatwiają ich odszukiwanie.

 

Wadą natomiast, moim zdaniem, jest brak w nawiasach, po nazwach polskich, również nazw rosyjskich. I to zarówno napisanych alfabetem łacińskim, jak i cyrylicą, aby turysta nie znający języka mógł ewentualnie pokazując ją, uzyskać informację jak tam trafić. Bo skąd ma wiedzieć np., że Wielki Dom Targowy – to Gostinyj Dwor, Kolumna Aleksandra I – Aleksandrijskij Stołb, Jeździec Miedziany – Miednyj Wsadnik, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego – Woskresienskij sobor, a Sobór św. Izaaka Dalmatyńskiego – Issakijewskij Sobor itp.

 

Tylko w nielicznych przypadkach, poza stacjami kolejowymi, autobusami, przystaniami i lotniskami, uwzględniono obok polskich – również nazwy rosyjskie. M.in. Cmentarz św. Łazarza ( Łazariewskij ), czy Pałac Katarzyny w Carskim Siole ( Jekatierinskij ). Poza zwiedzaniem Petersburga, są w przewodniku propozycje – z ich opisami, informacjami czym i jak dojechać itp. – wycieczek w okolice: do Peterhofu, Strelnej, Carskiego Sioła, Pawłowska, Gatczyny, Łomonosowa, Kronsztadu i na Wyspę Wałaam.

 

Warto do tego, moim zdaniem, dodać w następnym wydaniu również Riepino, do którego jest łatwy dojazd „elektriczyką”. A dom – muzeum w którym mieszkał i tworzył znakomity malarz Ilja Riepin, na pewno zainteresuje wielu miłośników jego twórczości. Dodam, że w przewodniku obok nie najlepszej jakości czarno – białych ilustracji, są wielobarwne wkładki z dobrymi zdjęciami zabytków oraz planami proponowanych tras zwiedzania, uwzględniających co na nich warto zobaczyć. A umieszczony na końcu minisłowniczek polsko – rosyjski z podstawowymi zwrotami, w wielu przypadkach może turyście nie znającemu tego języka, pomóc na miejscu.

 

PETERSBURG. MIASTO BIAŁYCH NOCY. Autorki: Eliza Małek i Elżbieta Stefanowicz – Maciaszek. Wydawnictwo Bezdroża, wyd. IV, Kraków 2009, str. 187.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top