IRLANDZKIE SPOTKANIA

TOURISM IRELAND– przedstawicielstwo turystyki Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej w Polsce, zorganizowało w tygodniu targowym TT Warsaw 2009 aż trzy spotkania z polską branżą turystyczną i prasą. Oczywiście, jak zwykle, na wszystkie zaproszeni byli również członkowie naszego stowarzyszenia oraz portalu Globtroter Info. Na konferencji prasowej w PAP dyr. Radosław Grabski, przedstawiciel Irlandzkich Linii Lotniczych Aerlingus w Polsce, poinformował o ich nowościach.

Przypomniał, że linie działają od 1936 roku, latają do 70 portów lotniczych – z czego 60 w Europie, a także do wielu w USA. Dysponują 44 airbusami i przewożą rocznie ponad 6 mln pasażerów. Są liniami regularnymi, ale równocześnie tanimi. W ciągu 5 lat obecności na rynku polskim przewiozły już setki tysięcy pasażerów do Irlandii i powrotem.

 

Oferują ponadto dobre połączenia przesiadkowe, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych. Samoloty Aerlingusa latają codziennie z Warszawy i Krakowa do Dublina. 25 października rozpoczną również codzienne loty między Warszawą i londyńskim lotniskiem Gatwick. Z konkurencyjnymi cenami – obejmują one również podatki i opłaty lotniskowe, bo już od 116 złotych w jedną stronę. Więcej szczegółów na temat tych linii znaleźć można na www.aerlingus.com. Tam też, za pośrednictwem Internetu, zarezerwować i kupić bilety. Sprzedawane są one także w biurze linii w Warszawie i przez agentów.

 

Przedstawicielka Tourism Ireland w Polsce Justyna Schramm, znana naszym czytelnikom również z publikacji w Globtroter Info na temat nowości w turystyce irlandzkiej, poinformowała o nowej kampanii reklamowej oraz hitach 2009 roku. Kampania ta, w warunkach kryzysu gospodarczego, który dotknął również turystykę irlandzką, skierowana jest przede wszystkim do polskiej branży turystycznej, chociaż również turyści indywidualni liczyć mogą na rady i pomoc.

 

Założenie stanowi zasada: nie planuj wyjazdu, zostaw przewodniki w domu, poznawaj Irlandię „od kuchni”: mieszkaj i jedz tam, gdzie Irlandczycy, uczestnicz w festiwalach i imprezach, korzystaj z rad ludzi miejscowych. Na tej samej zasadzie oparto serię filmów promujących Zieloną Wyspę. Jej miasta i regiony przedstawiane są przez tamtejszych mieszkańców, i to głównie miejscowe ciekawostki , gdyż – założono – wielkie atrakcje są na ogół już znane. Spadek ruchu turystycznego do Irlandii dotyczy zwłaszcza gości z USA oraz Australii.

 

Równocześnie jednak IT zabiega o nowych turystów. A w przypadku Polaków są to przede wszystkim osoby odwiedzające na wyspie krewnych i przyjaciół, uczestnicy wyjazdów incentive oraz weekendowych. Co roku wzbogacana jest irlandzka oferta, oddawane są nowe trasy turystyki pieszej i kolarskiej, organizowane imprezy przyciągające turystów krajowych i zagranicznych.

 

Hitami 2009 roku były: Rally Ireland – rajd trasą biegnącą przez 7 hrabstw zarówno Republiki Irlandii jak i Irlandii Północnej; Volvo Ocean Race – z postojem jachtów w Galway, podczas którego odbyły się wyścigi w porcie; Zakończenie w Belfaście wielkich regat Ocean Challenge, które rozpoczęły się w Vigo w Hiszpanii. No i hucznie obchodzony jubileusz 250–lecia słynnego browaru Guinnessa w Dublinie.

 

Z bardzo bogatym – pisaliśmy już o nim, można to nadal przeczytać w rubryce Nowości z OIT, programem. 24 września szczególnie uroczyście obchodzono dzień urodzin założyciela tego browaru Arthura Guinnessa. W dniu tym, a zarazem pierwszym TT Warsaw 2009 i dostępnym tylko dla branży oraz prasy, na stoisku irlandzkim przez cały dzień trwał specjalny konkurs z nagrodami ufundowanymi przez linie lotnicze Aerlingus, Irealnd Tourism i Browar Guinnessa.

 

Poprzedziły go jednak dwie inne imprezy zorganizowane w pubie Lolek na Polach Mokotowskich w przeddzień otwarcia targów. Najpierw odbyła się tam prezentacja irlandzkiej oferty pod tytułem „Irlandia bez turystycznych tajemnic” dla polskiej branży turystycznej. Uczestniczyli w niej J. Barter Travel Group, Cong Connemara Holiday Centre oraz – oczywiście –Tourism Ireland i Aerlingus. A po niej, już po raz 7-my, Wieczór Irlandzki.

 

W jego programie znalazł się koncert sprowadzonego z wyspy zespołu Carrantouhill, występy grupy tańca irlandzkiego „Reeladia”, warsztaty tańca irlandzkiego, konkurs z irlandzkimi nagrodami oraz irlandzkie dania i napoje. W Wieczorze tym uczestniczyli przedstawiciele polskiej branży turystycznej, Irlandczycy mieszkający w Warszawie oraz prasa – a wśród sporego grona zaproszonych „Globtroterowców” – również wyżej podpisany. Była to kolejna udana irlandzka impreza promująca turystykę na Zieloną Wyspę.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top